همه چیز در مورد آیفون های 2018

چرا مایکروسافت از کسب و کار ویندوز فون خود دست نمی کشد؟

معمولاً با اتمام هر سه ماهه ی سال و انتشار آمار و ارقام مرتبط به سهام پلتفرم های موبایل شرکت های گوناگون از بازار تلفن های هوشمند، اینطور به نظر می رسد که مایکروسافت و ویندوز فون این کمپانی، بازهم دچار تنزل شده اند.

در چنین مواقعی بسیاری از افراد و حتی اصحاب رسانه، همگی در اظهار نظری واحد شرکت مورد بحث را به چالش کشیده و ابراز می دارند که شاید زمانش رسیده تا آنها از توسعه و کوشش برای کسب سهم بیشتر توسط ویندوز فون دست بکشند.

وب سایت WMPowerUser در این رابطه می نویسد که حتی ساتیا نادلا هم جز هواداران کسب و کار پلتفرم تلفن های هوشمند ردموندی ها نیست و یکی از افرادی محسوب می گردد که به شدت و سرسختانه با خرید واحد موبایل نوکیا و ادغام آن با مایکروسافت مخالف بوده است.

همچنین در سوی دیگر نباید از خاطر برد که با وجود سرمایه گذاری مداوم و سنگین بر روی ویندوز فون، این پلتفرم هرگز نتوانسته به سوددهی مناسبی دست پیدا نماید و حتی در بازار آمریکا هم جایگاه خوبی ندارد. اما چرا اهالی ردموند با همه ی این تفاسیر حاضر به دست کشیدن از این سیستم عامل نبوده و بازهم بر حفظ کسب و کار مرتبط به آن اصرار می ورزند؟

برای دریافتن پاسخ این پرسش در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

مایکروسافت پس از زیان های بسیار و کوشش های منجر به شکست در راستای بهبود شرایط ویندوز فون، اکنون سه گزینه را در مقابل خود مشاهده می کند:

  • ۱- به صورت کامل از تولید تلفن های هوشمند و توسعه ی یک پلتفرم ویژه برای آنها کنار بکشد.
  • ۲- یک نسخه ی منشعب از اندروید را برای خود پدید آورده و موبایل هایش را بر همین اساس به بازار عرضه نماید.
  • ۳- شروع به تولید و فروش تلفن های هوشمند اندرویدی نماید.

windows-10-phone

اگر مایکروسافت تصمیم بگیرد توسعه ی پلتفرم موبایل خود را متوقف و همه ی تمرکزش را به سیستم عامل هایش در زمینه ی تبلت ها و همینطور کامپیوترهای شخصی انتقال دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در چنین شرایطی و در کوتاه مدت احتمالاً آنها سود دهی بهتری را تجربه نموده و از شر زیان های قبلی هم خلاص می شوند و البته قادر خواهند بود تا همه ی حواس شان را بر روی تولید اپ های مناسب برای دو سیستم عامل اندروید و iOS بگذارند.

با این روند بیشتر کاربران مایکروسافت اسمارت فون هایی مجهز به پلتفرم های موبایلی گوگل و اپل خواهند داشت و کمپانی مذکور که حالا از قید و بند توسعه ی ویندوز فون خلاص شده، می تواند بهترین پشتیبانی لازم از آنها را در سیستم عامل هایی که متعلق به خودش نیست به عمل آورد.

چنین وضعیتی ردموندی ها را به ذات اصلی شان یعنی شرکتی که در زمینه تولید نرم افزار و ارائه ی خدمات مرتبط فعالیت دارد باز می گرداند و دردسرهای ساخت سخت افزارهای تازه را نیز از سرشان کم می کند.

اما در سمت مقابل بسیاری از تلاش هایی که تا کنون برای ویندوز فون صورت گرفته، لازم است برای پلتفرم مختص تبلت ها ادامه یابد و همچنین این ریسک وجود دارد که با تغییر قوانین از جانب اهالی کوپرتینو و یا مانتین ویو، ردموندی ها دیگر قادر به ارائه ی نرم افزار و خدمات برای دو سیستم عامل iOS و اندروید نباشند.

ضمناً سایر شرکت ها کماکان با ارائه ی محصولات مختلف (مانند کروم بوک ها، سیستم عامل کروم، مک بوک، سیستم عامل OS X و...) می توانند به پلتفرم دسکتاپ مایکروسافتی ها حمله ور شده و تلاش کنند به بازار آن لطمه برسانند، این اتفاق در حالی رخ می دهد که دست ساکنین ردموند خالی بوده و قادر نیستند به پلتفرم های کلیدی رقبا ضربه ای وارد نمایند.

microsoft-compared-to-apple-and-yahoo-we-are-not-overpaying-our-new-ceo

در کنار همه ی موارد بالا نباید از یاد برد با ویندوز فون، مایکروسافت یک پکیج کامل از راه حل ها را به صاحبان کسب و کار ارائه می نماید و بدون آن، مجموعه ی پیشنهادی این شرکت دچار ضعف قابل توجهی می گردد. آنها در طی سال های اخیر یکی از موفق ترین کمپانی ها در زمینه ی ارائه ی راهکارهای تجاری بوده اند و از دست دادن این جایگاه برایشان بسیار گران تمام خواهد شد.

با توقف کامل ویندوز فون پلتفرم کلی مایکروسافت در دراز مدت دچار نقص می گردد. آنها باید به شدت تلاش کنند تا بتوانند ثابت نمایند آنچه در حال ارائه اش هستند از بسته های جامعی که از جانب گوگل و اپل عرضه می گردد بهتر است و رفته رفته بدل به شرکتی از هم گسیخته و غیر منسجم می گردند که به دستاوردهای رقبایش اتکا دارد.

Nokia-x (3)

ایجاد یک نسخه ی منشعب از اندروید، همانند آنچه که آمازون انجام داده، سبب می گردد تا مایکروسافت پلتفرمی تحت سلطه خودش را دارا باشد و اپهایی که با سیستم عامل موبایل گوگل سازگاری دارند را توسعه دهد. از طرف دیگر این بدان معناست که ردموندی ها به صورت پیش فرض قادر به بهره گیری از اکثریت اپهای اندرویدی خواهند بود، هر چند که این موضوع به قیمت ایجاد یک فروشگاه تازه تمام گردد.

اما نکته در اینجاست که شاید گوگل با ایجاد قابلیت های انحصاری و خاص در نسخه های آتی اندروید خود، کاربرد نسخه های منشعب این سیستم عامل را زیر سئوال ببرد. با اتخاذ چنین سیاستی از جانب رقیب، کاربران با دو انتخاب مابین نسخه ی اصلی اندروید و موبایل هایی با یک سیستم عامل غیر موجه از جانب مایکروسافت روبرو می گردند. این شرایطی است که فایرفون آمازون قبلاً با آن مواجه شده و البته همه ی ما نیز از نتیجه ناخوشایندش آگاه هستیم.

گزینه ی آخر یعنی روی آوردن به تولید تلفن های هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید، که در آنها اپ ها و سرویس های مایکروسافت نصب شده باشند، سبب می گردد کمپانی مورد بحث سخت افزاری را تولید نماید که هیچ کنترلی بر روی پلتفرم نرم افزاریش ندارد. در این حالت شاید اگر ردموندی ها هرگز موبایلی نمی فروختند اوضاع بهتر بود، زیرا حالا باید با رقیب کهنه کاری مانند سامسونگ که چشم دیدن هیچ شرکت تازه ای در بازار را ندارد رقابت نمایند.

ادامه دادن راه ویندوز فون علی رغم همه ی مشکلات موجود چندین مزیت مشخص و البته مهم را برای مایکروسافتی ها در پی دارد.

  • ۱- آنها حداقل می توانند بخشی از هزینه های صورت پذیرفته را باز گردانند یا در بهترین حالت هزینه ها و درآمدها را سر به سر نمایند.
  • ۲- در اختیار داشتن پلتفرم انحصاری، خیالشان را از این بابت راحت می نماید که با دگرگون شدن قوانین گوگل و اپل و کوتاه شدن دستشان از سیستم عامل های آنها، هنوز جایی برای عرضه ی محصولات و خدماتشان در تلفن های هوشمند باقی مانده است.
  • ۳- ارائه ی یک پکیج کامل از راه حل ها به صاحبان کسب و کار و مشتریان شرکتی.
  • ۴- با نزدیک بودن ذات تبلت ها و موبایل ها به یکدیگر، احتمالاً بسیاری از تلاش ها و دستاوردهای ردموندی ها علاوه بر اسمارت فون ها در دسته ی دیگری از گجت ها، یعنی تبلت ها نیز کاربردی خواهند بود.
  • ۵- اگر روزگاری فرا برسد که بازار کامپیوترهای شخصی رو به زوال رفته و آینده واقعاً به صورت کامل به موبایل تعلق یابد، آن زمان ویندوز فون می تواند مایکروسافت را به جد از بحرانی بزرگ نجات دهد.

با این تفاسیر ویندوز فون اگرچه چندان قدرتمند نیست ولی اسلحه ای محسوب می شود که حداقل رقبای مایکروسافت به خاطر آن، از حمله ی همه جانبه به این شرکت دوری می جویند و کنار گذاشتن چنین سلاحی به یقین عواقبی وخیم خواهد داشت.

مطالب مرتبط

آپدیت بهار ویندوز 10 با پلتفرم هوش مصنوعی جدید مایکروسافت عرضه می شود

مایکروسافت تصمیم دارد به زودی قابلیت های هوش مصنوعی بیشتری را درون ویندوز 10 تعبیه کند. غول نرم افزاری جهان امروز از پلتفرم جدیدی به نام «ویندوز ام ال» (Windows ML) برای توسعه دهندگان رونمایی کرد که از آپدیت بعدی ویندوز که بهار سال آینده عرضه می شود، در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. پلتفرم... ادامه مطلب

ویژگی جدید ویندوز ۱۰ موبایل: از فبلت به عنوان تبلت استفاده کنید

کاربرانی که در پروژه های آزمایشی مایکروسافت ثبت نام کرده اند و جدیدترین بلید های ویندوز ۱۰ موبایل برایشان ارسال می گردد، در آخرین نسخه به قابلیت جالبی بر خورده اند. به گفته این اشخاص، مایکروسافت قابلیتی را ترتیب داده که توسط آن می توانید از فبلت خود به عنوان یک تبلت استفاده کنید. داستان از... ادامه مطلب

سامسونگ در ماه نخست عرضه گلکسی اس 7، ده میلیون دستگاه از آن را فروخته است

تا به امروز هرآنچه که باید را در مورد گلکسی اس 7 می دانیم، با این همه، هنوز هم اطلاعات کلیدی و مهمی در مورد این پرچمدار وجود دارد که از آن بی خبریم و آن تعداد دستگاه های فروخته شده از این موبایل است. حالا یک ماه از زمان عرضه این پرچمدار به بازار می گذرد... ادامه مطلب

سازنده هندی تلفن هوشمند ۳.۶۰ دلاری با شکایت تازه ای رو به رو شده است

چند هفته پیش، یک کمپانی کمتر شناخته شده به نام Ringing Bells از موبایل خود تحت عنوان Freedom 251 پرده برداشت که قیمتی معادل ۲۵۱ روپیه یا ۳.۶۰ دلار داشت. همین موضوع توجه رسانه ها، تحلیلگران و سرمایه گذاران دنیای تکنولوژی را به شکل عجیبی به خود جلب کرد. در روزهای گذشته بسیاری شرکت مورد اشاره را متهم کرده... ادامه مطلب

مایکروسافت می گوید به زودی ابزارهای تولید کنندگان دیگر هم به قابلیت Windows Hello مجهز خواهند شد

مایکروسافت لحظاتی پیش در کنفرانس مطبوعاتی خود در نمایشگاه کامپیوتکس تایوان اعلام کرد می خواهد دسترسی به پلتفرم Windows Hello Companion Device Framework را در اختیار تولید کنندگان دیگر نیز قرار دهد تا این ویژگی را در محصولات خود مورد استفاده قرار دهند. به موجب این تصمیم می توان گفت ورود ایمن و سریع به... ادامه مطلب

شاید قابلیت انقلابی آیفون ۸ پشتیبانی از هدست واقعیت مجازی باشد

بسیاری باور دارند که کمپانی اپل آیفون های امسال خود را با تغییراتی جزئی روانه بازار خواهد کرد و اکثر نوآوری های جدید و انقلابی خود را برای محصول سال آینده اش (با نام احتمالی آیفون ۸) کنار گذاشته است. اما این قابلیت جدید و متحول کننده چه خواهد بود؟ یک هدست واقعیت مجازی؟ به تازگی پتنتی در... ادامه مطلب

نظرات ۵۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x