ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

هر آنچه که باید در مورد تنظیمات حریم شخصی WhatsApp بدانید

سرویس واتزاپ بر روی اندروید، iOS، ویندوز فون و بلکبری حدود ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. اما پس از خریداری شدن این اپلیکیشن توسط فیسبوک آیا باید در مورد حریم شخصی نگران بود؟ چندی قبل ...

سرویس واتزاپ بر روی اندروید، iOS، ویندوز فون و بلکبری حدود ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. اما پس از خریداری شدن این اپلیکیشن توسط فیسبوک آیا باید در مورد حریم شخصی نگران بود؟

چندی قبل در سال جاری در نظر سنجی وب سایت MakeUseOf حدود ۶۰ درصد شرکت کنندگان اعلام کردند که از سرویس واتزاپ استفاده می کنند و این نشان از محبوبیت اپلیکیشن یاد شده دارد. اما پس از اینکه مالکیت اپلیکیشن مورد بحث به فیسبوک رسید، ممکن است برخی از مردم سوالاتی در مورد حریم شخصی خود داشته باشند.

در این مطلب می خواهیم به آنچه که شما باید در مورد تنظیمات حریم شخصی در استفاده از واتزاپ بدانید بپردازیم. پس در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

واتزاپ چه اطلاعاتی را جمع آوری می کند؟

در ماه آگوست سال ۲۰۱۳ توییتی با مضمون زیر از سوی واتزاپ منتشر شد:

Screen Shot 2014-11-23 at 15.21.01

ما این ویدئو [+] را آماده کرده ایم تا نشان دهیم ارسال پیام های صوتی تا چه اندازه می تواند آسان و ساده باشد - آیا هنوز هم از پیام رسانی صوتی استفاده می کنید؟ WhatsApp Inc

تمام نکات مربوط به حریم شخصی این اپلیکیشن در منوی Help و بخش FAQ موجود است. اما این سرویس اساسا اطلاعاتی را جمع آوری می کند که خود کاربر آنها را ارائه می دهد که شامل شماره ی موبایل و نامی است که در هنگام ثبت نام تعیین کرده اید. البته اگر مهلت استفاده ی رایگان یکساله ی شما پایان یافته باشد و بخواهید از طریق پرداخت درون برنامه ای واتزاپ اشتراک خود را تمدید کتید، اطلاعات پرداخت شما نیز در آن ثبت می شود. همچنین گهگاه ممکن است نیاز به دسترسی به لیست مخاطبان شما داشته باشد.

در اغلب اوقات این شرکت اقدام به فروش هیچ یک از این اطلاعات نمی کند که همین مورد دلیلی برای عدم وجود تبلیغات درون این اپلیکیشن از زمان معرفی تا کنون است. با اینحال اطلاعات حریم شخصی شما برای حفظ خدمات سرویس با برنامه های شخص ثالث به اشتراک گذاشته می شود.

برخلاف اکثر وب سایت ها، واتزاپ در وب سایت خود از کوکی ها و سشن ها (Cookie & Session) به صورت همزمان استفاده می کند. این کار باعث می شود که سایت مورد بحث در بازدیدهای بعدی سریعتر بارگذاری شود. هر چند که این اطلاعات پس از بستن اپلیکیشن مرورگر حدف خواهند شد. در هنگام بازدید از وب سایت واتزاپ هم اطلاعاتی مانند آدرس آی پی، صفحه ی درخواست شده، آدرس ارجاع دهنده و ... بازدیدکنندگان جمع آوری شده و عموما از این اطلاعات برای آگاهی از میانگین مخاطبان استفاده می گردد.

اطلاعات مخفی ای مانند آنچه در بالا گفتیم برای محاسبه ی میانگین استفاده کنندگان بکار می روند و همچنین برای بهبود خدمات و مانند بسیاری از وب سایت های دیگر برای جذب تبلیغ دهندگان.

واتزاپ چه اطلاعاتی را جمع آوری نمی کند؟

بر طبق آنچه در بخش حریم خصوصی این اپلیکیشن اعلام شده، واتزاپ اسامی و آدرس ها را جمع آوری نمی کند. اطلاعات مخاطبین فقط در تلفن شما با این اپلیکیشن همگام می شود و نه در سرورهای واتزاپ و این اطلاعات به سرور یاد شده ارسال نمی شوند.

برخلاف فیسبوک در اپلیکیشن مورد بحث اطلاعات مربوط به مکان کاربران نیز جمع آوری نمی شود.

با این حال واتزاپ نمی تواند امنیت داده هایی که در بستر این پیام رسان ارسال می شوند را تضمین کند. بنابراین اگر سرورهای این اپلیکیشن قربانی نقص های احتمالی شوند، برای مثال در معرض هک قرار گرفتن از طریق پیام ها ممکن است برای شما اتفاق بیافتد و این خود یک ریسک است. هر چند که اگر مشکلی برای سرورهای واتزاپ رخ دهد این موضوع از طریق اپلیکیشن مذکور یا وب سایت آن به اطلاع کاربران خواهد رسید.

موسس سرویس واتزاپ آقای Jan Koum می گوید: «ما اطلاعات حریم شخصی شما را به صورت کد شده نگهداری می کنیم و هدف واتزاپ بر این بوده تا آنجا که امکان دارد اطلاعات کمتری را از کاربران جمع آوری کند. شما نام خود را به ما نمی گویید و ما هم نام و یا ایمیل شما را درخواست نمی کنیم. ما تاریخ تولد شما را نمی دانیم. ما آدرس محل سکونت شما را نمی دانیم و نمی دانیم کجا کار می کنید. ما علایق شما را نمی دانیم و اطلاعات جستجوهای شما در اینترنت و همچنین مکان شما را جمع آوری نمی کنیم. هیچ یک از اطلاعات یاد شده توسط واتزاپ جمع آوری نمی شوند و همچنین هیچ برنامه ای برای تغییر این قوانین نداریم.»

آیا واتزاپ پیام ها را جمع آوری می کند؟

در جواب به این پرسش می توان دو پاسخ داد. پاسخ کوتاه این است: به صورت معمول نه. پاسخ دوم اما طولانی تر است. اساسا پیام ها توسط واتزاپ برای مدت زمان طولانی ای نگهداری یا کپی نمی شوند. اما اگر پیام های شما به مقصد نرسند تا ۳۰ روز در سرورهای این اپلیکیشن نگهداری خواهند شد و پس از این مدت حذف می گردند. اگر گیرنده ی پیام آنلاین باشد پیام شما از طریق سرورهای واتزاپ به وی خواهد رسید و پس از آن دیگر نگهداری نخواهد شد.

در توییتی که در آپریل ۲۰۱۴ از سوی این شرکت ارسال شد آمده که:

Screen Shot 2014-11-23 at 15.21.20

رکورد روزانه ی جدید: تنها در طی ۲۴ ساعت ۲۰ میلیارد پیام توسط کاربران ما ارسال و ۴۴ میلیارد پیام نیز توسط آنها دریافت شده است؛ یعنی ۶۴ میلیارد پیام طی ۲۴ ساعت. WhatsApp Inc

فراموش نکنید که برای افزایش امنیت حریم شخصی می توانید تاریخچه ی پیام های خود را حذف کنید. اگر اشتباها پیام های خود را حذف کرده اید امکان بازگردانی آنها وجود دارد! شاید حالا این سوال برای شما پیش بیاید که مگر واتزاپ پیام ها را نگهداری می کند؟ در پاسخ باید بگویم خوشبختانه خیر. پیام های شما تماما در یک بانک های اطلاعاتی دستگاه شما نگهداری می شوند و هر روز از پیام های شما نسخه پشتیبان گرفته شده و در این بانک اطلاعاتی ذخیره می گردد. این روش، راهی زیرکانه برای ارائه ی یک سرویس خوب است بدون نیاز به ورود به حریم شخصی کاربران.کاربران iOS می توانند نسخه پشتیبان از داده های خود را در فضای ابری آی-کلود نیز نگهداری نمایند.

در بخش حریم شخصی واتزاپ اعلام شده که اطلاعات عمومی مانند تاریخ و ساعت و شماره تلفن کاربران برای تعیین اینکه چه کسی پیام را ارسال و چه کسی دریافت کرده است، نگهداری می شوند.

فایل هایی که در بستر اپلیکیشن یاد شده ارسال می گردند حتی پس از رسیدن به مقصد حفظ می شوند، هر چند که پس از یک بازه ی زمانی کوتاه حذف می شوند و امکان شناسایی این فایل ها وجود ندارد.

خب، پس مشکل واتزاپ چیست؟

حریم شخصی در فیسبوک مسئله ای سوال برانگیز است (نه به دلیل وجود بیش از یک میلیارد کاربر) و مردم در مورد اینکه چه اطلاعاتی توسط این شبکه ی اجتماعی نگهداری می شوند و چه اطلاعاتی به صورت عمومی در دسترس خواهند بود، واقعا نگران هستند.

در عین این حال موسسان واتزاپ و فیسبوک یعنی Jan Koum و Mark Zuckerberg اعلام کرده اند که در واتزاپ تغییری حاصل نمی شود. آقای Koum در بیانیه ای سعی در آرام نگه داشتن کاربران نمود و در ادامه این بیانیه را با هم می خوانیم:‌ «قبل از هر چیز می خواهم به شما اطمینان بدهم که من چقدر در برای اصل خصوصی بودن ارتباطات ارزش قائل هستم. برای من این موضوع خیلی شخصی است... ارزش های اساسی و باورهای ما تغییر نخواهند کرد و اصول ما تغییر نخواهد کرد.»

نگرانی های دیگری از قبل در مورد واتزاپ وجود داشته است، به ویژه سال گذشته و با ترکیب این شرکت با فیسبوک. بر اساس توافق دولت های کانادا و آلمان واتزاپ می تواند به مخاطبان دستگاه کاربران دسترسی کامل داشته باشد که شامل اطلاعات شماره ها است و برای سرویس های این اپلیکیشن استفاده نشده و به صورت رمزگذاری شده خواهند بود.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

WhatsApp-Privacy

اگر باز هم در مورد حریم شخصی خود نگران هستید می توانید تعیین کنید که چه کسانی می توانند آخرین بازدید (تاریخ و ساعت) ،تصویر پروفایل (در نسخه ی جدید این ویژگی اضافه شده) و پیام وضعیت شما را ببینند. انتخاب گزینه ی Everyone یعنی این اطلاعات توسط همه قابل مشاهده باشند. گزینه My Contacts یعنی فقط کسانی که در لیست مخاطبان شما هستند می توانند اطلاعات یاد شده را ببینند. در نهایت نیز گزینه Nobody یعنی هیچ کس قادر به دیدن اطلاعات شما نخواهد بود و این گزینه بسته به نوع سیستم عامل شما ممکن است کمی متفاوت باشد ولی در کل یک کار را انجام می دهد.

برای تعیین این تنظیمات ابتدا وارد منوی Settings شده و سپس بر روی Account تپ نموده و بعد از آن آیتم Privacy را برگزنید.

کاربران iOS می توانند برای امنیت بیشتر تیک iCloud back-up را غیر فعال کنند تا نسخه ی پشتیبان از پیام های آنها در فضای ابری شرکت اپل نگهداری نگردد.

همچنین با رفتن به این بخش Settings > Chat Settings > Chat Backup > Auto Backup می توانید قابلیت تهیه ی نسخه پشتیبان خودکار از گفتگو های خود را فعال یا غیر فعال نمایید. البته نرم افزارهای پیام رسان بسیاری وجود دارند که امنیت بیشتری نسبت به واتزاپ دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. اما مشکل ممکن است اینجا باشد که اکثر مخاطبان شما از آن اپلیکیشن ها استفاده نکنند.

خیلی خوب؛ درست است؟

ممکن است از واتزاپ و فیسبوک خبرهای عجیبی منتشر گردد، اما بر اساس روال و اصول همکاری این دو شرکت مطمئنا باید منتظر خبرهای خوبی باشیم. همانطور که پس از خریده شدن واتزاپ توسط فیسبوک به سوال: آیا شما استاندارد های خود را تغییر می دهید یا خیر؟ اینگونه پاسخ داد: قطعا ما اصول و استانداردهای خود را نگاه می داریم و آنها تغییر نخواهند کرد.

تا کنون این موضوع درست بوده و هیچگونه تغییری را در سیاست ها و قوانین واتزاپ شاهد نبوده ایم ولی باید منتظر ماند و دید در آینده چه می شود!

آیا شما به گفته ی یاد شده شک دارید؟ به نظر شما گفته های واتزاپ صحیح است؟

ممکن است تجربه ای در هنگام کار را این اپلیکیشن داشته باشید که اشتراک گذاشتن آن در بخش نظرات دیجیاتو، با دیگران خالی است لطف نباشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (34 مورد)
 • Hasan
  Hasan | ۲۱ آذر ۱۳۹۴

  پیام های واتس آپ هر شخص تا چه مدت نگهداری می‌شود و اگر برنامه پاک شود و دوباره نصب کنیم پیام های گذشته را از چه مدت تا الان بر میگردند و اگر پیام ها را پاک کنیم آیا قابل برگشت هست

 • سپیده
  سپیده | ۱۸ آبان ۱۳۹۴

  آیا بعد از حذف کردن اکانت واتس آپ قادر به ساخت اکانت مجدد خواهیم بود؟

 • سپیده
  سپیده | ۱۸ آبان ۱۳۹۴

  سلام
  چگونه مخاطبی که از لیست مخاطبین واتس آپ حذف کرده ام را برگردانم؟
  فقط حذف کرده ام، نه بلاک...
  لطفا" راهنمایی کنید؟؟؟؟؟

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی