پروژه اسپارتان از افزونه ها نیز پشتیبانی به عمل خواهد آورد

اگرچه در مراسم روز ۲۱ ژانویه صحبتی در این رابطه به میان نیامد، ولی حالا شواهد امر حکایت از این دارند که مایکروسافت برای پشتیبانی از افزونه ها (Extensions) در مرورگری که قرار گشته جایگزین اینترنت اکسپلورر در ویندوز ۱۰ بشود هم برنامه ریزی کرده است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

پروژه اسپارتان مرورگری وبی است که مایکروسافت وعده داده آن را به همراه ویندوز ۱۰ بر روی کامپیوترهای شخصی، تلفن های هوشمند و البته تبلت ها ارائه خواهد نمود. هنوز جزئیات مرتبط به نحوه ی پشتیبانی این مرورگر از افزونه ها و الحاقات مشخص نیست اما تیم توسعه ی آن در توییتی پشتیبانیش از این موضوع را تائید کرده و ذکر نموده اند که "ما در حال پیاده سازی برنامه ای به منظور فراهم شدن امکان بهره گیری از افزونه ها در به روز رسانی های بعدی پروژه ی اسپارتان هستیم."

اینترنت اکسپلورر ۱۱ نیز در حال حاضر از افزونه ها پشتیبانی به عمل می آورد ولی متاسفانه تعداد و تنوع الحاقاتی که تا به حال برای آن ارائه شده اند عملاً با محصولات رقیبش همچون کروم و فایرفاکس قابل مقایسه نیستند.

برخی منابع اشاره داشته اند مایکروسافت در حال بررسی راه حل هایی است که از طریق آن توسعه دهندگان اکستنشن های گوگل کروم به راحتی بتوانند محصولات خود را برای پروژه ی اسپارتان پورت کرده و استفاده از آنها را بر روی این محصول ردموندی ها میسر سازند.

اینترنت اکسپلورر سال ها است که از خلا افزونه های مناسب و کاربردی رنج می برد، و این در حالیست که مایکروسافت هنوز هم برای افزایش قابلیت های مرورگرش به تکنولوژی ActiveX که قدمت بسیاری دارد متکی است.

در شرایطی که ویندوز ۱۰ به دلیل مسائل مرتبط به سازگاری و البته تعهدات مایکروسافت هر دو مرورگر اینترنت اکسپلورر و پروژه اسپارتان را با همراه خواهد داشت، گفته می شود مرورگر جدیدتر از موتور رندرینگی با عنوان Edge بهره می گیرد.

بین این موتور و موتور پیشین اینترنت اکسپلورر ۱۱ موسوم به Trident شباهت هایی نسبی وجود دارد ولی مشخصاً مایکروسافت نهایت تلاش خود را کرده تا آن را بیش از هر زمان دیگری بهینه سازی نماید. ردموندی ها همچنین پیشتر اعلام کرده اند مرورگر تازه واردشان امکان یادداشت نوشتن در صفحات وب را برای کاربران فراهم خواهد نمود، ضمن اینکه کورتانا دستیار دیجیتالی ویندوز نیز در این مرورگر حاضر است و در مواقع لازم به یاری رسانی می پردازد.

باید دید اضافه شدن پشتیبانی از افزونه ها در کنار این امکانات کاربردی می توانمد یکبار دیگر مایکروسافت را در جنگ مرورگرها از رقبای اصلیش یعنی گوگل و موزیلا پیش بیاندازند و یا خیر.

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟