جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

تا به حال شده فکر کنید از دنیای سمت راست خود بیشتر می ترسید یا سمت چپ؟

طبق نتیجه یک تحقیق جدید، مردم در جوامع غربی فکر می کنند آنچه سمت چپ شان قرار گرفته، خطرناک تر از آن چیزی  است که در سمت راست قرار دارد.

این پژوهش که در نسخه آینده مجله Management Science منتشر خواهد شد توسط دانشمندان دانشگاه یوتا صورت گرفته و هدف از آن تشخیص این بوده که آیا در موقعیت های ریسکی مثل عبور از جلوی یک خودروی در حال حرکت یا تصمیم گیری برای ترک شهر بعد از زلزله در یک شهر مجاور، جهتی که خطر از آن آمده بر تصمیم گیری مردم تاثیر دارد یا خیر.

در مجموعه ای از ۴ پژوهش مرتبط، کشف شد که مردم آن جوامع نسبت به خطرهایی که از سمت چپ شان می آید خیلی محتاط تر هستند، می خواهد زلزله یا شیوع بیماری در شهری مجاور باشد یا بد نگاه کردن یک شرور شهری با ظاهری ترساننده در گوشه ای از خیابان.

در یکی از پژوهش ها نقشه ای با دو شهر جلوی افراد گذاشته و به برخی گفته شد که در شهر سمت چپ زندگی می کنند، دیگران هم در شهر سمت راست. سپس با اطلاع دادن درباره زلزله ای که در شهر مجاور آمده بود، مشخص شد افراد از زلزله در شهر سمت چپ خودشان بیشتر نگران می شوند تا زلزله در شهر سمت راست.

ترس از دنیای سمت چپ

در پژوهشی دیگر در کلمبیا، از ۳۹۰ عابر پیاده در حین عبور از خیابان فیلم گرفته شد. وقتی ترافیک خیابان از سمت چپ به آنها نزدیک می شد با عجله بیشتری عبور می کردند، حال آنکه سرعت ترافیک در هر دو وضعیت (از چپ یا از راست) یکسان بود.

در پژوهش سوم، محققین صدای پارس سگ را در وسط پیاده رو شبیه سازی کردند. وقتی افراد آن را از سمت چپ خود می شنیدند، بیشتر از جا می پریدند تا زمانی که صدا از راست می آمد.

محققین به این نتیجه رسیده اند که این وابستگی جهتی، یا ارتباطی با جهت خواندن و نوشتن دارد، یا مربوط به تخصص نیمکره های مغز است که با راست دست یا چپ دست بودن همبستگی دارد. البته در این پژوهش ها نقش این عوامل کنترل نشده.

جهت خواندن و نوشتن یا راست دست و چپ دست بودن؛ مسئله کدام است؟

بنابراین دو احتمال وجود دارد. شاید در جوامعی که زبان نوشتاری شان از راست به چپ است، خطرهای سمت راست بیشتر حساسیت افراد را بر می انگیزد و بالعکس. و البته ممکن است راست دست یا چپ دست بودن باعث این حساسیت جهتی نسبت به خطرات باشد.

اگر احتمال اول برقرار باشد، این سوال پیش می آید که ملت هایی با زبان نوشتاری عمودی از کدام خطرات می ترسند. خطرات آسمانی؟ به هر حال یک نکته مسلم است، بیشتر تحقیق شوندگان از خطرات سمت چپ و یا راست به یک اندازه نگران نمی شوند و این یعنی یک جای کار متعادل نیست.

منبع:
fastcodesign
برچسب ها

مطالب مرتبط

ترکیب درمانی آدامس آلوئه ورا توسط محقق اصفهانی کشف شد

محقق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ترکیب آدامس آلوئه ورا دست یافت. این آدامس در درمان زخم های داخل دهان و خشکی آن ناشی از شیمی درمانی استفاده می شود. راضیه ردانی پژوهشگر دانش آموخته دکترای داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آدامس آلوئه ورا گفت: در این تحقیق تلاش کردم با توجه به ویژگی... ادامه مطلب

استرس شدید موجب کاهش کارایی حافظه می شود

دانشمندان در تحقیقات اخیر خود دریافته اند که استرس بالا، می تواند موجب به خاطر سپاری سخت تر وقایع شود. همچنین مشخص شده که استرس موجب می شود افراد سخت تر بتوانند شرایط را درک کنند یا متوجه شوند که در اطرافشان چه چیزی می گذرد. این تحقیقات که توسط محققان دانشگاه اینسبروک اتریش انجام شده،... ادامه مطلب

ربات های شریف به کودکان سرطانی کمک می کنند

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف شیوه جدیدی طراحی کردند تا ربات های انسان نما به درمان کودکان سرطانی کمک کنند. این آدم آهنی های مدرن وظیفه جلوگیری از مرگ و میر این دسته از بیماران را بر عهده دارند. کودکان مبتلا به بیماری سرطان (Cancer) در هنگام شیمی درمانی با استرس زیاد، اشتهای کم، خشم بسیار و... ادامه مطلب

قطع ارتباط بین مغز و سیستم گوارشی، جلوی گرسنگی را می گیرد

بررسی های اخیر دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد که یک مکانیسم بیولوژیکی باعث برقراری ارتباط میان دستگاه گوارش و مغز انسان می شود تا ایجاد حس گرسنگی کند. حالا این دانشمندان متوجه ترکیب هورمون های مختلف شده اند که سیگنال سیری به مغز می رساند و شما میلی به خوردن غذا ندارید. قبلا باور بر... ادامه مطلب

پژوهشگران موفق به خاموش کردن احساس ترس در موش ها شدند

دانشمندان حالا می دانند که چطور باید ترس را از شما دور کنند؛ دست کم فعلا موفق شده اند این کار را روی موش ها انجام دهند. با خاموش کردن یکی از مسیرهای عصبی منتهی به مغز، موش ها دیگر قادر به یادآوری احساس ترس نبودند و مشابه همین کار را می توان احتمالا با... ادامه مطلب

نظرات ۳۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x