ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت بنزین
خودرو

بازی دولت و مجلس با قیمت بنزین، آیا تغییر سهمیه در راه است؟

قیمت بنزین موضوع جدید و خبرساز این روزهای کشور است. جدیدترین تئوری در حوزه قیمت بنزین، سه نرخی شدن بنزین است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

این روزها هر رسانه داخلی و حتی خارجی را که بررسی کنید، حداقل چند خبر در حوزه قیمت بنزین را در آن‌ها خواهید دید. بحث بر سر افزایش نرخ بنزین یا تغییر سهمیه سوخت بسیار داغ است. همچنین تایید و تکذیب‌های مکرر مسئولان و نهادهای تصمیم‌گیر بر این مساله دامن می‌زند. جدیدترین تئوری در حوزه نرخ بنزین نیز تغییر سهمیه و افزایش قیمت سوخت است. به عبارت دیگر سه نرخی شدن قیمت بنزین را ممکن است در آینده نزدیک شاهد باشیم.

سه نرخی شدن قیمت بنزین، تکرار تاریخ

حافظه تاریخی یکی از موضوعات مورد بحث در اکثر نقاط جهان است. ما نیز در این مطلب به همین حافظه تاریخی برای موضوع سه نرخی شدن قیمت سوخت رجوع کرده‌ایم. اگر به خاطر داشته باشید،  دوران اجرای سهمیه بندی بنزین با سوخت 100 تومانی آغاز شد و بنزین آزاد نیز با نرخ 400 تومان به فروش می‌رسید. پس از مدتی قیمت بنزین سهمیه‌ای به 400 تومان تغییر کرد و بنزین آزاد نیز با نرخ 700 تومان به فروش رسید. با این حال افرادی که در کارت سوخت خود ذخیره بنزین 100 تومانی داشتند، همچنان قادر بودند از آن استفاده کنند. بنابراین در یک زمان بنزین با سه نرخ 100، 400 و 700 تومان به فروش می‌رسید.

حال بنابر ادعای پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، بحث کاهش سهمیه سوخت بار دیگر مطرح شده است. بر این اساس سهمیه بنزین آزاد موجود در کارت‌های سوخت کاهش خواهد یافت و قیمت بنزین آزاد نیز گران‌تر از 3000 تومان خواهد بود. در نتیجه افرادی که قصد استفاده از بنزین آزاد را داشته باشند، بایستی هزینه بیشتری را برای آن بپردازند. انتظار می‌رود در ادامه اجرای این طرح و براساس تجربیات قبلی، بنزین 1500 تومانی سهمیه‌ای به طور کلی از سیستم توزیع سوخت کشور حذف شود.

منتظر چه تغییری در سهمیه‌ها باشیم؟

در حال حاضر به صورت ماهانه 60 لیتر بنزین 1500 تومانی در کارت‌های سوخت شارژ می‌شود. پس از اتمام این سهیمه، فرد می‌تواند با کارت سوخت خود تا سقف 250 لیتر بنزین 3000 تومانی دریافت کند. حال این بحث مطرح شده است که سهمیه بنزین آزاد از 250 لیتر به 150 لیتر کاهش یابد. بنابراین پس از اتمام دو سهمیه 60 لیتری 1500 تومانی و 150 لیتری 3000 تومانی، فرد بایستی بنزین را با قیمت بیشتر خریداری کند. اختیار تغییر قیمت بنزین در دست دولت است، بنابراین وزارت نفت در این مورد تصمیم‌گیری خواهد کرد. با این حال مطرح شدن مجدد موضوع نرخ بنزین در رسانه‌ها بی‌هدف نیست و طی کوتاه مدت شاهد تغییراتی در حوزه قیمت سوخت خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی