ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

ستادکل نیروهای مسلح درباره خدمت سربازی نخبگان خارج از کشور اطلاعیه صادر کرد

معافیت سربازی 110 متخصص و کارآفرین ایرانی مقیم خارج از کشور طی روزهای اخیر با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای شرایط معافیت از خدمت سربازی نخبگان خارج از کشور را اعلام کرد؛ معافیتی که طی روزهای اخیر با واکنش‌های مختلفی از سوی مردم در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است و برخی آن را مخصوص آقازاده‌ها دانسته‌اند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از تسنیم، بنیاد نخبگان ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به خبر انتشاریافته تحت عنوان «معافیت سربازی تعداد 110 نفر از متخصصان و کارآفرینان ایرانی مقیم خارج از کشور» که با قضاوت‌های متفاوتی از سوی افکار عمومی مواجه شد، اطلاعیه‌ای برای شفاف‌سازی هرچه بیشتر صادر کرده است.

بنابر اعلام این ستاد، طرح سربازی مشمولان نخبه ایرانی مقیم خارج از کشور از دی‌ماه سال 1399 براساس تفاهم‌نامه همکاری مشترک بنیاد نخبگان ستادکل نیروهای مسلح و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به مرحله اجرا درآمده است.

بر مبنای این طرح، سالانه تا سقف بسیار محدود از مشمولان نخبه ایرانی مقیم خارج از کشور، این نخبگان به‌ازای انجام یک پروژه تحقیقاتی یا فناورانه پیشرفته و انجام همکاری‌های تعریف‌شده با دولت، از تسهیلات تردد و نیز کارت معافیت خدمت وظیفه عمومی برخوردار می‌شوند و درواقع خدمت سربازی خود را در یک قالب علمی به انجام می‌رسانند.

هدف اصلی این طرح نیز استفاده از ظرفیت علمی نخبگان، متخصصان و کارآفرینان برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور و تسهیل شرایط برای بازگشت این افراد به کشور عنوان شده است.

بنابر اعلام بنیاد نخبگان ستادکل نیروهای مسلح، مخاطبان طرح یادشده، اساتید و محققان برجسته ایرانی شاغل در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تراز اول جهان با مدرک دکترای تخصصی، دانش‌آموختگان برتر دوره دکترای حرفه‌ای از دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در مؤسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های دانش‌بنیان معتبر بین‌المللی با مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد هستند.

آن‌طور که در این اطلاعیه آمده است، مراکز بهره‌بردار از ظرفیت مشمولان یادشده شامل کلیه مراکز علمی و مؤسسات پژوهشی مورد‌تأیید وزارت علوم و بهداشت و نیز ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی وابسته به معاونت علمی ریاست‌جمهوری، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rezahan
    Rezahan | ۲۸ خرداد ۱۴۰۲

    باز هم بو داره...
    فقط نخبه های مقیم خارج از کشور میتونن کاری بکنن
    این همه جوون داخل کشور نمیتونن کار مفیدی بکنن که 2 سال از عمرشون باید تلف بشه

مطالب پیشنهادی