مایکروسافت اشتباهات دوران اینترنت اکسپلورر را تکرار نخواهد کرد

اگرچه اینترنت اکسپلورر نرم افزاری کدباز نبود اما مایکروسافت تلاش دارد تا ضعف های پیرامون این مسئله را در ابزاری که قرار است جانشین مرورگر یاد شده گردد قدری برطرف نماید.

غول دنیای نرم افزار هم اکنون مشغول توسعه ی مرورگر دیگری با اسم رمز پروژه ی اسپارتان بوده که گفته می شود به ابزاری پیش فرض برای گشت و گذار در دنیای وب توسط کاربران ویندوز ۱۰ بدل خواهد گشت.

در همین راستا مایکروسافت به سراغ نهادها، سازمان ها و حتی کمپانی های اثرگذار بر استانداردهای وب رفته و تلاش دارد طی همکاری با آنها پلتفرم مرورگر تازه اش را تا جای ممکن بهبود دهد. این اولین باری است که افرادی خارج از ردموند اجازه ی دسترسی به کدهای پروژه ای همانند اسپارتان را پیدا کرده و می توانند در توسعه و بازنویسی آنها مشارکت نمایند.

سرور ابری

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

مایکروسافت احتمالاً طی ماه های آینده جزئیات بیشتری از همکاری های پیش تر اشاره شده را با رسانه ها مطرح خواهد نمود و البته در هفته ی جاری این شرکت با صراحت از کمپانی ادوبی و یاری گرفتن از آنها سخن به میان آورد.

Bogdan Brinza، یکی از مدیران پروژه در شرکت ردموندی توضیح می دهد: "در گذشته دسترسی شرکت هایی مانند ادوبی به کدهای منبع اینترنت اکسپلورر تقریباً غیر ممکن بود. این سیاست منجر به این شد که کمپانی مذکور سبب بهبود و ارتقا بسیاری از مرورگرهای دیگر گشت ولی پلتفرم وب مایکروسافت پیشرفت چندانی به دست نیاورد."

مهندسین شرکتی که شاید بسیاری آن را از طریق نرم افزار فتوشاپ بشناسند، در حال حاضر به صورت مستقیم مشغول کار بر روی طراحی گرافیکی، تایپوگرافی و... پروژه اسپارتان هستند و البته نتیجه ی اولیه این تلاش ها را می توان به وضوح در موتور رندرینگ جدید موسوم به Edge، که در آخرین پیش نمایش منتشر شده از ویندوز ۱۰ نیز موجود است مشاهده کرد.

spartanwindows10.0

ادوبی در توسعه ی موتورهای مختلفی مانند WebKit، Blink و Gecko که در مرورگرهای مختلف به کار رفته اند نقشی بسیار موثر و پررنگ ایفا نموده است ولی تا پیش از این مایکروسافت روی خوشی به آنها نشان نمی داد.

حالا اهالی ردموند از گذشته درسی قابل توجه گرفته اند و اگر چه هنوز مرورگر جدید خود را به صورت کامل به حالت اوپن سورس در نیاورده اند ولی اجازه ی دسترسی سایر کمپانی های مهم به کدهای آن، می تواند نشان از برداشتن اولین قدمها در مسیر مذکور و منبع باز شدن پروژه ی اسپارتان داشته باشد.

حرکت های تازه مایکروسافت حکایت از تغییری بزرگ نسبت به قبل دارند و بیانگر این هستند که مدیران آن دیگر نمی خواهند در زمینه ی توسعه ی وب و پلتفرم های مرتبط، در پشت سر رقبا قرار گیرند. آنها آموخته اند برای محقق شدن این مهم لازم است عملکردی سریع و البته با مشارکت سایرین داشته باشند.

اگرچه پشتیبانی اینترنت اکسپلورر از استانداردهای جدید وب در نسخه های اخیر آن ارتقا یافته اما کمک گرفتن از توسعه دهندگان و شرکت های شخص ثالث به وضوح سبب خواهد شد چشم انداز پیش روی پروژه ی اسپارتان بسیار روشن تر از گذشته باشد.

مایکروسافت در حال حاضر مشغول توسعه پروژه ی اسپارتان بوده و هفته ی گذشته نیز رسماً تائید نمود برای آن عنوانی به غیر از اینترنت اکسپلورر را بر می‌گزیند، تا کاربران ویندوز ۱۰ خاطرات نه چندان خوش گذشته از مرورگر پیشین را برای همیشه به فراموشی بسپارند.

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟