ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: نورث آمریکن ایکس-۱۵ رکورد جهانی ارتفاع را ثبت کرد

جو واکر در این پرواز با نورث آمریکن ایکس-۱۵ به ارتفاع بیش از ۱۰۸ کیلومتر رسید که حدود ۸ کیلومتر بالاتر از لبه فضا است!

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۳۰

در ۲۲ آگوست ۱۹۶۳، کاپیتان نیروی هوایی ایالات متحده، جو واکر، هواپیمای فضایی نورث آمریکن ایکس-۱۵ را بالاتر از هر خلبانی که قبلاً پرواز کرده بود، پرواز داد.

نورث آمریکن ایکس-۱۵

هواپیمای پیشران موشکی نورث آمریکن ایکس-۱۵، بخشی از یک‌ سری هواپیماهای آزمایشی مافوق صوت بود. این پرواز آغاز تقریباً یک دهه تحقیق بود که ارتفاعات و سرعت مافوق صوت در مرز فضا را بررسی می‌کرد.

نورث آمریکن ایکس-۱۵
نورث آمریکن ایکس-۱۵ درحال پرواز بر فراز مدار زمین.

اطلاعات به‌دست‌آمده از برنامه‌های موفق ایکس-۱۵ به توسعه برنامه پروازهای فضایی مارینر-۱۰، مسنجر، جمینای، آپولو و برنامه شاتل فضایی کمک کرده‌ است. این هواپیما همچنین درمجموع ۱۹۹ پرواز حمل‌ونقل هوایی نیز انجام داده‌ است.

جو واکر رکورد ارتفاع را می‌زند

واکر با استفاده از تجربیات خود در پروازهای تحقیقاتی قبلی، به حل مشکلات طراحی در برنامه ایکس-۱۵ از نقطه نظر خلبان کمک می‌کرد.

او به‌عنوان حامی ابزارسازی بهتر، به‌طور مستمر با تکنسین‌ها برای بهبود نمایشگر ابزار کار می‌کرد. سپس داده‌های ضروری مورد نیاز خلبان را برای ورود مجدد به اتمسفر و فرود ایمن ارائه می‌داد.

خلبانان هواپیما، از چپ به راست: کاپیتان نیروی هوایی جوزف انگل، سرگرد نیروی هوایی رابرت راشورت، خلبان ناسا جک مک‌کی، سرگرد نیروی هوایی ویلیام پیت نایت و خلبانان ناسا میلتون تامپسون و بیل دانا.

واکر در این پرواز به ارتفاع بیش از ۱۰۸ کیلومتر رسید که حدود ۸ کیلومتر بالاتر از لبه فضا است! او در طول پرواز ۱۱ دقیقه‌ای حدود پنج دقیقه بی‌وزنی را تجربه کرد. این دومین و آخرین پرواز فضایی زیر مداری برنامه ایکس-۱۵ بود.

واکر هر دو پرواز را خلبانی کرد و اولین کسی شد که دو بار به فضا رفت. برای هر دو پرواز، او با هواپیمای فضایی ایکس-۱۵ نسل سوم پرواز کرد، که اولین فضاپیمای استفاده مجددی شد که از فضا بازگشت.

این خلبان برای بار دوم ثابت کرد که یک هواپیمای بال‌دار می‌تواند به فضا پرواز کند و با خیال راحت بر زمین فرود بیاید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی