همه ی آنچه که می توان از آیفون ۶ انتظار داشت – قسمت دوم

همه ی آنچه که می توان از آیفون ۶ انتظار داشت – قسمت دوم

همه ی آنچه که می توان از آیفون ۶ انتظار داشت – قسمت دوم

در قسمت گذشته (قسمت اول) از مجموعه پست های همه ی آنچه که می توان از آیفون ۶ انتظار داشت، به بررسی شایعات پیرامون صفحه نمایش این تلفن هوشمند و تغییر ابعاد آن به دو سایز ۴.۷ اینچی و ۵.۵ اینچی پرداختیم. همچنین آنچه که در مورد جنس این صفحه نمایش جدید گفته می شد را بررسی و مرور نمودیم.

راجع به تصاویر منتشر شده از قاب آیفون ۶ و بهینه سازی هایی که در مورد طارحی آن صورت پذیرفته است نیز صحبت به میان آمد، و اشاره کردیم تغییر اندازه ی آیفون و بزرگتر شدن ابعادش جا را برای برخی از تغییرات اساسی مانند افزایش ظرفیت باتری این تلفن هوشمند باز نموده اند.

در ادامه قصد داریم به بررسی شایعات پیرامون مشخصات سخت افزاری آیفون ۶ و بهبود برخی از تکنولوژی های بکار رفته در آن بپردازیم، پس با ما همراه شوید.

اجزای داخلی جدید

11

برخی مواقع اینطور به نظر می رسد که مشخصات فنی آیفون تنها موردی است که اپل هنوز قبل از معرفی این تلفن هوشمند می تواند آن را مخفی نگاه دارد. در گذشته اپل موفق شده بود تا روزهای آخر خبر طراحی و تولید پردازنده های ۶۴ بیتیش را مخفی کند، و زمانی که آنها را معرفی نمود تقریباً همه ی رقبا متوجه شدند که یکسال از این کمپانی عقب تر هستند. اپل دقیقاً ۱۱ ماه قبل از اینکه AMD و کوآلکام بتوانند چیپ های ۶۴ بیتی خود را معرفی و عرضه کنند، پردازنده ی ۶۴ بیتیش را در قالب یک محصول ارزشمند به عموم عرضه کرد تا یکبار دیگر پیشتازی برندش را ثابت نماید.

جزئیات پردازنده ی آیفون بعدی نیز کماکان در ابهام به سر می برد، اما می توان حدس های منطقی از آنچه در پیش رو خواهد بود زد. آنچه که بیش از همه ی موارد محتمل است معرفی چیپ جدیدی با کارایی پردازشی و گرافیکی بیشتر تحت عنوان A8‌ است. اپل همیشه با معرفی یک چیپ جدید تمایل دارد تاکید کند توان پردازشی و گرافیکی این دستاورد سخت افزاری جدید نسبت به نسخه ی قبلی دو برابر شده است.

a8

ولی به نظر می آید هر چقدر در زمان جلوتر می رویم انجام چنین کاری و تولید چنین پردازنده یی برای این کمپانی دشوارتر می شود، پردازنده ی A7 بر مبنای بنچ مارک های دقیقی که ارائه گردید فقط توان گرافیکیش نسبت به A6 دو برابر شده بود و میزان افزایش توان پردازشی آن کمتر بود.

امسال انتظار می رود افزایش پرفرمنس در حدی متوسط نسبت به گدشته باشد، ولی این امر مانع عقب نشینی اپل در تبلیغات معمولش نخواهد شد، زیر این کمپانی از قبل اهرمهای بیشتری را برای افزایش فشار تبلیغات فراهم آورده. API جدید ارائه شده در iOS8 موسوم به Metal API با فراهم آوردن امکان تعامل مستقیم تر کدهای اپلیکیشن ها با پردازنده ی گرافیکی، به شکل جالبی سبب افزایش کارایی در این زمینه یعنی پردازش های گرافیکی می گردد.

شایعاتی نیز وجود دارند که اپل معماری ۲۸ نانومتری تولید پردازنده هایش توسط سامسونگ را با معماری ۲۰ نانومتری کمپانی TSMC جایگزین نموده است، که این شایعه در صورت صحت داشتن به معنی کاهش انرژی مصرفی پردازنده ی آتی تلفن هوشمند آیفون خواهد بود. چنین نوآوری هایی مواردی هستند که اپل سعی می کند تا دقیقه ی ۹۰ از درزشان به بیرون جلوگیری کرده و در زمان معرفی محصول جدید بیشترین مانور را بر روی آنها انجام دهد.

3

همانطور که گفتیم به واقع در مورد مشخصات فنی آیفون ۶ اطلاعات ما بسیار کم است، اما می توان در این زمینه نیز حدس های دیگری نیز زد. مثلاً بعد از استفاده از یک گیگابایت حافظه ی رم در آیفون ۵ و ۵S و همینطور آیپدهای اخیر، اصلاً دور انتظار نیست که آیفون بعدی حداقل دو گیگابایت حافظه ی رم داشته باشد. با افزایش میزان حافظه ی مورد نیاز اپلیکیشن های ۶۴ بیتی، افزایش حافظه ی رم آیفون ۶ قطعی به نظر می رسد.

همچنین انتظار می رود اپل پشتیبانی از نسل بعدی ارتباط وایرلس یعنی  ۸۰۲.۱۱ac Wi-Fi را نیز به آیفون ۶ افزوده باشد، اکثر محصولات خط تولید مکینتاش این کمپانی در سال ۲۰۱۳ پشتیبانی از ارتباط وایرلس یاد شده را آغاز نمودند، و تلفن های هوشمند پرچمدار اندرویدی نیز یکسالی هست که ارتباط وایرلس نسل آتی را به کاربران عرضه می نمایند.

در آخر ۴ سال است که هر بار شایعه ی آمدن NFC به آیفون را می شنویم و هر بار نا امید می گردیم. ولی حالا این شایعه در مورد آیفون ۶ از همیشه جدی تر است، و با توجه به تصاویری که از لاجیک برد این تلفن هوشمند به بیرون درز پیدا کرده می توان انتظار داشت که بالاخره مشتاقان آیفون یک تکنولوژی جا مانده از قطار این تلفن را به زودی تجربه نمایند.

 

تاچ آی دی بهبود یافته و مواردی دیگر

3

تا کنون هر آیفون جدیدی که منتشر شده است قابلیت های کلیدی در نسل قبلی از این تلفن هوشمند را به شکل بهبود یافته یی در خود به همراه داشته است، و نسل بعدی آیفون نیز به یقین این قانون حلقه ی تکامل را زیر پا نخواهد گذاشت.

از آنچه گفته شد انتظار می رود اپل تاچ آی دی را با ظاهر فعلیش در جایگاه خودش یعنی دکمه ی هوم حفظ کرده باشد، ولی تکنولوژی و سخت افزار مرتبط به آن دچار تحول شده باشند. این ارتقا البته ممکن است فقط محدود به آیفون ۶ نباشد و تاچ آی دی تکامل یافته را در نسل بعدی آیپدها نیز مشاهده نماییم.

اپل با به روز رسانی های پی در پی در iOS 7 تلاش نمود تا همواره دقت و کارایی این سنسور نوپا را افزایش دهد و دور از انتظار نیست بهینه سازی های نرم‌افزاری در iOS 8 سبب شده باشند با سنسوری سر سخت تر طرف باشیم که فریب دادن آن دشوار تر شده باشد.

5

قبلاً شایعاتی وجود داشتند که اپل قصد دارد در نسل بعدی ابزارهای تحت سیستم عامل iOS، جک یا ورودی هدفون را حذف نماید. ولی فعلاً واقعی شدن این شایعات مقدار زیادی غیر محتمل به نظر می رسند. ممکن است با توجه به قابلیت های درگاه Lightning در آینده هدفون ها بتوانند به این درگاه متصل شوند ولی در واقعیت چنین حرکتی از جانب اپل غیر معقول به نظر می رسد، زیرا حذف یکی از پورت های استاندارد و وادار کردن کمپانی های تولید کننده ی هدفون به تولید محصولاتی خاص و سازگار با خروجی اپل ابداً تصمیمی هوشمندانه نیست.

نظرات ۳۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل