چرا مایکروسافت از کسب و کار ویندوز فون خود دست نمی کشد؟

معمولاً با اتمام هر سه ماهه ی سال و انتشار آمار و ارقام مرتبط به سهام پلتفرم های موبایل شرکت های گوناگون از بازار تلفن های هوشمند، اینطور به نظر می رسد که مایکروسافت و ویندوز فون این کمپانی، بازهم دچار تنزل شده اند.

در چنین مواقعی بسیاری از افراد و حتی اصحاب رسانه، همگی در اظهار نظری واحد شرکت مورد بحث را به چالش کشیده و ابراز می دارند که شاید زمانش رسیده تا آنها از توسعه و کوشش برای کسب سهم بیشتر توسط ویندوز فون دست بکشند.

وب سایت WMPowerUser در این رابطه می نویسد که حتی ساتیا نادلا هم جز هواداران کسب و کار پلتفرم تلفن های هوشمند ردموندی ها نیست و یکی از افرادی محسوب می گردد که به شدت و سرسختانه با خرید واحد موبایل نوکیا و ادغام آن با مایکروسافت مخالف بوده است.

همچنین در سوی دیگر نباید از خاطر برد که با وجود سرمایه گذاری مداوم و سنگین بر روی ویندوز فون، این پلتفرم هرگز نتوانسته به سوددهی مناسبی دست پیدا نماید و حتی در بازار آمریکا هم جایگاه خوبی ندارد. اما چرا اهالی ردموند با همه ی این تفاسیر حاضر به دست کشیدن از این سیستم عامل نبوده و بازهم بر حفظ کسب و کار مرتبط به آن اصرار می ورزند؟

برای دریافتن پاسخ این پرسش در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

مایکروسافت پس از زیان های بسیار و کوشش های منجر به شکست در راستای بهبود شرایط ویندوز فون، اکنون سه گزینه را در مقابل خود مشاهده می کند:

  • ۱- به صورت کامل از تولید تلفن های هوشمند و توسعه ی یک پلتفرم ویژه برای آنها کنار بکشد.
  • ۲- یک نسخه ی منشعب از اندروید را برای خود پدید آورده و موبایل هایش را بر همین اساس به بازار عرضه نماید.
  • ۳- شروع به تولید و فروش تلفن های هوشمند اندرویدی نماید.

windows-10-phone

اگر مایکروسافت تصمیم بگیرد توسعه ی پلتفرم موبایل خود را متوقف و همه ی تمرکزش را به سیستم عامل هایش در زمینه ی تبلت ها و همینطور کامپیوترهای شخصی انتقال دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در چنین شرایطی و در کوتاه مدت احتمالاً آنها سود دهی بهتری را تجربه نموده و از شر زیان های قبلی هم خلاص می شوند و البته قادر خواهند بود تا همه ی حواس شان را بر روی تولید اپ های مناسب برای دو سیستم عامل اندروید و iOS بگذارند.

با این روند بیشتر کاربران مایکروسافت اسمارت فون هایی مجهز به پلتفرم های موبایلی گوگل و اپل خواهند داشت و کمپانی مذکور که حالا از قید و بند توسعه ی ویندوز فون خلاص شده، می تواند بهترین پشتیبانی لازم از آنها را در سیستم عامل هایی که متعلق به خودش نیست به عمل آورد.

چنین وضعیتی ردموندی ها را به ذات اصلی شان یعنی شرکتی که در زمینه تولید نرم افزار و ارائه ی خدمات مرتبط فعالیت دارد باز می گرداند و دردسرهای ساخت سخت افزارهای تازه را نیز از سرشان کم می کند.

اما در سمت مقابل بسیاری از تلاش هایی که تا کنون برای ویندوز فون صورت گرفته، لازم است برای پلتفرم مختص تبلت ها ادامه یابد و همچنین این ریسک وجود دارد که با تغییر قوانین از جانب اهالی کوپرتینو و یا مانتین ویو، ردموندی ها دیگر قادر به ارائه ی نرم افزار و خدمات برای دو سیستم عامل iOS و اندروید نباشند.

ضمناً سایر شرکت ها کماکان با ارائه ی محصولات مختلف (مانند کروم بوک ها، سیستم عامل کروم، مک بوک، سیستم عامل OS X و...) می توانند به پلتفرم دسکتاپ مایکروسافتی ها حمله ور شده و تلاش کنند به بازار آن لطمه برسانند، این اتفاق در حالی رخ می دهد که دست ساکنین ردموند خالی بوده و قادر نیستند به پلتفرم های کلیدی رقبا ضربه ای وارد نمایند.

microsoft-compared-to-apple-and-yahoo-we-are-not-overpaying-our-new-ceo

در کنار همه ی موارد بالا نباید از یاد برد با ویندوز فون، مایکروسافت یک پکیج کامل از راه حل ها را به صاحبان کسب و کار ارائه می نماید و بدون آن، مجموعه ی پیشنهادی این شرکت دچار ضعف قابل توجهی می گردد. آنها در طی سال های اخیر یکی از موفق ترین کمپانی ها در زمینه ی ارائه ی راهکارهای تجاری بوده اند و از دست دادن این جایگاه برایشان بسیار گران تمام خواهد شد.

با توقف کامل ویندوز فون پلتفرم کلی مایکروسافت در دراز مدت دچار نقص می گردد. آنها باید به شدت تلاش کنند تا بتوانند ثابت نمایند آنچه در حال ارائه اش هستند از بسته های جامعی که از جانب گوگل و اپل عرضه می گردد بهتر است و رفته رفته بدل به شرکتی از هم گسیخته و غیر منسجم می گردند که به دستاوردهای رقبایش اتکا دارد.

Nokia-x (3)

ایجاد یک نسخه ی منشعب از اندروید، همانند آنچه که آمازون انجام داده، سبب می گردد تا مایکروسافت پلتفرمی تحت سلطه خودش را دارا باشد و اپهایی که با سیستم عامل موبایل گوگل سازگاری دارند را توسعه دهد. از طرف دیگر این بدان معناست که ردموندی ها به صورت پیش فرض قادر به بهره گیری از اکثریت اپهای اندرویدی خواهند بود، هر چند که این موضوع به قیمت ایجاد یک فروشگاه تازه تمام گردد.

اما نکته در اینجاست که شاید گوگل با ایجاد قابلیت های انحصاری و خاص در نسخه های آتی اندروید خود، کاربرد نسخه های منشعب این سیستم عامل را زیر سئوال ببرد. با اتخاذ چنین سیاستی از جانب رقیب، کاربران با دو انتخاب مابین نسخه ی اصلی اندروید و موبایل هایی با یک سیستم عامل غیر موجه از جانب مایکروسافت روبرو می گردند. این شرایطی است که فایرفون آمازون قبلاً با آن مواجه شده و البته همه ی ما نیز از نتیجه ناخوشایندش آگاه هستیم.

گزینه ی آخر یعنی روی آوردن به تولید تلفن های هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید، که در آنها اپ ها و سرویس های مایکروسافت نصب شده باشند، سبب می گردد کمپانی مورد بحث سخت افزاری را تولید نماید که هیچ کنترلی بر روی پلتفرم نرم افزاریش ندارد. در این حالت شاید اگر ردموندی ها هرگز موبایلی نمی فروختند اوضاع بهتر بود، زیرا حالا باید با رقیب کهنه کاری مانند سامسونگ که چشم دیدن هیچ شرکت تازه ای در بازار را ندارد رقابت نمایند.

ادامه دادن راه ویندوز فون علی رغم همه ی مشکلات موجود چندین مزیت مشخص و البته مهم را برای مایکروسافتی ها در پی دارد.

  • ۱- آنها حداقل می توانند بخشی از هزینه های صورت پذیرفته را باز گردانند یا در بهترین حالت هزینه ها و درآمدها را سر به سر نمایند.
  • ۲- در اختیار داشتن پلتفرم انحصاری، خیالشان را از این بابت راحت می نماید که با دگرگون شدن قوانین گوگل و اپل و کوتاه شدن دستشان از سیستم عامل های آنها، هنوز جایی برای عرضه ی محصولات و خدماتشان در تلفن های هوشمند باقی مانده است.
  • ۳- ارائه ی یک پکیج کامل از راه حل ها به صاحبان کسب و کار و مشتریان شرکتی.
  • ۴- با نزدیک بودن ذات تبلت ها و موبایل ها به یکدیگر، احتمالاً بسیاری از تلاش ها و دستاوردهای ردموندی ها علاوه بر اسمارت فون ها در دسته ی دیگری از گجت ها، یعنی تبلت ها نیز کاربردی خواهند بود.
  • ۵- اگر روزگاری فرا برسد که بازار کامپیوترهای شخصی رو به زوال رفته و آینده واقعاً به صورت کامل به موبایل تعلق یابد، آن زمان ویندوز فون می تواند مایکروسافت را به جد از بحرانی بزرگ نجات دهد.

با این تفاسیر ویندوز فون اگرچه چندان قدرتمند نیست ولی اسلحه ای محسوب می شود که حداقل رقبای مایکروسافت به خاطر آن، از حمله ی همه جانبه به این شرکت دوری می جویند و کنار گذاشتن چنین سلاحی به یقین عواقبی وخیم خواهد داشت.

مطالب مرتبط

الیمپوس دوربین PEN E-PL8 با ظاهری کلاسیک را معرفی کرد

شرکت با سابقه الیمپوس در روزهای اخیر چند دوربین عکاسی جدید را به سبد محصولات خود افزوده که بیشتر آنها از نوع بدون آینه «Micro Four Third» هستند. دوربین نسبتاً ارزان قیمت «PEN E-PL8» نیز از همین دست محصولات جدید است. سنسور ۱۶.۱ مگاپیکسلی از نوع «Live MOS» به همراه پردازنده «TruePicTM VII» خیال ما را... ادامه مطلب

برنامه های گوگل برای واقعیت مجازی بسیار فراتر از هدست Daydream است

بعد از مدت ها انتظار بالاخره عرضه هدست واقعیت مجازی گوگل با نام «Daydream View» و با قیمت ۷۹ دلار از دیروز آغاز شد. اما این تازه آغاز ماجراست و برنامه های گوگل برای عالم واقعیت مجازی بسیار فراتر از عرضه این هدست و تولید محتوا برای آن است. شرکت ساکن مانتین ویوو می خواهد اندروید... ادامه مطلب

اپل واچ در گذر زمان؛ یک سال پس از عرضه، نخستین توسعه دهندگان چه می گویند؟

عرضه اپل واچ در آوریل ۲۰۱۵ آغاز شد اما پیش از آن، در انتهای سال ۲۰۱۴ رونمایی شده بود. اپل سیاست جالبی را در پیش گرفت و برخی توسعه دهندگان برتر را به یکی از ساختمان هایش در شهرستان کوچک Sunnyvale در کالیفرنیا برد و صرفا در همان مکان، اپل واچ را در اختیار آنها قرار می داد... ادامه مطلب

پرچمدار Xperia XZ Premium سونی در نخستین بنچمارک خود نویدبخش ظاهر شد

پرچمدار Xperia XZ Premium، نخستین موبایل سونی است که از چیپست اسنپدراگون 835 کوالکام بهره می برد؛ همان چیپستی که در پرچمداران گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس سامسونگ هم جای گرفته است. با این همه برخلاف خانواده اس 8، موبایل XZ Premium هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته و مشتریان فعلاً می توانند... ادامه مطلب

پرواز یک پهپاد بر فراز بزرگ ترین غار دنیا [تماشا کنید]

هنگ سانگ دونگ، نام منطقه ای است که در ویتنام و در نزدیکی مرز لائوس قرار دارد و با 9 کیلومتر طول بزرگ ترین غار جهان لقب گرفته. در داخل این محدوده رودخانه ای عظیم و پر آب جریان دارد و دارای شرایط آب و هوایی مختص به خود است. این غار 5 کیلومتر طول و 150... ادامه مطلب

اسکات کلی: در فضا با هولولنز به جنگ موجودات فضایی می رفتم

آیا تصور می کنید هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده فقط برای بازی و سرگرمی مناسب هستند؟ فضانورد ناسا، «اسکات کلی» که حدود یک سال در خارج از زمین زندگی کرده و همین چند روز پیش از طریق کپسول فضایی سایوز و طی یک سفر هفت ساعته به زمین باز گشت، نظر دیگری در این... ادامه مطلب

نظرات ۵۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x