ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کار
کارآفرینی

ایالت کالیفرنیا لایحه «حق جدایی از کار» در ساعات غیراداری را معرفی کرد

نمایندگان ایالت کالیفرنیا از لایجه‌ای رونمایی کرده‌اند که کارفرمایان را از اعمال فشارهای کاری بر کارمندان در ساعات غیراداری منع می‌کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۳:۵۹

در دنیای سرمایه‌داری استفاده حداکثری از نیروی کار به موضوعی رایج تبدیل شده و تعادل بین ساعات شخصی و کاری افراد را برهم زده است. حالا ایالت کالیفرنیا پس از استرالیا، فرانسه و اسپانیا از طرح قانونی رونمایی کرده است که درصورت تصویب، حق جدایی از کار را برای افراد محفوظ می‌دارد.

به‌ گزارش San Francisco Standard، در ایالات‌متحده قوانین اندکی وجود دارد که مانع از اعمال فشار کارفرمایان علیه کارمندان در ساعات غیراداری شود. اما «مت هِینی»، نماینده مجمع ایالت کالیفرنیا، لایحه‌ای تحت عنوان AB 2751 یا «حق جدایی» را معرفی کرده است که می‌خواهد این مشکل را تا حدی برطرف کند.

این لایحه فعلاً در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما اگر تصویب شود، کارفرمایان حاضر در این ایالت را وادار خواهد کرد تا ساعات کاری دقیق کارمندان را مشخص کنند و اطمینان یابند که در ساعات غیرکاری مزاحم آن‌ها نمی‌شوند. زمان‌هایی که افراد ممکن است مجبور به اضافه‌کاری شوند نیز باید در قرارداد آن‌ها ذکر شود؛ البته برای نیروهای بخش اورژانس استثنائاتی درنظر گرفته خواهد شد.

نقض قانون جدایی از کار کالیفرنیا مشمول پرداخت جریمه خواهد بود

سازمان کار کالیفرنیا وظیفه نظارت بر اجرای این قانون احتمالی را بر عهده خواهد داشت و شرکت‌ها را بابت نقض آن حداقل 100 دلار جریمه می‌کند. اجبار کارمندان به پاسخ‌گویی به تماس‌های ویدیویی، تلفنی، ایمیل و پیامک همگی از مصادیق نقض این لایحه هستند.

هنوز مشخص نیست که از لایحه AB 2751 چقدر حمایت خواهد شد، اما این لایحه در ایالتی که هاب فناوری و یکی از مراکز بزرگ اقتصادی است، می‌تواند تأثیر بزرگی بر زندگی افراد داشته باشد و حتی دیگر ایالت‌ها و شاید کشورها را به بازنگری در قوانین ترغیب کند.

چندی قبل در خبری اعلام شد که سنای استرالیا هم طرح جدیدی را تصویب کرده است که به کارمندان اجازه می‌دهد در ساعات غیراداری خود را درگیر مسائل کاری نکنند؛ البته آن طرح هم هنوز رسماً تأیید و اجرا نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی