ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: آذرخش ELVES بر فراز ایتالیا

حلقه‌ سرخی که در آسمان مشاهده می‌کنید، نوعی آذرخش به نام ELVES است.

سمانه نوروزی
نوشته شده توسط سمانه نوروزی | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

در سال‌های اخیر وجود انواع مختلفی از آذرخش که در لایه‌ بالایی اتمسفر اتفاق می‌افتد، اثبات شده است که یکی از آن‌ها ELVES نام دارد.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

تصویر امروز ناسا حلقه‌ سرخی را در آسمان نشان می‌دهد که نوعی آذرخش است. متداول‌ترین نوع آذرخش، درخشش نور سفید روشن بین ابرهاست. اما در طول ۵۰ سال گذشته، وجود انواع دیگری از آذرخش‌های لایه‌ اتمسفر فوقانی (upper-atmospheric lightning)‌ ازجمله شبح سرخ (red sprite) و جت آبی (blue jets) اثبات شده است.

نوع دیگری از آذرخش اتمسفر فوقانی به نام ELVES که مخفف عبارتEmission of Light and Very Low Frequency Perturbations due to Electromagnetic Pulse Sources است، وجود دارد که کمتر شناخته شده و عکاسی از آن نیز مشکل است. ELVES زمانی ایجاد می‌شود که یک پالس الکترومغناطیسی از ابرهای باردار به‌سمت بالا پرتاب شده و با برخورد به یونوسفر باعث درخشش مولکول‌های نیتروژن می‌شود.

شعاع حلقه سرخ ELVES که در تصویر دیده می‌شود حدود ۳۵۰ کیلومتر است که در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری شهر آنکونا واقع در ایتالیا رخ داده. برای ثبت این آذرخش ELVES در اواخر مارس، از سال‌ها تجربه و عکاسی فوق‌سریع که تنها 0.001 ثانیه طول کشید، استفاده شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی