این جیمی است: ربات اینتل که در آینده هر کسی می تواند آن را با چاپ ۳ بعدی بسازد!

والت ماسبرگ و کارا سویشر بعد از تعطیلی وبسایت AllthingsD چندی است که وبسایتی از خودشان و مجزا از وال استریت ژورنال راه انداخته اند به نام ReCode و امسال کنفرانس جدیدشان به نام CodeCon را با آن صندلی های قرمز نوستالژیک که سال ها پذیرای بزرگانی مثل استیو جابز و بیل گیتس و استیو بالمر در کنفرانس D بودند، برگزار می کنند.

امروز خبرهایی را که برای اولین بار در این کنفرانس اعلام شدند در دیجیاتو خواندید. از اولین نمونه تولید شده خودروی بی راننده گوگل گرفته تا تجهیز اسکایپ به قابلیت نرجمه زنده چت ها و چند دقیقه قبل لباس هوشمند اینتل. حالا وقت آن است که با ربات اینتل آشنا شوید: Jimmy!!!

اینتل در حرکتی تازه، کیت توسعه ربات توسعه داده که کاملا قابل شخصی سازی است و با پرینتر ۳ بعدی می توان آن را ساخت. قرار است اواخر امسال نسخه مصرف کننده آن با قیمت ۱۶۰۰ دلار به بازار بیاید ولی هرکسی می تواند قطعات عمومی آن را برای خودش تولید کند. طراحی سخت افزار جیمی کاملا آزاد روی اینترنت منتشر می شود و با داشتن یک چاپگر ۳ بعدی می توان آن را  ساخت. البته بخشی از چیزها قابل چاپ نیستند، از جمله موتورها، سیم ها، باتری، پردازشگر و ... ولی اینتل راه چاره ای دارد و آن فروش کیت سخت افزاری در وبسایت 21stCenturyRobot است که آنها را در بر خواهد گرفت.

مدل مصرف کننده این ربات، دارای پردازشگر Intel Edison است که در واقع یک کامپیوتر ارزان بر روی چیپ است. مدل تحقیقاتی که قدرتمند خواهد بود از پردازشگر Core i5 برخوردار است و ۱۶ هزار دلار قیمت دارد. اینتل انتظار دارد که به مرور تا ۵ سال آینده مصرف کنندگان قادر به ساخت ربات با قیمتی کمتر از ۱۰۰۰ دلار شوند.

jimmy2-e1401213249108

یکی از آینده پردازان اینتل به نام آقای برایان دیوید جانسون می گوید اینتل جیمی را طوری طراحی کرده که صاحبش بتواند آن را شخصی سازی کند، تا به این طریق ربات ها از غریبگی در آیند و در دسترس قرار گیرند و بامزه تر باشند. کارکردهای آینده ربات می تواند شامل آوازخوانی و رقص با صاحب دستگاه باشد یا ترجمه و آوردن اشیا. محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

می توان جیمی را شخصی سازی کرد و به آن هوش مصنوعی داد، البته نه با گرفتن دکترای رباتیک، بلکه با دانلود اپها!

جانسون می گوید: "این شبیه یک تلفن هوشمند پادار است. ربات شما می تواند از ربات من کاملا متفاوت باشد. می توانید آن را برنامه ریزی کنید و هوش مصنوعی بدهید، نه با گرفتن دکترای رباتیک، بلکه با دانلود اپها!" اینتل قصد دارد یک فروشگاه اپلیکیشن برای جیمی بسازد و همه دیزاین ها و کیت های تولید شده با همکاری شرکا را در 21stCenturyRobot.com قرار دهد. آقای جانسون نظر جالبی درباره آینده دارد: "چشم انداز بزرگ آینده، پایین آوردن موانع ورود به صنعت رباتیک است."

جیمی برای والت ماسبرگ حرکات موزون انجام می دهد. هیچ وقت این صحنه را فراموش نخواهیم کرد. اینتل به عمق می رود تا شرکتی شود برای آینده و این به تنهایی زیبا است، حتی قبل از اینکه ماحصل آن را ببینیم.

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟