گوگل با نسخه دوم Glass چه مشتریانی را هدف قرار داده است؟

گوگل در ژانویه گذشته فروش «گلس» را به شکل بی سر و صدایی قطع نمود و این موضوع نیز باعث رنجش خاطر، نگرانی و یا تعجب هیچ کس نشد. ساده تر است اگر بگوییم: درصورتی که کمپانی مورد علاقه تان برای محصولی آزمایشی که آن را با قیمتی گزاف ابتیاع کرده اید، دستورالعملی منتشر می کند که حاوی راهکار هایی برای «نترساندن» اطرافیان برای زمانی که از آن استفاده می کنید می شود، احتمالا مشکلی بسیار بزرگ و پایه ای در خصوص آن گجت وجود دارد.

گوگل البته در هنگام قطع فروش گلس و مختومه کردن پروژه اولیه آن، اعلام نمود که نسخه دوم آن در دست توسعه است و با تمرکز بر برنامه ی Glass At Work که در جولای گذشته معرفی شد، می آید تا توجهش را بر روی سازمان ها و استفاده در محل کار معطوف سازد.

اگرچه این سخنان زده شده و راه نسخه دوم از همین حالا تقریبا مشخص است، اما گوگل همواره شرکتی مشتری مدار بوده و دلش می خواسته برای کاربران محبوب باشد نه صرفا سازمان ها. از سوی دیگر همین مساله می تواند باعث نگرانی سازمان ها و ادارات شود، زیرا گوگل در زمینه همکاری با آنها تجربه بسیار پایینی داشته و سوال اینجاست که آیا می تواند به درستی از پس این کار بر آمده و آنها را همانند مایکروسافت پشتیبانی کند یا خیر.

گوگل برای ایجاد پلتفرمی مناسب جهت استفاده از گلس در سازمان ها، راهی بس طولانی در پیش دارد اما اگر بتواند این راه را میانبر زده و خود را به آنها بقوبلاند، تحقیقات بیانگر این موضوع هستند که آنها نیز آماده اند تا «پوشیدنی های تکنولوژیک» را به گرمی در آغوش کشند.

نظرسنجی اخیر Forrester حکایت از این موضوع دارد که به شکل جهانی و از میان ۳۰۰۰ تصمیم گیرنده در صنعت تکنولوژی، ۶۸ درصد آنها، فناوری های مذکور را برای شرکتشان یک اولویت می دانند؛ گزارشی که خبر از سود بسیار بالا و نهفته در این بازار دارد. اما با توجه به موانعی که بر سر راه قرار دارند، سطح انتظاراتی که بالاتر رفته اند و البته تجربه تلخ قبلی، چگونه گوگل می خواهد در این جاده به مقصد موفقیت رسد و انتظارات را برآورده سازد؟

در ادامه این مطلب تلاش داریم به بخش هایی اشاره کنیم که در صورت ارتقا از طرف گوگل در گلس ۲، غول جستجو می تواند به آینده ی این محصول امید بسیار بیشتری داشته باشد؛ با دیجیاتو همراه باشید.

نسخه اول عینک هوشمند گوگل، با توجه به تمام جذابیت ها و حس آینده نگرانه ای که به استفاده کنندگان می داد، تبدیل به شکستی تمام عیار شد. اگر گوگل می خواهد از شکستی دوباره جلوگیری کند، بهتر است به برخی بخش ها توجه بیشتری داشته باشد؛ امنیت دیجیتال در زمانه ی فعلی تبدیل به دغدغه ای برای کاربران دنیای تکنولوژی شده است.

امنیت دیجیتال در زمانه فعلی تبدیل به دغدغه ای برای کاربران دنیای تکنولوژی شده است.

گوگل باید درایت به خرج داده و «حس امنیت» را در گلس ۲ ارتقا بخشد، اگر می خواهد سازمان ها برای داشتن آن مشتاق شوند، باید به سراغ افزودن و بهینه سازی بسیاری از قابلیت های نسخه ی پیش رود؛ قیمت گلس، کم گزاف نیست و گوگل برای فروختن محصولی با این قیمت،‌ آن هم به شکل گسترده، راهی بس دشوار در پیش روی خود دارد.

عمر باتری بهتر

google-glass-blue-e1400196318869-520x290

در حالی که گوگل ادعا می کرد گلس تا ۱ روز با استفاده معمولی کاربر را همراهی خواهد کرد، افراد زیادی که نمونه های اولیه را دریافت کردند می گفتند که این محصول صرفا پس از ۴ الی ۶ ساعت خاموش شده و به گجتی بی مصرف تبدیل می شود، این مقدار زمان در صورتی که تصمیم به ضبط ویدیو می گرفتید، با کاهش نیز مواجه می شد.

اگر گوگل قصد دارد آن را به سازمان ها بفروشد، این محصول باید قادر شود تا دست کم با هر استفاده ای، یک روز کاری را با یک بار شارژ پشت سر بگذارد. مشخصا ضبط ویدیو و همینطور برقراری تماس های تصویری و ویدیو کنفرانس ها نیز جزئی از این نوع استفاده خواهند بود.

بهبود شرایط امنیتی

زمانی که در مورد گوگل گلس، سخن از امنیت به میان می آید، کاربران سریعا شخصی را متصور می شوند که به شکل پنهانی و صرفا با نگریستن به اطراف، در حال به ثبت رساندن فیلم و تصویر است. بله، این موضوع قابل قبول است اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که این محصول، از پسورد و یا PIN بی بهره بود. از سوی دیگر زمانی که با عینک مشغول فیلم یا عکس برداری می شدید، محتوا بلافاصله در اکانت گوگل پلاس قرار داده می شدند. گلس ۲ باید راه کارهایی برای این مشکلات پیدا کند.

فروختن عینک با اپلیکیشن بهینه شده ی Google Drive

google-drive-520x337

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه شرکت ها و ادارات با آن مواجه هستند، به اشتراک گذاری فایل ها و سرویس های ذخیره سازی نه چندان مناسب است. سرویس هایی نظیر دراپ باکس صرفا برای مدت محدودی به لحاظ حجمی به شکل رایگان از شما پشتیبانی می کنند و برای یک سازمان، این میزان به سرعت به اتمام خواهد رسید. از همین رو مدیران مجبور می شوند به سراغ انتخاب های متعدد رفته و از میان آنها، با پرداخت هزینه ای، یک سرویس را برگزینند.

اگر عینک هوشمند گوگل می خواهد تبدیل به محصولی سازمانی گردد، باید هوشمندانه در این مسیر گام برداشته و به اپلیکیشنی بومی از Google Drive نیز مجهز شود تا بتواند همکاری گروهی و کارکرد بر روی یک پروژه و همینطور انتقال فایل را آسان تر سازد. در حال حاضر،‌ بهترین حالت گوگل درایو صرفا بر روی کامپیوترهای شخصی قابل دسترس است و می توان به آسانی با آن کار کرد؛ همین آسانی به شکلی هوشمندانه باید به گلس ۲ نیز منتقل گردد.

کاربران تجاری از گجت هایی که به چنین منظوری ساخته می شوند انتظار دارند تا در هر کجا و هر زمان، دسترسی آنها را به اسنادشان آسان سازند؛ دسترسی به فایل ها یکی از امور حیاتی در بهره وری سازمانیست که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت.

نرم افزار دستورات صوتی ارتقا یافته

دستوراتی که با صدای کاربر داده می شوند، باید به شکلی دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و وی را به این درجه از اطمینان خاطر برسانند که هر آنچه می گوید، به شکلی دقیق به ثبت رسیده و یا انجام خواهد شد.

حال چه این سخنان نوت برداری هایی باشند که از یک جلسه کاری برداشته شده اند و یا نوشتن یک ایمیل با فرامین دستوری صوتی و یا تهیه لیستی از خواسته های مشتریان. گوگل گلس باید بتواند بدون دخالت دست، تمام فرامین را به شکل صوتی دریافت نموده و با کاربر نیز ارتباط برقرار کند.

دوره ی دستورات صوتی که با Okay Google یا Okay Glass آغاز شده و نهایتا منجر به اجرا شدن یک اپلیکیشن و یا باعث به ثبت رسیدن یک تصویر می شوند، به سر آمده است.

رابط ایمیل بهینه شده

email-520x197

گلس برای مصرف کنندگان عادی طراحی گشته بود و به همین دلیل هم، اپلیکیشن ایمیل آن که از ظاهر و امکاناتی ساده بهره می برد، برای این دسته از کاربران کافی بود. گوگل اما با گلس ۲ اما سازمان ها را هدف گرفته و بهتر است قابلیت های جدید خود را نیز به آن بیاورد، برای مثال، Inbox for Work یکی از همین قابلیت هاست. این سرویس می تواند کاربردهای زیادی را در اختیار کارمندان قرار دهد.

قابلیت ارسال پیامک

گوگل گلس از طریق بلوتوث به اسمارت فون شما (آیفون/ اندروید) وصل می شد و سپس می توانستید نوتیفیکیشن های موبایل خود را در برابر چشمانتان داشته باشید؛ اگرچه دریافت پیامک به اطلاعتان می رسید اما نمی توانستید از طریق عینک آن را پاسخ دهید.

ارائه نسخه ای از گلس که صرفا به کاربران اجازه می دهد پیامک خود را بخوانند به هیچ عنوان کافی نیست؛ کاربران iOS و اندروید باید بتوانند از طریق خود گلس به پیامک های دریافتی پاسخ دهند. پیش نیاز این موضوع نیز اتکای کمتر به اپلیکیشن هایی نظیر My Glass برای کاربران اندروید است. عینک هوشمند گوگل در نهایت باید در نسخه ی دوم خود بتواند محصولی مستقل از موبایل کاربر شود.

تجربه کاربری بهتر

redesign_UI-UXbundle_MF-WinningUIDesign_0914-520x390

در حالی که مدیران شرکت ها نگران صفرهای زیاد بر روی برچسب قیمت گلس ۲ خواهند بود، در واقع کارمندان نگران نحوه استفاده از آن و اینکه عینک هوشمند تا چه حد ظاهر آنها را تغییر خواهد داد هستند. آنها به این موضوع فکر می کنند که آیا استفاده از گلس به شکل کلی تجربه ای ارزشمند خواهد بود؟ نسل دوم عینک هوشمند باید درک عمیقی از مشتریان و استفاده کنندگان خود داشته باشد.

درک صحیح از پوشیدنی های هوشمند امروزی

در نقطه ای از زمان که گلس ۱ شکست خورد، شاهد رشد فزاینده سایر پوشیدنی ها هستیم؛ اپل واچ، موتو ۳۶۰، Pebble، Samsung Gear و... گلس ۲ باید آگاهی و درک کافی از دنیای امروزی تکنولوژی های پوشیدنی داشته باشد و بتواند به شکلی صحیح با آنها به تعامل بپردازد.

کلام آخر

Google_Glass

اگر گوگل واقعا می خواهد پروژه گلس را به موفقیت برساند، باید قابلیت های هماهنگ شده و مکمل با سایر پوشیدنی ها و گجت هایی که تا سال آینده به بازار می آیند را فراهم سازد. اگر گلس دوباره بخواهد به موبایل متکی بوده و قابلیت های موجود در اسمارت فون ها را با کمک آنها تقلید کند، بار دیگر خود را محکوم به شکست خواهد دید و تبدیل به محصولی خواهد شد که درخواستی برایش صورت نگرفته بود؛ همین موضوع بار دیگر می تواند باعث ریختن عرق شرم از سوی مدیران مانتین ویو گردد.

اگر گوگل بتواند محصول خود را مطابق با نیاز و خواسته سازمان ها بسازد، بازار بسیار بزرگی در انتظارش خواهد بود؛ عینک هوشمند گوگل به شکل کامل پتانسیل بالابردن بهره وری در محیط های کاری را دارد، باید ببینیم این بار چه سناریویی پیاده خواهد شد و آیا گوگل می تواند محصول خود را به رهبر پوشیدنی های سازمانی بدل سازد یا خیر.

مطالب مرتبط

سی و پنج سال از تولد اولین کامپیوتر شخصی IBM گذشت

آن زمان که «میکروکامپیوترهای» شرکت IBM با قیمت 90 هزار دلاری خود در حد و اندازه های یک ماشین لباسشویی بودند، اولین رایانه شخصی این شرکت با قیمت 1565 دلار پای به عرصه وجود گذاشت. در ابتدای راه البته حضور این ماشین هیجان زیادی را به دنبال نداشت. بیشتر دلیلش این بود که آن روزها نیاز چندانی به کامپیوترهای شخصی حس نمی شد، تا... ادامه مطلب

زبان طراحی Material Design به Chrome OS رسید

گوگل آهسته و پیوسته در حال تغییر دادن و نوسازی زبان طراحی سرویس هایش است تا تمامی آنها را به سبک «متریال دیزاین» طراحی نماید. این زبان طراحی برای نخستین بار در سال 2014 در کنفرانس I/O معرفی شد و تاکنون در محصولات مختلفی اعمال گشته. در همین راستا و در روزهای ابتدائی بهمن ماه بود... ادامه مطلب

گوگل ۸۴۲ مگاوات از نیروی مورد نیاز دیتا سنترهایش را از طریق انرژی های تجدید پذیر تامین خواهد کرد

گوگل در راستای نشان دادن تعهد خود به تامین نیروی مورد نیاز کسب و کارش از طریق انرژی های سبز از حرکتی بسیار وسیع و گسترده در این عرصه خبر داده است. کمپانی ساکن مانتین ویو می گوید از این پس ۸۴۲ مگاوات از نیروی مورد نیاز دیتا سنترهای عظیم الجثه خود را از طریق انرژی های... ادامه مطلب

استقبال مخاطبان از پوشیدنی های ارزان قیمت، سهم اپل از این بازار را کاهش داده است

بنابر گزارش اخیر موسسه آماری IDC، کمپانی اپل در حوزه گجت های پوشیدنی، از رقبای خود، یعنی تولیدکنندگان محصولاتی نظیر پایشگرهای سلامتی و ساعت های هوشمند به همراه سنسورهای مختلف، عقب افتاده. در واقع سهم کمپانی ساکن کوپرتینو در بازار دیوایس های پوشیدنی، بیش از 50 درصد نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته میلادی... ادامه مطلب

مایکروسافت شرکت Havok را جهت تقویت گیمینگ در ویندوز و اکس باکس خرید

بر اساس اخبار منتشر شده روی وبلاگ مایکروسافت، این غول ساکن ردموند شرکت ایرلندی Havok را با مبلغ نامعلومی به مالکیت خود درآورده است. Havok یکی از شرکت های مهم حوزه بازی سازی به حساب می آید که فناوری های آن تاکنون در تعداد بی شماری از بازی های موجود در بازار به کار گرفته شده اند. از جمله نتایج قابل... ادامه مطلب

گوگل به کار سرویس Map Maker خود خاتمه داد

نوامبر سال گذشته میلادی بود که گوگل از تعطیلی سرویس Map Maker خود در مارس 2017 خبر داد. مپ میکر پروژه جمع سپاری شده گوگل برای ویرایش نقشه های سرویس مپس است که در تاریخ 31 مارس به طور کامل غیر فعال شد. اما پایان کار مپ میکر به معنی عدم دسترسی به قابلیت هایش نیست.... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x