جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

مرکز کهکشان راه شیری کوتوله های سفید را به درون خود می کشد

بر اساس مقاله ای که روز گذشته در Nature منتشر شد، یک تلسکوپ فضایی به دانشمندان کمک نمود تا فهم بهتری نسبت به اتفاقاتی که در مرکز شلوغ کهکشان مان رخ می دهد به دست آوریم.

زمین، در لبه کهکشان راه شیری با آرامش تمام در حال چرخش به دور خورشید است. فضای خالی در منظومه ما به قدری زیاد است که هر سیاره با سیاره دیگر صدها هزار کیلومتر فاصله دارد اما در عوض، مرکز کهکشان راه شیری نقطه ای بسیار شلوغ است.

اگر سیاره زمین را معادل یک خانه دورافتاده در اطراف شهر در نظر بگیریم، مرکز کهکشان به مانند شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین نقطه شهر است. مرکز کهکشان پر شده از ستاره هایی که یا مرده اند یا آخرین سال های عمر خود را سپری می کنند. ابرهای گازی همه جا را فراگرفته و یک سیاهچاله عظیم هم درست در مرکز کهکشان قرار دارد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

در حالی که دانشمندان به خوبی همه جای کهکشان راه شیری را مورد مطالعه قرار می دهند اما مطالعه مرکز آن به علت همهمه بالایی که وجود دارد بسیار کار سختی محسوب می شود. اشعه های پر انرژی اکس از مرکز کهکشان به سمت بیرون ساطع می شوند اما به سختی می توان تشخیص داد چه جسمی آن ها را از خود خارج کرده.

اما پژوهشی که روز گذشته در Nature منتشر شد، قدمی بزرگ در این راستا بر می دارد. NuSTAR اولین تلسکوپی است که به دانشمندان اجازه مطالعه پرتوهای پر انرژی اکس را با جزئیات فراوان می دهد. NuSTAR تمام پرتوهای کم انرژی را نادیده گرفته و یک راست به سراغ پرتوهای پر انرژی می رود.

کرستین پرز، نویسنده مقاله و محقق دانشگاه کلمبیا می گوید: "مثل این بود که نور را از همه پرتوهای کم انرژی دریغ کنیم." ستاره شناسان پس از این مطالعه متوجه شدند که چیزهای متعددی از مرکز کهکشان به سمت بیرونی پرتاب می شود.

پرز می گوید این موارد شامل دو دسته می شود: بقایای ستارگان (کوتوله های سفید، ستاره های نوترونی و سیاه چاله هایی با جرم اندک) یا پرتوهای کیهانی که توسط سیاه چاله فوق عظیم منتشر می شود.

تئوری پیشرو در این زمینه به لطف تحقیقات جدید همان تئوری پیشین، در ارتباط با کوتوله های سفید است. ستاره شناسان این پدیده را سیستم های خون آشام (ومپایر) می نامند. ایده از آنجایی می آید که کوتوله سفیدی با همین نام، در حال کشیدن دیگر ستاره ها به دورن خود است.

کوتوله سفید، آخرین دوره از تکامل ستارگان محسوب می شود که در این دوره، حجم آن ها شدیدا کاهش یافته اما وزن بسیار بالایی دارند، به گونه ای که اندازه نوک سوزن از یک کوتوله سفید می تواند چند صد تن وزن داشته باشد.

منبع انتشارات همچنان مورد مطالعه است و پرز می گوید هر یک از احتمالاتی که مطرح می شود، پیچیدگی های خاص خود را هم به همراه می آورد. برای مثال، اگر اشعه های پر انرژی اکس از ستاره های مرده ساطع می شود، یا رفتار آن ها نزدیک مرکز کهکشان و مناطق پر انرژی متفاوت است، یا دانشمندان در حال حاضر به طور کل اشتباه می کنند و چیزی از رفتار ستارگان در مرکز کهکشان نمی دانند.

وی سوالات جالبی مطرح می کند: "چگونه همه این کوتوله های سفید به آن نقطه رسیده اند؟ آیا در آن نقطه مشغول شکل دادن چیزی هستند؟ یا چیزی را شکل داده اند و حالا به وسیله جاذبه در حال کشیده شدن به سمت مرکز کهکشان هستند؟ یا ترکیبی از این دو، مرکز کهکشان به قدری متراکم است که این اجزای کوچک متمایلند با شانسی بالاتر به یکدیگر بپیوندند؟"

پرز جواب هیچ یک از این سوالات را نمی داند اما مشتاقانه آن ها را به زبان می آورد و از هر پرسش دیگری که دیگر دانشمندان مطرح می کنند استقبال به عمل می آورد، چرا که تئوری ها و ایده های جدید در نهایت حقیقت علم را فاش می کند.

منبع:
TheVerge
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

ناسا برای اولین بار موفق به پرورش گیاه در ایستگاه فضایی بین المللی شد

در ادامه موفقیت های ماه آگوست ناسا در حوزه پرورش گیاه، این سازمان قصد دارد که برای اولین بار به پرورش یک کلونی متشکل از گل های خانواده «زینیا» در ایستگاه فضایی بین المللی بپردازد. تلاش ناسا برای پرورش گل، در راستای پژوهشی درباره اثرات ریزگرانی (Microgravity) روی حیات گیاهان انجام می شود. روش پرورش گیاهان... ادامه مطلب

ناسا بلعیده شدن ستاره ای توسط یک سیاهچاله را با ویدیو به تصویر کشید

تا با حال در مورد سیاهچاله ها و ستاره ها بسیار خوانده ایم و در حدی ساده و مقدماتی می دانیم که این ساز و کارهای عظیم چگونه در هستی کار می کنند و دنیای پیرامون ما چقدر بزرگ و بی کران است. اما اگر تاکنون به درستی متوجه شکل گیری سیاهچاله ها و ماهیت آن... ادامه مطلب

تایم لپس یکساله از خورشید و تاج سوزان آن [تماشا کنید]

رصدخانه پویای خورشیدی ناسا برای آن طراحی شده بود که به مدت پنج سال رفتار این ستاره را تحت نظر بگیرد اما در تاریخ 11 فوریه امسال (یعنی سه روز پیش) این رصدخانه ششمین سال پایش 24 ساعته خورشید را جشن گرفت. ویدئویی که در ادامه می بینید تایم لپستی است که از کنار هم قرار دادن... ادامه مطلب

ربات جدید ناسا به منظور کاوش ستاره های دنباله دار طراحی شده

ستاره های دنباله دار با سرعتی بسیار بالا در حال حرکت اند و از قانون و قاعده سیاره ها هم کاملا به دور اند. بنابراین مطالعه آن ها نیاز به دانش بیشتر و آزمون و خطا دارد. آخرین باری که انسان ها می خواستند یک دنباله دار را کاوش کنند، تلاش شان بی ثمر ماند. Philae،... ادامه مطلب

10 میلیارد سال قبل، آسمان شب پرستاره تر بود

افزایش سیستم های روشنایی و شهر نشینی به گونه ای زندگی ما را دستخوش تغییر کرد که غالبا امکان آنکه به تماشای آسمان زیبای شب بنشینیم و از مناظر دلپذیرش لذت ببریم برایمان فراهم نیست. اما 10 میلیارد سال پیش نادیده گرفتن این منظره زیبا کاری بس دشوار بود. تصویری که در بالا می بینید آسمان شب 10... ادامه مطلب

دریاچه باستانی در مریخ پیدا شده؛ آیا این سرنخی است که نشان می دهد آنجا برایمان قابل سکونت است؟

در روزهای گذشته در دیجیاتو در مورد کشف جدید ناسا خواندید. کشفی در خصوص یک گودال عظیم در مریخ که ظاهرا روزگاری دریاچه بوده و امروز به دلایلی که هنوز مشخص نیستند، خشک شده است. طبیعتا افراد زیادی این سوال را از خود می پرسند که آیا در مریخ زندگی نوعی موجودات فضایی وجود دارد؟ پاسخ به... ادامه مطلب

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x