ربات جدید دانشگاه برکلی از طریق آزمون و خطا یاد می گیرد

جدیدترین اختراع پژوهشگران دانشگاه برکلی کالیفرنیا به قدری هوشمند عمل می کند که با دیدن آن می توان گفت هوش مصنوعی از پتانسیل کافی برای رشد و هوشمندتر شدن برخودار است.

در این دانشگاه، تیمی از محققین نوعی الگوریتم هوش مصنوعی را توسعه داده اند که از طریق آزمون و خطا یاد می گیرد و با انجام هر کار تجربه جدیدی را کسب می کند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

رباتی که الگوریتم یاد شده را انجام می دهد BRETT دارد (که اسمش از سر واژه های عبارت Berkley Robot of the Elimination of Tedious Tasks به معنای ربات حذف کننده وظایف خسته کننده برکلی گرفته شده) و در اصل نوعی ماشین مبتنی بر پلتفرم PR2 از شرکت Willow Garage است.

الگوریتم طراحی شده توسط محققین این دانشگاه از «یادگیری تقویت شده عمیق» برای آگاه نمودن ربات نسبت به محیط اطرافش بهره می گیرد.

چلسی فین یکی از پژوهشگران تیم مذکور می گوید:

حرکت در یک محیط سه بعدی بدون ساختار مساله ای کاملا متفاوت است. در این فضا هیچ جهت مشخصی وجود ندارد و هیچ نمونه ای در مورد حل کردن مشکلات وجود ندارد. در این فضا مثالی در مورد راهکارهای صحیح نظیر مواردی که در برنامه های تشخیص کلام و نگاه به کار گرفته می شوند، وجود ندارد.

BRETT بدون در اختیار داشتن هرگونه دانش از پیش برنامه ریزی شده از محیط پیرامونش می تواند اشیاء ابتدایی را پس از چند دقیقه کار کردن با آنها سر هم کند. همزمان با هر حرکت ربات برای سر هم کردن سازه، اطلاعات و دانش آن نیز در مورد محیط پیرامونش بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمانی که برای این کار نیاز دارد کم و کمتر خواهد شد.

برای نمونه نخستین تلاش BRETT برای سر هم کردن چرخ یک هواپیمای اسباب بازی در حدود 12 دقیق طول کشید که قطعا هم کار ساده ایست. در نهایت این ربات، از همان الگوریتمی که در هنگام سر هم کردن هواپیمای اسباب بازی فرا گرفته بود برای سر هم کردن قطعات لگو بهره گرفت و این بار با خطاهای به مراتب کمتر توانست این وظیفه را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام برساند.

پس از آنکه هوش مصنوعی BRETT موفق شد در انجام این کار به مرحله استادی برسد، پژوهشگران از آن الگوریتم برای تمامی حرکاتش بهره گرفتند که از آن جمله می توان به پیچاندن درب بطری اشاره کرد.

کسی چه می داند شاید این ربات روزی آنقدر باهوش شود که بتواند درب محکم شیشه های مربا را باز کند و انجام امور دشواری از این دست را برای ما ساده تر نماید.

مطالب مرتبط

افشای اسنادی از آمار بالای آسیب کارکنان در انبارهای خودکار آمازون

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز آمازون از مزایای خودکارسازی انبارهای خود و کمکی که ربات‌ها در پردازش جعبه‌ها به انسان‌ها می‌کنند، صحبت کرده، با این حال اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد که این اتوماسیون آسیب بالایی به کارکنان وارد کرده است. طبق گزارشی جدید، در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میزان جراحات جدی کارکنان آمازون... ادامه مطلب

از افسانه تا واقعیت: درک ما از هوش مصنوعی مدرن چقدر واقع‌گرایانه است؟

چند وقت پیش بود که هوش مصنوعی پیشرفته شرکت OpenAI (شرکتی که توسط میلیارد نابغه، ایلان ماسک ساخته شده) مقاله‌ای برای وب‌سایت گاردین نوشت که به طرز غیر قابل باوری انسانی جلوه می‌کرد و خواننده را به وحشت وا می‌داشت. اما وقتی این جمله را می‌نویسیم، احساس چندان خوبی نداریم. آغاز یک مقاله راجع به هوش... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند. پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

مروری بر ۴ ترند هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ که زندگی ما را دگرگون خواهند کرد

قبل از اینکه پاندمی کرونا ویروس تمام کشورهای جهان را در سال ۲۰۲۰ فلج کند، هوش مصنوعی و به صورت خاص آن حوزه از هوش مصنوعی که تحت عنوان یادگیری ماشین شناخته می‌شود، از پیش داشتند در روند طبیعی اکثر صنایع اختلال ایجاد می‌کردند. پاندمی کووید-۱۹ بسیاری از ابعاد کسب‌وکارهای جهان را تحت تاثیر قرار داده،... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت. ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

مایکروسافت مجوز انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 را کسب کرد

مایکروسافت در قرارداد جدید با شرکت OpenAI پروانه انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 در محصولاتش را اخذ کرد. OpenAI نسخه بتای نسل سوم مدل پردازش زبان خود به نام GPT-3 را تیر ماه امسال به صورت محدود منتشر کرد. این برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی از قابلیت‌های فوق العاده بالایی برخوردار است که یکی... ادامه مطلب

نظرات ۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟