تا به حال شده فکر کنید از دنیای سمت راست خود بیشتر می ترسید یا سمت چپ؟

طبق نتیجه یک تحقیق جدید، مردم در جوامع غربی فکر می کنند آنچه سمت چپ شان قرار گرفته، خطرناک تر از آن چیزی  است که در سمت راست قرار دارد.

این پژوهش که در نسخه آینده مجله Management Science منتشر خواهد شد توسط دانشمندان دانشگاه یوتا صورت گرفته و هدف از آن تشخیص این بوده که آیا در موقعیت های ریسکی مثل عبور از جلوی یک خودروی در حال حرکت یا تصمیم گیری برای ترک شهر بعد از زلزله در یک شهر مجاور، جهتی که خطر از آن آمده بر تصمیم گیری مردم تاثیر دارد یا خیر.

در مجموعه ای از ۴ پژوهش مرتبط، کشف شد که مردم آن جوامع نسبت به خطرهایی که از سمت چپ شان می آید خیلی محتاط تر هستند، می خواهد زلزله یا شیوع بیماری در شهری مجاور باشد یا بد نگاه کردن یک شرور شهری با ظاهری ترساننده در گوشه ای از خیابان.

در یکی از پژوهش ها نقشه ای با دو شهر جلوی افراد گذاشته و به برخی گفته شد که در شهر سمت چپ زندگی می کنند، دیگران هم در شهر سمت راست. سپس با اطلاع دادن درباره زلزله ای که در شهر مجاور آمده بود، مشخص شد افراد از زلزله در شهر سمت چپ خودشان بیشتر نگران می شوند تا زلزله در شهر سمت راست.

ترس از دنیای سمت چپ

در پژوهشی دیگر در کلمبیا، از ۳۹۰ عابر پیاده در حین عبور از خیابان فیلم گرفته شد. وقتی ترافیک خیابان از سمت چپ به آنها نزدیک می شد با عجله بیشتری عبور می کردند، حال آنکه سرعت ترافیک در هر دو وضعیت (از چپ یا از راست) یکسان بود.

در پژوهش سوم، محققین صدای پارس سگ را در وسط پیاده رو شبیه سازی کردند. وقتی افراد آن را از سمت چپ خود می شنیدند، بیشتر از جا می پریدند تا زمانی که صدا از راست می آمد.

محققین به این نتیجه رسیده اند که این وابستگی جهتی، یا ارتباطی با جهت خواندن و نوشتن دارد، یا مربوط به تخصص نیمکره های مغز است که با راست دست یا چپ دست بودن همبستگی دارد. البته در این پژوهش ها نقش این عوامل کنترل نشده.

جهت خواندن و نوشتن یا راست دست و چپ دست بودن؛ مسئله کدام است؟

بنابراین دو احتمال وجود دارد. شاید در جوامعی که زبان نوشتاری شان از راست به چپ است، خطرهای سمت راست بیشتر حساسیت افراد را بر می انگیزد و بالعکس. و البته ممکن است راست دست یا چپ دست بودن باعث این حساسیت جهتی نسبت به خطرات باشد.

اگر احتمال اول برقرار باشد، این سوال پیش می آید که ملت هایی با زبان نوشتاری عمودی از کدام خطرات می ترسند. خطرات آسمانی؟ به هر حال یک نکته مسلم است، بیشتر تحقیق شوندگان از خطرات سمت چپ و یا راست به یک اندازه نگران نمی شوند و این یعنی یک جای کار متعادل نیست.

مطالب مرتبط

با تماشای فیلم ترسناک، چه اتفاقی در بدن‌مان رخ می‌دهد؟

عواطفی مختلفی مثل حس ترس که در ما نهادینه شده، به واسطه یک سری فرآیند‌های پیچیده در بدن‌مان رخ می‌دهد. تقریبا همه می‌دانیم این احساسات مختلف به واسطه محرکه‌های گوناگون شکل می‌گیرد. ولی آیا برایتان سوال شده وقتی پای یک فیلم و سریال می‌ترسیم، چه اتفاقاتی در بدن‌مان رخ می‌دهد؟ آیا تا به حال این... ادامه مطلب

نوشیدن مرتب قهوه قلب را جوان نگه می‌دارد

قهوه یکی از محبوبترین نوشیدنی های دنیاست اما از آنجایی که هر چیز خوشمزه‌ای در دنیا ضرر‌های خاص خودش را دارد، محققان شک و تردید هایی درباره آن مطرح می‌کردند. بدین ترتیب هنوز بسیاری نمی دانند که نوشیدن قهوه برای بدن مفید است یا اینکه ضررهایی زیادی به همراه دارد. با این حال اخیراً محققان... ادامه مطلب

قطع ارتباط بین مغز و سیستم گوارشی، جلوی گرسنگی را می گیرد

بررسی های اخیر دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد که یک مکانیسم بیولوژیکی باعث برقراری ارتباط میان دستگاه گوارش و مغز انسان می شود تا ایجاد حس گرسنگی کند. حالا این دانشمندان متوجه ترکیب هورمون های مختلف شده اند که سیگنال سیری به مغز می رساند و شما میلی به خوردن غذا ندارید.قبلا باور بر... ادامه مطلب

استرس شدید موجب کاهش کارایی حافظه می شود

دانشمندان در تحقیقات اخیر خود دریافته اند که استرس بالا، می تواند موجب به خاطر سپاری سخت تر وقایع شود. همچنین مشخص شده که استرس موجب می شود افراد سخت تر بتوانند شرایط را درک کنند یا متوجه شوند که در اطرافشان چه چیزی می گذرد.این تحقیقات که توسط محققان دانشگاه اینسبروک اتریش انجام شده،... ادامه مطلب

واکسن ضد سرطان اختصاصی؛ آیا شیمی درمانی به تاریخ می پیوندد؟

درمان قطعی سرطان یکی از بزرگترین چالش های انسان در زمینه مبارزه با بیماری ها به شمار می رود، اما شاید روزی فرا برسد که این کار با  یک تزریق ساده انجام شود.به تازگی نتایج دو تحقیق مجزا در خصوص تولید واکسن ضد سرطان منتشر شده که امیدها را برای دستیابی به درمانی واقعاً موثر... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: پلتفرم ResearchKit اپل داده های قابل اطمینانی تولید می کند

بر اساس تحقیقات بیمارستان «مانت سانای»، می توان به داده های مربوط به سلامت که توسط موبایل های هوشمند جمع آوری شده اند اعتماد کرد. پژوهشگران درگیر در این تحقیق خبر می دهند که پلتفرم «ResearchKit» اپل و اپلیکیشن مرتبط با دریافت اطلاعات کاربران مبتلا به آسم، توانسته داده های درست و قابل اعتمادی جمع آوری... ادامه مطلب

نظرات ۳۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟