ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اعتراض خریداران شاهین
خودرو

اعتراض خریداران شاهین سایپا به عدم تحویل خودروها

روند کند سایپا در تحویل خودرو به مشتریان، موجب اعتراض خریداران شاهین سایپا در فضای مجازی و رسانه‌ها شده است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۵ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۰

گروه خودروسازی سایپا طی ماه‌های اخیر، روندی کند را در جریان تحویل خودرو به خریداران شاهین داشته است. بسیاری از افرادی که پاییز سال گذشته در پیش‌فروش این خودرو شرکت کرده بودند، هنوز قادر به تحویل گرفتن اتومبیل خود نشده‌اند. متقاضیان سامانه یکپارچه که خواهان سایپا شاهین بودند نیز اکثرا با موعد تحویل پاییز و زمستان 1403 روبرو شدند. روند کند سایپا در تحویل خودرو به مشتریان، موجب اعتراض خریداران شاهین سایپا در فضای مجازی شده است. مشتریان بسیاری از رسانه‌ها درخواست پیگیری این مساله را داشته‌اند.

عدم تحویل شاهین به مشتریان در حالی صورت می‌گیرد که این خودرو متقاضی بسیاری زیادی در بازار ندارد. تعداد افرادی که خواهان خرید سایپا شاهین هستند در مقایسه با متقاضیان خرید خودروهایی همچون دنا پلاس یا تارا دنده‌ای بسیار کمتر است. برای مثال زمستان سال گذشته این خودرو در بورس عرضه شد. با این حال از میان 4000 دستگاه شاهین عرضه شده در بورس، تنها 1500 نفر متقاضی خرید آن شدند و البته این خودرو با قیمت پایه به فروش رسید. میزان تقاضا برای خرید شاهین آن‌قدر کم بود که این خودرو از شمول قرعه‌کشی خودرو خارج شد و بدون محدودیت در اختیار مشتریان برای فروش یا پیش‌فروش قرار داشت.

سایپا در نوبت اول و دوم سامانه یکپارچه نیز این خودرو در اختیار خریداران قرار داشت؛ به این معنا که سایپا ظرفیت تولید شاهین را دارد. با این حال روند تولید و تحویل شاهین برخلاف انتظارات مشتریان پیش می‌رود، چرا که بسیاری از خودروهای ثبت نامی هنوز تحویل داده نشده‌اند. اگر هم‌اکنون به بازار سر بزنید، تعداد اندکی شاهین با مدل 1402 خواهید دید و اکثر نمونه‌های این خودرو از مدل 1401 یا 1400 هستند.

اعتراض خریداران شاهین سایپا بر وجهه این شرکت تاثیر منفی خواهد گذاشت

بنابر متون اعتراض خریداران شاهین سایپا در فضای مجازی، بخش عمده‌ای از عدم تحویل‌ها به پیش‌فروش انجام شده در پاییز 1401 مرتبط بوده است. در آن زمان سایپا با دریافت 173 میلیون تومان، از مشتریان شاهین پیش ثبت نام می‌کرد. موعد تحویل خودروها در این بخشنامه،‌ اردیبهشت و خرداد 1402 بوده است. سایپا برای گروهی از خریداران شاهین دعوتنامه تکمیل وجه نیز صادر کرده است، با این حال هنوز خبری از تحویل خودرو نیست.

سایپا تا لحظه نگارش این مطلب یعنی سوم مردادماه 1402، پاسخی به تعلل در فرآیند تولید و تحویل شاهین به مشتریان نداده است. مشخص نیست چه مشکلاتی در زمینه تولید خودرو در سایپا وجود دارند، چرا که حتی متقاضیان خرید کوییک و ساینا نیز بایستی تا ماه‌های پایانی سال برای تحویل اتومبیل خود منتظر بمانند. با توجه به بدقولی‌های سایپا در زمینه تحویل شاهین یا خودروهای دیگر، طبیعی است که مشتریان اعتمادی به شرایط پیش‌فروش این خودروساز نداشته باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • goodarz
    goodarz | ۵ مرداد ۱۴۰۲

    نخرید . جان هر کی که دوست دارید نخرید چون انحصار خودرو دست این دو تا شرکت هستش هر کاری دلشون خواست انجام میدن اونقدری هم گنده شدن که دیگه هیشکی نمیتونه کاری باهاشون داشته باشه البته دستان قدرت هم باهاشون یکی هستش

مطالب پیشنهادی