ساخت نوعی ربات با قابلیت شبیه سازی رفتار سوسک ها در برخورد با موانع

ساخت نوعی ربات با قابلیت شبیه سازی رفتار سوسک ها در برخورد با موانع

ساخت نوعی ربات با قابلیت شبیه سازی رفتار سوسک ها در برخورد با موانع

پژوهشگران دانشگاه برکلی موفق به ساخت نوعی ربات سوسکی شده اند که می تواند از میان کوچک ترین منافذ راهش را به بیرون پیدا کند.

این تیم کار خود را با مطالعه روی سوسک های حقیقی آغاز کردند تا دریابند که این حشرات چگونه از میان سطوح پوشیده از گیاه جنگل های حاره ای حرکت کرده و مسیرشان را باز می کنند.

آنها در جریان بررسی های خود دریافتند که سوسک ها در حین حرکت بعضا از روی برخی از موانع عبور می کنند و برای رد شدن از منافذ هم مرتبا بدن خود را در زاویه ۹۰ درجه قرار می دهند.

گام بعدی این بود که روی این سوسک ها پوسته های مصنوعی قرار دهند و بررسی نمایند که این مساله تا چه اندازه بر تحرک آنها اثر می گذارد. نتیجه روشن بود: هرچه پوسته ها شکل دایره ای خود را بیشتر از دست می دادند، عملکرد سوسک ها هم برای تغییر جهت خود ضعیف تر شده و مانور پذیری شان پایین می آمد.

پس از اتمام فرایند مشاهده و پایش، دانشمندان نوعی ربات شش پا با پوسته ای دایره ای شکل ساختند که می توانست بدون نیاز به برنامه نویسی بیشتر یا احتیاج به حسگری خاص، از موانع عبور کند و این رفتار جدید در واقع با همان تغییر زاویه بدن در حین حرکت در آن ایجاد شده بود.

تیم پژوهشگران سازنده این ربات امید دارند که با بررسی دیگر اشکال و موجودات زنده در طبیعت توانایی ربات ها برای حرکت در سطوح ناهموار را بهبود ببخشند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل