کوچک ترین لیزر دنیا ابعادی برابر با یک دانه برنج دارد

کوچک ترین لیزر دنیا ابعادی برابر با یک دانه برنج دارد

فناوری هایی که با عنوان «-ترین» به دنیا معرفی می شوند همواره از جذابیت بالایی برخوردارند و به تازگی پژوهشگران اعلام کرده اند که موفق به ساخت کوچک ترین لیزر دنیا شده اند.

می خواهید بدانید که این دستگاه تا چه اندازه کوچک است؟ به شما می گوییم؛ کوچک ترین لیزر دنیا به اندازه یک دانه برنج است.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

پژوهشگران دانشگاه پرینستون موفق به ساخت لیزری شده اند که ابعادی برابر با یک دانه برنج دارد. البته ساخت دستگاهی با این اندازه به صورت نظری ممکن نیست اما باید اعلام کنیم که محققان دانشگاه مذکور به هر ترتیبی که شده به این دستاورد رسیده اند.

مصرف انرژی این لیزر فوق باریک برابر با یک میلیاردم یک سشوار بوده و عنوان کوچک ترین اختراع علمی دنیا را به خود اختصاص داده است.

دکتر جیسون پتا استاد فیزیک دانشگاه پرینستون که سرپرستی تیم سازنده را نیز بر عهده داشته اظهار کرد که دستگاه یاد شده کوچک ترین لیزری است که با دستگاه های تک الکترونی کار می کند.

برای اتصال نقاط کوآنتومی (مولکول های مصنوعی ساخته شده از ذرات مواد نیمه رسانا) در این لیزر از سیم های نانو استفاده شده و به همین دلیل است که ساخت دستگاهی با این ابعاد ممکن گشته.

نقاط کوآنتومی یاد شده با فاصله ۶ میلی متر از یکدیگر در داخل ماده ای رسانا به نام نوبیوم (Niobium) کار گذاشته شده اند. حفره هایی که این نقاط را در خود جای داده اند هم دارای دیواره های آینه کاری شده هستند.

پس از اتصال این دستگاه به باتری، الکترون ها از طریق نقاط کوآنتومی جریان پیدا می کنند و همزمان با انتقال آنها از سطوح انرژی بالاتر به پایین تر، فوتون هایی با برد مایکرو ویو از آنها متصاعد می شود.

در نهایت این ذرات نور با استفاده از آینه هایی که در دیواره های حفره آنها تعبیه شده پرتوی متمرکزی از انرژی مایکروویو را تولید می کنند.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato