ابداع روشی جدید برای شناسایی مصرف کنندگان کوکائین

ابداع روشی جدید برای شناسایی مصرف کنندگان کوکائین

براساس کشفی جدید، اثر انگشت انسان می تواند حاوی نشانه هایی از مصرف کوکائین باشد. تجزیه مواد مخدر، نشانه های شیمایی مشخصی را در بدن ایجاد می کند که به گفته محققین دانشگاه سوری، از طریق اثر انگشت قابل تشخیص هستند.

این گروه از پژوهشگران اعلام کرده اند که با دریافت و تحلیل اثر انگشت مظنونین می توانند با سرعتی به مراتب بیشتر از قبل تشخیص دهند که آیا یک فرد به تازگی کوکائین مصرف کرده یا خیر و برای این منظور دیگر نیازی به دریافت خون فرد یا هرگونه مایع دیگر از بدن وی ندارند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

مدت هاست که پژوهشگران به دنبال یافتن راه های جدید برای غلبه بر مشکلاتی هستند که در آزمایشات سنتی نمونه خون وجود دارد و رسیدن به نتیجه را برای آنها دشوار نموده. نکته دیگر اینکه برای آزمایش خون فرد مظنون به تیم کاملی از کارشناسان نیاز خواهد بود و فرایند دریافت نمونه نیز می تواند برای فرد بسیار آزار دهنده باشد.

اما به واسطه یافته های تازه دانشمندان دانشگاه سوری، بخش اعظمی از این مشکلات برطرف شده و در کنار آن، مساله پایین بودن دقت روش های تست سنتی نیز حل شده است.

تست اثرانگشت افراد مظنون به مصرف کوکائین بدان معنا خواهد بود که اطلاعات هویتی آنها نیز همراه با نمونه تسلیم مراجع مرتبط می شود. به این ترتیب امکان دستکاری نتایج به کمترین میزان ممکن می رسد (در حال حاضر افراد می توانند نمونه خونی فرد دیگری را به جای نمونه خونی خودشان ارائه نمایند).

در این تکنینک جدید، پژوهشگران ترکیبی از متانول و آب را روی نمونه اثر انگشت فرد می ریزند. این ترکیب به دنبال دو ماده شیمیایی می گردد که عبارتند از benzoylecgonine و methylecgonine. این دو ماده زمانی که کوکائین در بدن تجزیه می شود آزاد می گردند و سپس به صورت عرق از آن خارج می شوند.

دانشمندان برای بررسی نمونه دریافتی از فرد از یک اسپکترومتر استفاده می کنند که می تواند با بررسی ابعاد اتمی مواد شیمیایی، آنها را تشخیص دهد و به همین طریق دو ماده شیمیایی یاد شده روی اثر انگشت افراد را شناسایی کند.

دستگاه های اسپکترومتر در حال حاضر صدها هزار پوند قیمت دارند و همین مساله است که انجام چنین تستی را گران می کند. اما امید می رود که تکنولوژی یاد شده عاقبت در قالب کیت های کوچک و ساده ارائه گردد و کارشناسان قضایی بتوانند آنها را در هرجا که نیاز است (از دادگاه ها گرفته تا زندان ها و حتی محیط های کاری) با خود همراه داشته باشند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato