ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
نجوم و فضا

ایلان ماسک: استارشیپ 6 تا 8 هفته دیگر برای پرتاب بعدی خود آماده خواهد بود

موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس چند روز پیش در جریان اولین پرواز آزمایشی خود منفجر شد و اکنون ایلان ماسک درباره آینده آن صحبت کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

فضاپیمای استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس به‌عنوان قدرتمندترین موشکی که تا‌به‌حال ساخته شده است، چند روز پیش اولین مأموریت آزمایشی خود را انجام داد که درنهایت منجر به انفجار آن شد. شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک در آن زمان با انتشار بیانیه‌ای دلیل انفجار استارشیپ را اعلام کرد و اکنون ماسک گفته است که این موشک شش تا هشت هفته دیگر می‌تواند پرواز آزمایشی دیگری داشته باشد.

از اولین پرواز آزمایشی استارشیپ، مهندسان اسپیس‌ایکس، رگولاتورهای فدرال و فعالان محیط‌زیست تلاش کرده‌اند تا پیامدهای انفجار این فضاپیما را ارزیابی کنند. همچنین فدرال تحقیقات خود را پیرامون این انفجار آغاز کرده که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. اکنون براساس گزارش CNN، ایلان ماسک در جریان یک گفت‌وگوی توییتری گفته است:

«نتیجه این پرواز آزمایشی تقریباً با چیزی که انتظار داشتم، مطابقت داشته است و حتی شاید کمی فراتر از انتظارات من بود.»

ماسک در ادامه با خوشحالی اعلام کرد که استارشیپ در جریان این حادثه آسیب بسیار اندکی داشته است؛ هرچند آماده‌سازی زیرساخت‌های موردنیاز برای یک پرتاب دیگر «شش تا هشت هفته» طول می‌کشد.

اسپیس ایکس

نظر ناسا درباره آینده استارشیپ

ناسا که مستقیماً در آزمایش پرواز استارشیپ نقش نداشته است، در موفقیت کلی آن سهم عمده‌ای دارد. آژانس فضایی آمریکا قصد دارد در مأموریتی به نام آرتمیس III که سال 2025 انجام خواهد شد، فضانوردان خود را با این موشک به ماه پرتاب کند.

«بیل نلسون»، مدیر ناسا، اخیراً در جریان جلسه مالی این شرکت در مقابل کمیته مجلس نمایندگان گفت:

«امروز به شما گزارش می‌دهم که اسپیس‌ایکس همچنان می‌گوید بازسازی سکوی پرتاب آن‌ها حداقل دو ماه طول می‌کشد و درهمین‌حال، حدود دو ماه طول می‌کشد تا دومین فضاپیمای خود را آماده پرتاب کند.»

در جریان این مأموریت آزمایشی، فضاپیمای استارشیپ با بوستر سوپر‌هوی اسپیس‌‌ایکس به فضا پرتاب شد. دقایقی پس از بلندشدن، انتظار می‌رفت فضاپیما از بوستر جدا شود، اما این موشک قدرتمند در طول آزمایش پرواز با خرابی و آتش‌گرفتن چندین موتور مواجه شد. این امر درنهایت باعث شد ارتفاع آن کاهش پیدا کرده و سقوط کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی