پس از گرم شدن باتری های لیتیومی-یونی چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد؟

پس از گرم شدن باتری های لیتیومی-یونی چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد؟

باتری های لیتیومی یونی، در بسیاری از دستگاه های مورد استفاده ما به کار گرفته می شوند که از آن جمله می توان به تلفن های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

اما از زمانی که این قطعات در دستگاه های موبایل به خدمت گرفته شدند، بر همه روشن شد که می توانند در عین  سودمندی بیش از اندازه خطرناک باشند، از همین رو، گروهی از پژوهشگران کالج لندن تصمیم گرفتند با استفاده از تصویربرداری سه بعدی و حرارتی دریابند که پیش از گرم شدن باتری ها، در جریان آن و پس از این اتفاق، چه رخ می دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

همانطور که در ویدئوی زیر مشاهده خواهید کرد، پژوهشگران، دمای دو عدد باتری را به ۴۸۲ درجه فارنهایت (۲۵۰ درجه سلسیوس) رساندند و فرایندهایی که در جریان مراحل ذکر شده برای آنها رخ می دهد را به تصویر کشیدند.

یکی از باتری ها، در جریان این آزمایش به نقطه اوج تغییرات شیمیایی می رسد و پدیده ای تحت عنوان «فرار حرارتی» در آن شکل می گیرد که یکی از پژوهشگران این پدیده را اینگونه توضیح می دهد:

منظور از فرار حرارتی این است که در یک دمای کلیدی، موادی که در داخل باتری ها وجود دارند شروع به تجزیه شدن می کنند و زمانی که حرارت با همان سرعتی که تولید می شود امکان گریز نداشته باشد، اصطلاحا «فرار می کند» که امکان توقفش هم وجود ندارد.

البته لازم است یادآور شویم که پدیده مذکور در آن باتری ای رخ داد که هیچگونه پشتیبانی داخلی نداشت و به همین دلیل، باتری دیگر که مجهز به چنین قابلیتی بود تا ۱۸۳۲ درجه فارنهایت (۱۰۰۰ درجه سلسیوس) گرم شد.

در این دما، قطعات داخلی ساخته شده از مس، شروع به ذوب شدن کردند و به همین دلیل، فرایند فرار حرارتی به تدریج آغاز شد.

باتری های لیتیومی یونی به خاطر ماهیت نوع استفاده ای که ما در زندگی روزمره مان از آنها داریم به این دماها حتی نزدیک هم نمی شوند، اما پیش از کاربردشان در دستگاه های بزرگ تر و پر استفاده تر، لازم است که چنین تست هایی روی آنها صورت بگیرد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato