دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

بررسی دیجیاتو: Microsoft Band

از زمانی که ابزارهای پوشیدنی فراگیر شدند و در میان کاربران به محبوبیت رسیدند، شرکت های تولید کننده دو خط فکری متفاوت را در رابطه با این گجت های نوظهور در پی گرفتند.

گروهی از سازندگان، تمرکز خود را بر روی ویژگی های مربوط به حوزه سلامت قرار دادند و پوشیدنی ها را در قالب ابزارهایی با عنوان Fitness Tracker به بازار عرضه کردند. گروهی دیگر نیز تصمیم گرفتند تا با گنجاندن قابلیت های متعدد در پوشیدنی ها، آن ها را به عنوان ساعت های هوشمند به کاربران ارائه نمایند.

در این میان اما گروهی دیگر نیز بودند که راه متفاوتی را در پیش گرفتند؛ این مجموعه از شرکت ها تصمیم گرفتند پوشیدنی های خود را به صورت مخلوطی از دو تفکر دیگر خلق نمایند. Samsung Gear Fit را می توان یکی از همین نمونه ها دانست. دستگاهی که سبدی از قابلیت های ساعت های هوشمند را در دل خود گنجانده است و در عین حال در قالب یک ابزار سلامت نیز ویژگی های خود را در اختیار کاربران قرار می دهد.

تور کیش

دست بر قضا مایکروسافت نیز برای ورود به بازار پوشیدنی ها، تفکر سوم را انتخاب کرده است. Microsoft Band به عنوان جدی ترین حضور این شرکت قدیمی در بازار گجت های پوشیدنی، ترکیبی است از ویژگی های متفاوت. حال سؤالی که مطرح می شود این است که آیا اهالی ردموند توانسته اند معجون دل پذیری را برای کاربران عرضه نمایند، و یا نتیجه کارشان تبدیل به یک هیولای بی خاصیت و بدقواره شده است؟

در ادامه مطلب با بررسی دیجیاتو همراه باشید.

طراحی

0004microsoft band (38)

تا به حال ساعت های هوشمند و مچ بند های سلامتی بسیاری را در دیجیاتو بررسی کرده ایم. Moto 360، G Watch R ، Sony SmartBand و بسیاری دیگر از جمله محصولاتی بودند که مورد تحلیل قرار گرفتند. با این توضیح باید بگوییم که Microsoft Band یکی از افتضاح ترین طراحی های ممکن را دارا است.

وقتی که Microsoft Band رو بر روی مچ خود می بندید، می توانید احساس دزد ها را زمانی که پلیس به آن ها دستبند می زند را تجربه نمایید. پوشیدنی مایکروسافت از چنان بدنه سفتی برخوردار است که به سختی می توان آن را برای چند ساعت تحمل کرد.

microsoft band (28)

ارگونومی واژه ای است که گویا طراحان Microsoft Band کاملا با آن بیگانه بوده اند. پوشیدنی ها، موبایل و تبلت نیستند که در جیب و کوله شما قرار گیرند؛ این ابزار ها قرار است مدت زمان زیادی در روز را بر روی مچ شما سپری کنند و بر همین اساس راحتی مهم ترین فاکتوری است که باید داشته باشند. موضوعی که گجت مایکروسافت کاملا از آن بی بهره است

البته اگر راستش را بخواهید به نظر می رسد تیم طراحی مایکروسافت، کمترین دخالت را در ساخت این دستگاه داشته است. شواهد امر نشان می دهد که مایکروسافت بند، ایده ای شکست خورده از تیم بازاریابی مایکروسافت باشد. بازاریابان مایکروسافت تصور کرده اند که می توانند با گنجاندن ۱۰ سنسور در این محصول، پول بیشتری را روانه شرکت کنند. غافل از اینکه همین موضوع، به شدت طراحی و راحتی دستگاه را تحت تاثیر قرار داده است.

microsoft band (37)

بله، مایکروسافت بند از سنسور سنجش ضربان قلب بهره می برد و به یک GPS داخلی مجهز شده است؛ بر روی خود نمایشگری ۱.۴ اینچی دارد و از یک باتری فوق العاده برخوردار است که می تواند تا دو روز شارژ را در اختیار شما قرار دهد. اما تا زمانی که این امکانات، قرار نباشد در یک پوشیدنی ارگونومیک قرار گیرد، حضورشان چه اهمیتی دارد؟

از مشکلات بند پلاستیکی و سفت دستگاه که گذر کنیم به نمایشگر می رسیم. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، مایکروسافت بند از یک نمایشگر ۱.۴ اینچی برخوردار است. نمایشگر کیفیت متوسطی دارد (320 × 106) و در زیر نور مستقیم خورشید عملکرد خوبی را به نمایش می گذارد.

0003microsoft band (39)

اطراف نمایشگر را حاشیه های بسیاری فرا گرفته است. این حاشیه ها از پلاستیک براق ساخته شده اند و ترکیب آن ها با پلاستیک ماتی که در بند دستگاه مورد استفاده قرار گرفته، ظاهری بد ترکیب را به Microsoft Band بخشیده است. دو دکمه نیز در کنار نمایشگر قرار دارد که عملکرد آن ها نیز تعریف چندانی ندارد.

با توجه به اینکه نمایشگر حالتی کشیده دارد، انتظار می رود که محتوای درون آن به صورت عمودی نیز به نمایش در بیاید؛ اما مایکروسافت حتی این نکته ساده را نیز در طراحی محصول خود رعایت نکرده است. هرآنچه در صفحه نمایش Microsoft Band به تصویر در می آید، حالت افقی دارد.

microsoft band (23)

ساختار مایکروسافت بند آنقدر غریب است که گویا هیچ کس در ردموند تا به حال حتی یک ساعت عادی را نیز به مچ خود نبسته است تا حداقل هایی را در طراحی این محصول به مایکروسافت گوشزد کند.

نرم افزار و قابلیت ها

0001microsoft band (32)

هرچقدر مایکروسافت در زمینه طراحی سخت افزار، سردرگم عمل کرده است، در زمینه نرم افزار بهتر ظاهر شده است. Microsoft Health که قرار است با Google Fit و Apple Health به رقابت بپردازد، میزبانی شایسته برای نمایش اطلاعات به دست آمده توسط سنسور های Microsoft Band به شمار می رود.

مثبت ترین موضوعی که در رابطه با Microsoft Health وجود دارد، عرضه آن برای تمامی پلتفرم ها است. ساتیا نادلا از زمانی که هدایت مایکروسافت را به دست گرفت، به این نتیجه رسید که برای گسترش دامنه نفوذ خود در میان کاربران، باید دست از انحصار گرایی بر دارد.

mh

بر پایه همین تفکر Microsoft Health برای اندروید،‍ iOS و ویندوز فون در دسترس است. هر سه نسخه عملکردی مشابه دارند و تجربه ای یکسان را در اختیار کاربران قرار می دهند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در نسخه ویندوز فون، امکان اتصال به Cortana برای شما میسر می شود.

این اپلیکیشن ظاهری تمیز و مرتب دارد و اطلاعات را در قالب همان کاشی های دوست داشتنی مایکروسافت به نمایش در می آورد. هر کاشی به موضوعی خاص اختصاص دارد که با لمس آن می توان اطلاعات به دست آمده را با جزییات بیشتری مشاهده کرد.

مایکروسافت قول داده است که عملکرد Microsoft Health به مرور زمان بهتر و بهتر شود. این برنامه بر اساس اطلاعاتی که به مرور از شما و دیگر کاربران به دست می آورد، خواهد توانست قابلیت های بیشتری را به معرض نمایش بگذارد.

microsoft-band--(3)

برای مثال به لطف سنسور فرابنفش، Microsoft Health می تواند به شما یادآوری کند که چه زمانی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، و یا با استفاده از GPS، دستگاه قادر است زمانی که نزدیک به فروشگاهی خاص می شوید، به شما یادآوری کند که باید وسیله ای را خریداری نمایید. حتی سنسور ضربان قلب هم هوشمند تر خواهد شد و می تواند به شما هشدار دهد که در حال زیاده روی در مصرف کافئین هستید.

هرچند Microsoft Health هم اکنون امکان ارائه قابلیت های مذکور را ندارد، اما باز هم از ویژگی های جالبی برخوردار است.

microsoft-health-w600

این اپلیکیشن به کمک سنسور های موجود در مایکروسافت بند، قادر است خواب شما را مورد تحلیل قرار دهد. بر اساس این اطلاعات متوجه می شوید که چقدر طول کشیده است تا خوابتان ببرد، چه مدت خواب مفید داشته اید و یا در طول شب چند بار از خواب بیدار شده اید.

البته برای اینکه Microsoft Health قادر باشد خواب شما را تحلیل کند، نیاز دارید تا Microsoft Band را در طول شب به مچ دست خود ببندید. موضوعی که چندان کار آسانی به شمار نمی رود.

مایکروسافت بند همچنین قادر است در نقش یک مربی ورزش حرفه ای نیز ظاهر شود. برای این منظور کاربر باید حرکات ورزشی مورد نظر خود را به اپلیکیشن Microsoft Health اضافه کند و سپس بر اساس دستورالعمل های موجود، فعالیت های ورزشی را انجام دهد.

در مرحله بعدی سنسور های دستگاه حرکات را شمارش می کنند و اطلاعات لازم را به اپلیکیشن ارسال می نمایند. زمانی که وقت استراحت فرا برسد و یا موقع تغییر حرکت باشد، Microsoft Band این موضوع را به شما از طریق ویبره زدن، اعلام می کند. و در نهایت پس از پایان ورزش، کاربر قادر خواهد بود تا اطلاعاتی از قبیل میزان کالری سوخته شده و یا تعداد حرکات انجام شده را در Microsoft Health مشاهده نماید.

GPS تعبیه شده در داخل Microsoft Band آزادی عمل بیشتری را در اختیار ورزشکاران قرار می دهد. به لطف این قابلیت، کاربران قادر خواهند بود اطلاعاتی را در مورد مسیر پیموده شده مشاهده نمایند؛ اطلاعاتی از قبیل میزان مسافت طی شده، سرعت حرکت و حتی موقعیت مسیر طی شده بر روی نقشه، از جمله مواردی هستند که در Microsoft Health به نمایش در می آیند.

microsoft band (36)

به لطف باتری قدرتمندی که در داخل دستگاه قرار داده شده، سنسور تشخیص ضربان قلب، همواره روشن است و وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد. فعالیت مداوم این سنسور به شما امکان می دهد که از شرایط بدن خود در حالت های مختلف، همواره آگاه باشید. برای مثال به مرور زمان متوجه می شوید که چه کارهایی به شما استرس وارد می کنند و یا چگونه عواملی همچون خواب مناسب و تغذیه صحیح، بر روی بدنتان تاثیر می گذارند.

microsoft band (34)

اما همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، قابلیت های Microsoft Band تنها محدود به حوزه سلامت نمی شود و این مچ بند بسیاری از قابلیت های ساعت های هوشمند را نیز با خود به همراه دارد.

هنگامی که موبایلتان زنگ بخورد، مچ بند با ویبره این موضوع را به شما اطلاع می دهد و این امکان را در اختیاراتان می گذارد که تماس دریافتی را رد کنید. همچنین پیامک ها و ایمیل ها نیز در دسته بندی های جداگانه ای داخل نمایشگر Microsoft Band به تصویر در می آیند.

در حال حاضر امکان پاسخ گویی به پیام های دریافتی تنها برای کاربران ویندوز فون وجود دارد. با توجه به اینکه «مایکروسافت بند» از یک میکروفون بهره می برد، شما می توانید به کمک Cortana پاسخ خود را برای مخاطبتان ارسال نمایید.

microsoft band (25)

نکته تأسف برانگیز در این بخش، عدم پشتیبانی Microsoft Band از زبان فارسی است. این دستگاه از نمایش حروف فارسی عاجز است و آن ها را به شکل مربع نمایش می دهد. بر همین اساس دیگر امکان خواندن ایمیل ها و یا پیامک ها فارسی وجود ندارد.

جمع بندی

microsoft band (20)

مایکروسافت بند اولین تلاش جدی مایکروسافت برای حضور در بازار پوشیدنی ها به شمار می رفت. این شرکت پیش از این با ساخت سرفس نشان داده بود که در بحث سخت افزار استانداردهای بالایی را دنبال می کند و در پی ساخت محصولاتی با کیفیت است.

اما متاسفانه، مایکروسافت بند کیلومتر ها با استانداردهایی که از ردموند سراغ داشتیم، فاصله دارد. این دستگاه یک معجون عجیب و غریب از انواع و اقسام قابلیت ها است که در نهایت به علت ارگونومی پایین، هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

راستش را بخواهید مایکروسافت بند بیشتر شبیه به یک طرح مفهومی است تا یک محصول نهایی.

با این وجود اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم، باید بگوییم که Microsoft Health یک بستر نرم افزاری فوق العاده است. بستری که بی شک در آینده گسترش بیشتری پیدا می کند و می تواند حضور پر رنگ تری را در بازار پوشیدنی ها تجربه کند.

Microsoft Band با قیمت ۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان در بازار ایران به فروش می رسد. 

مطالب مرتبط

مایکروسافت هفته آینده به پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر ۸، ۹ و ۱۰ خاتمه می دهد

مایکروسافت با حرکت به سمت تبلیغ مرورگر جدید خود با عنوان Microsoft Edge، میخ دیگری بر تابوت مرورگر پیشکسوت خود یعنی اینترنت اکسپلورر کوبید. این شرکت به تازگی اعلام کرده است از دوازدهم ژانویه پشتیبانی از نسخه های ۸، ۹ و ۱۰ مرورگر سالخورده ی خود را پایان خواهد داد.شرکت مذکور در راستای همین موضوع،... ادامه مطلب

پشتیبانی از اسکایپ در 85 درصد از موبایل های مبتنی بر ویندوز متوقف شد

از شروع ماه اکتبر تا کنون، مایکروسافت پشتیبانی از اسکایپ در 85 درصد از موبایل های مبتنی بر ویندوز را متوقف کرده است. این بدان معناست که اگر موبایل شما توسط اسکایپ پشتیبانی نشود (شامل بعضی دستگاه های مبتنی بر ویندوزفون 8، ویندوزفون 8.1 و ویندوز 10 موبایل) دیگر قادر به دانلود اپلیکیشن آن از... ادامه مطلب

موبایلی میان رده از بلکبری با اسنپدراگون ۴۲۵ در راه است

مرکوری آخرین موبایلی خواهد بود که به دست طراحان شرکت بلکبری توسعه یافته است. اما شاید این محصول تنها دست آورد برند مذکور برای ماه های آینده نباشد. شنیده شده احتمالاً یک موبایل اقتصادی با برند بلکبری در هفته های آینده پا به عرصه رقابت خواهد گذاشت.طبق گزارش ها، محصول مورد بحث با کد «BBC100-1» توسط کمپانی «PT... ادامه مطلب

مایکروسافت امکان لمس بلوک های ماینکرفت را در محیط واقعیت مجازی میسر کرد [تماشا کنید]

بسیاری از افراد واقعیت مجازی را گام بعدی برای کسب تجربه های جدید در حوزه تکنولوژی می دانند و تا به امروز صدها و بلکه هزاران اپلیکیشن و بازی مختلف برای هدست های آن توسعه یافته است. شاید تنها مشکل این باشد که واقعیت مجازی در دنیایی دیجیتالی به وقوع می پیوندد و امکان لمس... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: بلک بری پاسپورت ؛ شاه توت اصیل

بلک‌ بری از پیش‌ کسوتان عرصه موبایل است و سال‌ هاست که سبک خاص خودش را دارد. اما با ورود اپل، ماجرا به کلی تغییر کرد. کارایی، سادگی و امنیت بالای آیفون، بلک‌ بری را از چشم حرفه‌ ای‌ ها انداخت. این شرکت برای برگشتن به بازی تلاش کرد با آیفون رقابت کند اما نشد؛... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: آیفون 6 اس ؛ لمس بُعد سوم

آیفون اپل محصولی است که همه آن را با نوآوری می شناسند و کاربران انتظار دارند آیفون جدید هر بار با ویژگی جدید و خلاقانه ای معرفی شود. هر چه قدر خوب باشید، انتظارها از شما بیشتر می شود. البته اپل هم خوب رگ خواب کاربرانش را دارد و می داند چه موقع، چه کار کند... ادامه مطلب

نظرات ۴۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x