Clair Obscur، پروژکتوری با تصاویر نامرئی و مکانیزمی ساده

Clair Obscur، پروژکتوری با تصاویر نامرئی و مکانیزمی ساده

جالب نمی شد اگر در یک فضای عمومی فیلمی پخش می شد که فقط اشخاص خاصی می توانستند آن را ببینند؟

"فیشر وایدنمولر اونتربرگ" با دستگاهش به نام Clair Obscur برنده جایزه "استعداد نو" در جشنواره DMY شده، این دستگاه تصاویر در حال پخش ولی نامرئی توسط چشم انسان را قابل رویت می کند.

چنین تصاویری توسط یک پروژکتور با تکنولوژی خاصی تولید می شوند و تنها یک فیلتر اپتیکال مخصوص می تواند آنها را در پیش چشم شما مرئی کند و همه این تکنولوزی ابتکاری تنها با یک دستکاری ساده روی تکنولوژی ال سی دی پروجکشن به وجود آمده است.

در ادامه مطلب با ما همرا باشید تا با این پروژکتور بیشتر آشنا شویم.

fischer_weidenmueller_unterberg_1_0
فیلتر اپتیکال مخصوص که تصاویر فقط روی آن قابل مشاهده اند

با تماشای ویدیوی کوتاه زیر می توانید عملکرد این دستگاه را ببینید.

این هم چیزی است که هیئت داوری درباره ی این انتخاب می گوید:

پس از بحث های زیاد، تصمیم گرفتیم جایزه ی استعداد جدید را به این طرح نوآورانه، چشم گیر و غافلگیر کننده اختصاص بدهیم. بلافاصله پس از دیدن Clair Obscur فانتزی هایی در مورد اپلیکیشن ها و داستان های جالبی که این طرح ممکن خواهد کرد، در ذهنمان شکل گرفت.

 

fischer_weidenmueller_unterberg_2_1

شما چه خیال پردازی هایی داشتید که با این تکنولوژی امکان تولید پیدا می کنند؟

رویداد DMY برلین، امسال از 28 می تا 1 جون پذیرای نمایشگاهی از آخرین محصولات طراحان اروپایی در فرودگاه سابق تمپلهوف برلین بود. این رویداد هر ساله در سه  بخش نمایشگاهی، استعداد های نو و تحصیلات، برگزار می شود.

جایزه ی بخش نمایشگاهی توسط هیئت داوران به کمپانی اهل کشور چک TON و در کنار آن جایزه ی مخصوصی هم در همین بخش به flowers for Slovakia به خاطر LOST & FOUND داده شد. در بخش تحصیلات هم مدرسه طراحی صنعتی دانشگاه لوند در کشور سوئد مفتخر به دریافت این جایزه شد.


پاورقی: Clair Obscur در هنر به سبکی گفته می شود که در آن به عمد تضاد زیادی بین تاریکی و روشنی (مثلا برای مشخص تر کردن حجم در کل یک تصویر یا نقاشی یا فیلم) به وجود می آورند.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato