شکار سیاراتی با بیشترین شباهت به زمین از طریق تلسکوپ کپلر

شکار سیاراتی با بیشترین شباهت به زمین از طریق تلسکوپ کپلر

دانشمندان هشت اگزوپلنت جدید را شناسایی کرده اند که طبق گزارشات یکی از آنها بیشترین شباهت را به کره زمین دارد.

مدت هاست که کپلر به دنبال شکار اگزوپلنت هاست (این سیارات به دور ستاره هایی غیر از خورشید می چرخند) و از سال ۲۰۰۹ که این تلسکوپ فعالیت خود را آغاز کرده تا به امروز بیش از ۱۰۰۰ مورد از آنها را شناسایی کرده.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

از میان هشت سیاره ای که به تازگی کشف شده اند سه تای آنها در محدوده «قابل سکونت» قرار دارند که احتمال وجود آب در آنها نیز هست.

همانطور که پیشتر گفته شد یکی از این سیاره ها که ۴۳۸b نام دارد بیش از همه به کره زمین شبیه بوده و تنها ۱۲ درصد از آن بزرگ تر است.

سیاره ۴۳۸b از نظر دمایی نیز بیشترین شباهت را به زمین دارد و می تواند جایگزین خوبی برای ۱۸۶f باشد که سال گذشته کشف شد.

اینها سیاراتی هستند که به دنبالشان بوده ایم

براساس اعلام ناسا، سیاره یاد شده ۴۷۵ سال نوری با زمین فاصله دارد و هر ۳۵.۲ روز یکبار به دور ستاره خود می چرخد. البته سیاره دیگری به نام ۴۴۲b هم در داخل محدوده قابل سکونت یافت شده که ۱۱۰۰ سال نوری از زمین دورتر است و هر ۱۱۲ روز یکبار به دور ستاره خود می چرخد.

ناسا همچنین از وجود ۵۵۴ سیاره دیگر با مشابهت به زمین خبر داده است که با احتساب آنها مجموعه سیارات قابل سکونت به رقم ۴۱۷۵ عدد خواهد رسید.

اما برای آنکه روشن شود چه تعداد از این سیارات حقیقی هستند و چه تعدادشان به زمین شباهت دارند به انجام تحلیل های بیشتری نیاز است، با این همه کشف های اخیر کاملا انگیزه بخش بوده و حکایت از خبرهای خوبی دارد.

فرگال مولالی یکی از دانشمندان موسسه SETI (یا جستجوگر هوش فرازمینی) که سرپرستی تحلیل های مربوط به سیاره های کاندید را بر عهده دارد در این رابطه گفت: «کپلر این اطلاعات را به مدت چهار سال جمع آوری کرده است و این مدت به اندازه کافی طولانی بوده و حالا می توانیم سیاراتی با ابعاد زمین و در محدوده مدارهای یک سال زمینی را بیابیم.»

او در ادامه گفت که تیم تحقیقات تحت سرپرستی اش، حالا بیش از هر زمان دیگری به یافتن سیارات مشابه به زمین و در اطراف ستاره هایی غیر از خورشید نزدیک شده است و اینها همان سیاراتی هستند که تیم او مدت هاست به دنبالشان می گردند.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato