ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موبایل

کاهش نرخ دلار چه تأثیری در بازار موبایل داشته است ؟

اگرچه قیمت‌ها در بازار موبایل کاهشی شده است، اما نرخ‌ها با خردادماه سال 1401 قابل قیاس نیست.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۵۰

طی یک ماه گذشته نرخ دلار روند نزولی به خود گرفته که این امر، کاهش قیمت تلفن همراه را به‌دنبال داشته است. البته باید گفت افت قیمت گوشی‌ها یکسان نیست؛ بهای برخی از مدل‌ها به قیمت‌های اواخر سال 1401 بازگشته و برخی هنوز هم نسبت به اواخر سال گذشته گران‌تر هستند.

به گزارش دیجیاتو موبایل در دنیا یک کالای مصرفی است که نیاز به آن روزبه‌روز افزایش می‌یابد، اما برخلاف اکثر کشورهای دنیا، این ابزار ضروری درحال تبدیل‌شدن به کالایی لوکس در ایران است. افزایش نرخ دلار یا بهتر است بگوییم کاهش ارزش ریال در سالیان اخیر ازیک‌سو و کاهش قدرت خرید و تورم از سویی دیگر موجب شده است تا این روزها کمتر ایرانی بتواند گوشی پرچمدار به دست بگیرد.

در سال 1402 قیمت تلفن همراه به بالاترین حد خود در ماه‌های اخیر رسیده بود، اما با نزولی‌شدن نرخ دلار و کاهش 15 درصدی آن از اواسط اردیبهشت‌ماه، شاهد افت 8 تا 15 درصدی قیمت‌ها در بازار موبایل نیز هستیم.

به‌طور مثال، گلکسی S21 FE با 256 گیگابایت حافظه که ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال قیمتی در حدود 23 میلیون تومان داشت، اکنون 21 میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمت گلکسی S21 FE

میانگین قیمت این تلفن همراه در ابتدای سال نیز در حوالی 21 میلیون تومان بود.

کاهش قیمت تلفن همراه

گلکسی M13 که قیمت آن تا اواخر اردیبهشت‌ به بیش از 6 میلیون و 600 هزار تومان رسیده بود، درحال‌حاضر حدود 6 میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمت گلکسی M13

این درحالی است که قیمت این گوشی اواخر اسفندماه 1401 حدود 5 میلیون و 500 هزار تومان و و اواسط بهمن همان سال، 4 میلیون و 900 هزار تومان بوده است.

شیائومی 11 پرو پلاس 256 گیگابایت که ابتدای امسال حدود 16 میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشت، نرخ آن تا اواسط اردیبهشت به 16 میلیون و 900 هزار تومان هم رسید و اکنون قیمتی در حدود 14 میلیون و 450 هزار تومان دارد.

کاهش قیمت تلفن همراه

گذر از شوک ممنوعیت واردات آیفون 14

قیمت آیفون طی یک سال اخیر نوسان‌های بسیاری داشته است. در مقطعی از سال، عدم اختصاص ارز و نیز رسمی‌شدن ممنوعیت واردات جدیدترین مدل گوشی‌های اپل موجب شد تا شوک‌های قیمتی به بازار وارد شود. اکنون به‌نظر می‌رسد قیمت آیفون نیز در بازار تا حدودی به تعادل رسیده است.

آیفون 13 پرو ظرفیت 512 گیگابایت که 5 بهمن‌ماه قیمتی حدوداً 79.9 میلیون تومانی داشت، در دوشنبه-24 بهمن‌ماه که خبر ممنوعیت واردات مسافری آیفون 14 منتشر شد، حدود 81 میلیون تومان به فروش می‌رسید.

قیمت آیفون 13 ظرفیت 128 گیگابایتی نیز از 37.7 میلیون تومان، با رشدی 10 درصدی، به بیش از 41 میلیون تومان رسید.

نرخ دلار

این درحالی است که نرخ دلار در آن بازه زمانی تفاوت چندانی نکرده بود. درحال‌حاضر که دلار بازهم در همان حوالی قیمتی 25 بهمن‌ماه معامله می‌شود، آیفون 13 پرو ظرفیت 512 گیگابایت حدود 73 میلیون تومان معامله می‌شود که قیمت آن حدود 10 درصد کاهش یافته است.

قیمت آیفون 13

آیفون 13 با ظرفیت 128 گیگابایت نیز حدود 39 میلیون تومان قیمت دارد که با وجود ثابت‌بودن نرخ دلار، در مقایسه با روز خبر ممنوعیت واردات آیفون 14، حدود 2 میلیون تومان ارزان‌تر معامله می‌شود.

رشد در یک سال

اگرچه قیمت تلفن همراه اکنون به پایین‌ترین حد خود در سال جدید رسیده است، اما به‌هیچ‌عنوان قابل مقایسه با قیمت‌های مدت مشابه سال گذشته نیست.

در خردادماه سال 1401، دلار در حوالی 30 هزار تومان معامله می‌شد و گلکسی A53 با حافظه 256 گیگابایت نیز حدود 10 میلیون و 500 هزار تومان قیمت داشت؛ یعنی 37 درصد ارزان‌تر از امروز؛ آن هم تلفن همراهی که از معرفی‌شدن آن بیش از 15 ماه می‌گذرد.

قیمت تلفن همراه خرداد 1401

بایستی منتظر ماند و دید روند کاهش نرخ ارز تا چه زمانی ادامه داشته و قیمت‌ها در بازار موبایل نیز تا چه میزان افت خواهند کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی