ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مگس های سفید به تهران باز خواهند گشت؛ در مورد آنها بیشتر بدانید

تهرانی ها موجودات سفیدی که اواخر بهار سال گذشته در آسمان دیده می شدند را خوب به یاد دارند؛ این حشرات در مدت کوتاهی تبدیل به بحث روز تاکسی ها، ادارات، فروشگاه ها، مهمانی ها، ...

حامد قاسمی نراقی
نوشته شده توسط حامد قاسمی نراقی | ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۰:۰۰

تهرانی ها موجودات سفیدی که اواخر بهار سال گذشته در آسمان دیده می شدند را خوب به یاد دارند؛ این حشرات در مدت کوتاهی تبدیل به بحث روز تاکسی ها، ادارات، فروشگاه ها، مهمانی ها، رسانه ها و حتی مجلس شورای اسلامی گردیدند.

در آن زمان شایعات زیادی در مورد این حشرات به گوش می رسید؛ برخی می گفتند این ها عامل بیماری های جدید هستند؛ عده ای آنها را سرطان زا می دانستند و بعضی ها هم این موجودات را حاصل فاضلاب شهری تهران می خواندند.

حالا گزارش شده که این حشرات با گرم شدن هوا قصد بازگشت به تهران را دارند. اگر می خواهید در مورد مگس سفید اطلاعات بیشتری را کسب نمایید در ادامه همراه دیجیاتو بمانید.

مگس سفید (Whitefly)، سفیدبالک یا عسلک گلخانه ای حشره ای در خانواده سفیدبالکان است که هم قبل از بلوغ و هم در آن دوران، از شیره گیاهی تغذیه می کند و سبب ضعف عمومی گیاهان می گردد.

سفیدبالک‌ ها از آفات مهم و پلی‌فاژ برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری محسوب می گردند. این حشرات در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه‌ ای روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه‌ ای در جمعیت‌ های بالا دیده می‌ شوند.

اندازه سفیدبالک‌ ها کوچک و سطح بدن و بال‌ های آنها به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده شده که در ظاهر شباهت بسیاری به پروانه ها اما در مقیاسی بسیار کوچکتر دارند.

در واقع شما آنها را در آسمان شبیه به ریزگردهای کمی درشت مشاهده می کنید نه مانند مگس و حتی می توان گفت پشه ها نیز کمی از سفید بالک ها بزرگترند.

دلایل افزایش

مهم ترین علت افزایش حشرات مذکور در طبیعت و شهرها را می توان تغییر اکوسیستم موجود دانست. حشرات شکارچی که خوراکشان سفید بالک است و در ادامه به آنها اشاره می کنیم، در اثر استفاده بیش از حد و نامناسب از سم های شیمیایی و همچنین آلودگی های بوجود آمده در محیط زیست از بین می روند و نتیجه آن افزایش تعداد مگس های سفید می شود.

خطرات و مضرات

به اعتقاد کارشناسان و مسئولان این حشرات برای انسان ها خطری ندارند و حساسیت زا نیستند، مگر اینکه وارد چشم یا دهان انسان شوند.

علیرضا نادری مسئول بخش حشرات دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان حفاظت محیط زیست در این باره اظهار کرد: مگس های سفید آفت محصولات زراعی و گیاهان تزئینی هستند و افزایش جمعیت آنها خطری برای انسان نداشته و فقط به گیاهان و خوراک انسان آسیب می زند.

وی تاکید کرد: چنانچه این آفت روی محصولات کشاورزی یا گیاهان تزئینی بشیند نوعی بیماری تولید می کند که باعث خشکیدگی گیاه شده و خطری را برای خود انسان در بر ندارد مگر اینکه به خوراک گیاهی اش آسیب بزند.

همچنین معاونت خدمات شهری شهرداری تهران درباره سفید بالک ها اظهار کرد: این حشره آلرژی زا نیست و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب نمی گردد.

همانطور که بیان شد مگس های سفید مضرراتی را برای گیاهان در بر داردند و عموما پشت برگ ها دیده می شوند که خسارت غیر مستقیم این آفت به دو صورت زیر است:

1- به دلیل داشتن قطعات دهانی مکنده ، ناقل انتقال بیماری ویروسی مثل موزائیک خیار هستند.

2- در اثر تغذیه، عسلک فراوانی تولید نموده که روی این عسلک ها قارچ های دوده ای یا فوماژین ها به راحتی رشد کرده و سطح فتوسنتز را کاهش داده و به طور کلی سبب ایجاد مشکل در تولید و عملکرد آنها می شود.

راه های جلوگیری و کنترل

راه های متعددی برای کنترل یا مبارزه با سفید بالک ها یا همان مگس ها سفید وجود دارد. این راه ها عبارتند از :

 • استفاده از توری های ضد حشره
 • از بین بردن علف های هرز اطراف گلخانه
 • آفت کش های شیمیایی
 • استفاده از شکارگرها
 • شستشوی برگ درختان به ویژه قسمت پشت آنها
 • استفاده از برچسب های زرد رنگ (این حشرات کشش زیادی به رنگ یاد شده دارند و می توان با استفاده از برچسب های زرد رنگ آنها را به دام انداخت)
 • وکیوم کردن بخش های آسیب دیده گیاهان و جداسازی آنها از قسمت های سالم

آفت کش های شیمیایی

برای از بین بردن هر آفتی لازم است که از سم مرتبط با آن استفاده شود و مگس سفید (Whitefly) نیز از این قاعده مستثنی نیست. حتما در نظر داشته باشید که آفت کش انتخابی شما نباید باعث از بین رفتن شکارگرهای طبیعی این موجود گردد و گفته شده که برای اثرگذاری بهتر روش های بیولوژیکی، بهتر است که پس از استفاده از سموم شیمیایی، برگ درختان را با آب بشویید.

سم مورد استفاده برای از بین بردن این آفت ها شامل ترکیبات نئونیکوتینوید از قبیل کلوتیانیدین، دیوتهفوران، ایمیداکلوپرید و تیامتوکسام می شود. در نظر داشته باشید که خوردن تصادفی این سم می تواند برای برخی از موجودات از قبیل زنبورهای عسل بسیار خطرناک باشند.

متأسفانه پس از استفاده از یک نوع آفت کش خاص برای مبارزه با مگس سفید، حشره نسبت به آن مقاومت پیدا می کند و به همین دلیل بهتر است که به صورت گردشی از سموم مختلفی برای این منظور استفاده شود.

در نظر داشته باشید که با قرار دادن برخی گیاهان در مجاورت درختان که هدف مگس های سفید قرار می گیرند هم می توانید از حمله آنها خودداری نمایید که از آن جمله می توان به گل لادن اشاره کرد.

شکارگرها

برخی از حشرات از مگس های سفید به عنوان غذای خود استفاده می کنند و دشمن اصلی سفیدبالک ها به حساب می آیند. این حشرات عبارتند از:

بالتوری سبز: دارای توان شکارگری بالایی بوده و به عنوان یکی از عوامل موثر در برنامه های مدیریتی و کنترل آفات محصولات کشاورزی به کار می رود.

727324_332

کفشدوزک های 7نقطه ای: این حشرات علاوه بر قابلیت شکار آفات از مشخصاتی چون سرعت رشد و نمو بالا، توانایی ایجاد چندین نسل پی در پی و سازگاری سریع با شرایط مختلف اقلیمی برخوردارند.

727330_470

مگس: 5 نوع مگس در طبیعت موجودند که دشمن سفید بالک ها به شمار می روند و بیشترین راندمان را در کنترل این موجودات دارند که نقش A.formosus و D.manihoti به خاطر تغذیه تخم های سفید عسلک گلخانه ای بیش از بقیه شکارگرهاست.

727327_163

سن های شکارگر: 21 گونه از این دسته شکارگرها جزو دشمنان طبیعی مگس های سفید محسوب می شوند.

727326_290

بازگشت مگس های سفید به تهران

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران دیروز در این باره اعلام کرد: بر اساس پیش بینی کارشناسان احتمال بازگشت مگس سفید از نیمه اردیبهشت امسال در تهران وجود دارد.

رحمت اله حافظی با اشاره به برخوردهای صورت گرفته در سال گذشته در تهران توضیح داد: در سال گذشته اقدامات مختلفی برای کاهش جمعیت و تراکم مگس سفید انجام شد که از آن جمله می توان به آب شویی برگ درختان و استفاه از چسب محیط زیستی بر تنه درختان اشاره کرد که منجر به کاهش تعداد این آفات شدند.

وی افزود: تخم گذاری هایی که در سال های گذشته توسط مگس سفید در مناطق غربی استان تهران انجام شده است هم اکنون به بار نشسته و حضور گسترده این آفت در پایتخت دیده خواهد شد که در صورت تغییرات آب و هوایی و بارندگی تعدادشان به حداقل می رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (22 مورد)
 • ماعده
  ماعده | ۲۶ مهر ۱۳۹۴

  وای خیلی افتضاحهاز فاجعه ی منا بد تره

 • saeed_eslami
  saeed_eslami | ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

  مگس سفید چه ربطی داشت به سایت دیجیتال؟

 • Chris
  Chris | ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

  هه

  به تهرانیا تسلیت میگم

  فقط امیدوارم مثل پارسال دوباره جیرجیکا حمله نکنن به اهواز پارسال دهنمون سرویس شد...

  http://www.digikala.com/BlueSmile/default.aspx?refId=e5d9cc82-7970-4980-b719-3dbc3340e6be

 • مگس کش
  مگس کش | ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

  به نظر من بهترین راه مقابله اینکه کنار محصولات چینی خود این چینیا رو هم بیارن ایران تا بگیرن تمام این مگسا رو کباب کنن بخورن و باغ دار ها هم از دستشون راهت شن

 • Y
  Y | ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

  حالا خالهای کفشدوزک رو چطوری بشماریم؟!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی