ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

وزنه زدن
سلامت

پژوهشگران: برای اینکه پوست بهتری داشته باشید، وزنه بزنید

دانشمندان در تحقیق جدیدی نشان داده‌اند که ورزش‌کردن حتی از طریق وزنه‌زدن می‌تواند به بهبود سلامت پوست شما کمک کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

خیلی‌ها برای حفظ سلامت پوست خود از کرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند، اما مطالعات علمی نشان داده است که ورزش‌های هوازی و وزنه‌زدن هم می‌تواند سلول‌ها را به‌نحوی تغییر دهد که به بهبود سلامت پوست کمک کند. ظاهراً تمرین‌های مقاومتی حتی بیشتر از تمرین‌های پایداری می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند.

به گزارش واشنگتن پست، «ساتوشی فوجیتا»، محقق دانشگاه ریتسومیکان در کیوتوی ژاپن که رهبری این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید پوست افراد پس از ورزش‌کردن در سطح سلولی جوان‌تر می‌شود و ظاهراً این اتفاق زمانی بیشتر دیده می‌شود که وزنه بزنید.

برخی افراد ممکن است تصور کنند که ورزش با ایجاد کشش در پوست می‌تواند به ساختارهای آن آسیب برساند، اما مطالعات علمی خلاف این باور را نشان می‌دهند. تحقیقی در سال 2015 نشان داده بود که فعالیت فیزیکی و ورزش می‌تواند سلامت میتوکندری را در سلول‌های پوست ارتقا دهد و باعث جوان‌سازی آن شود.

وزنه زدن

ولی آن تحقیق صرفاً بر ورزش‌های پایداری تمرکز داشت. ازاین‌رو، فوجیتا و تیمش به سراغ بررسی ورزش‌های مقاومتی رفتند تا ببینند آیا این ورزش‌ها هم به سلامت پوست کمک می‌کنند یا خیر. بنابراین آن‌ها از 56 زن میانسال ژاپنی برای آزمایش‌ها دعوت کردند و به بررسی انعطاف‌پذیری، ضخامت و ساختار لایه‌های درم پوست صورت آن‌ها پرداختند.

ورزش‌های مقاومتی و وزنه‌زدن وضعیت پوست را بهبود می‌دهند

سپس نیمی از آن‌ها دو بار در هفته به مدت 30 دقیقه رکاب زدند و نصف دوم هم دو بار در هفته به مدت 30 دقیقه وزنه زدند. پس از 16 هفته، این آزمایش مجدداً تکرار شد. نتیجه این بود که هر دو گروه از نظر پوست وضعیت بهتری پیدا کردند. منتها فقط افرادی که ورزش‌های مقاومتی انجام داده بودند، ضخامت لایه درم در پوستشان افزایش یافته بود. این اتفاق ظاهراً بر اثر افزایش فعالیت چندین ژن خاص رخ می‌دهد که به تولید پروتئین‌های دخیل در ایجاد و تقویت بافت‌های ارتباطی کمک می‌کنند.

گفتنی است که محققان در این آزمایش ظاهر پوست شرکت‌کنندگان را بررسی نکردند و فقط به ارزیابی ساختار سلولی آن پرداختند. بااین‌حال، فوجیتا می‌گوید به‌لحاظ نظری، این تغییرات می‌توانند چین‌وچروک را کاهش دهند و کمک کنند تا افراد جوان‌تر به‌نظر برسند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی