کشت سبزیجات در گلخانه های زیر آبی ایتالیا

شاید ایده احداث گلخانه در زیر آب اندکی عجیب و البته غیر عملی به نظر برسد اما چراکه نه؟ دمای هوا در این محیط نوسانی ندارد و به همین خاطر خبری از سرما زدگی در آنها وجود ندارد. نکته دیگر اینکه آفات نیز این گیاهان را تهدید نمی کنند و جو آنجا نیز مملو از گاز CO2 است که قطعا گیاهان آن را دوست خواهند داشت.

پروژه Orto di Nemo یا همان باغ Nemo که در عمق 10 متری آب در ساحل نولی ایتالیا احداث گردیده دقیقا با در نظر داشتن همین نکات کلید خورده است. سرجیو گابریل سرپرست باغداران این پروژه است که حباب هایی را در عمق اقیانوس ایجاد کرده و آنها را از هوا پر نموده.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این حباب ها درست مانند اتاقک های زیر آبی ناقوسی شکل عمل می کنند و سطحی قفسه ای شکل در داخل آنها طراحی شده که گیاهان را روی خود جای داده است.

گابریل که هم زمان ریاست گروه Ocean Reef را نیز بر عهده دارد مشغول کشت ریحان، توت فرنگی و کاهو در بستر اقیانوس است و امید دارد که به زودی محصولات بیشتری را در این محیط کشت دهد.

این گلخانه ها محیطی بسیار آرام دارند و سطح زیرین آنها نیز از آپ پر شده که به لطف فرایند طبیعی تبخیر، فضای داخلی شان مرطوب می ماند و به همین دلیل می توان گفت که برای کشت گیاه فوق العاده اند.

اما فضای پیرامون این کره ها کاملا ایزوه شده و برخوردی با آب دریا ندارند و آنطور که گابریل می گوید، خرچنگ ها و عروس های دریایی توجه ویژه ای به آنها پیدا کرده اند و برخی از آنها در سطوح زیرین این سازه های ناقوسی پناه گرفته اند.

3048234-inline-s-5-these-underwater-gardens-could-feed-the-world

اما عملیاتی بودن این پروژه به میزان زیادی به خاطر سطح بالای دی اکسد کربن در این محیط است که از گازهای مورد علاقه گیاهان به شمار می رود و جالب است بدانید که این گیاهان زیر آبی فرایند رشدی به مراتب سریع تر از گیاهان سطح خشکی دارند.

لوکا گامبرینی پسر سرجیو در مصاحبه اش با واشنگتن پست اعلام کرد که تا پیش از رسیدن به موفقیت چهار بار محصول خود را از دست داده اند اما به خاطر نرخ بالای رشد گیاهان در این منطقه این مساله برایشان اهمیتی نداشته.

تردیدی نیست که این سازه های ناقوسی پراکنده و البته کوچک روش مناسبی برای کشت مواد غذایی به شمار نمی روند اما می توان با بزرگ تر کردن این سازه ها مقیاس تولیدشان را افزایش داد.

البته برخی از اتفاقات می تواند برای این مزارع زیر آبی فاجعه آفرین باشد اما خطر بروز چنین حوادثی به مراتب کمتر از احتمال از دست رفتن کل محصول به خاطر عواملی نظیر آفت و خشکسالی است.

مطالب مرتبط

نگاهی به داخل فروشگاه Samsung 837 در نیویورک [تماشا کنید]

اگر نمی دانید Samsung 837 چیست باید بگوئیم نام یک فروشگاه بسیار شیک از کمپانی سامسونگ است که تازه دیروز در نیویورک افتتاح گشته. در این مغازه برخلاف نامش هیچ کالائی از شرکت مورد بحث فروخته نمی شود، بلکه در عوض به آنجا رفته و یک فنجان قهوه سفارش داده و هزینه ی آن را... ادامه مطلب

نگاهی بر 10 مورد از شاهکارهای مهندسی ساختمان در عصر کنونی

به نظر شما وجوه اشتراک عجایب هفت گانه دنیا در چیست؟ اغلب این سازه ها که با الهام از جهان گردان و نوابغ عالم ساخته شده اند صرفا به خاطر ابعاد و اندازه شان در این لیست جای گرفته اند.برای نمونه غول رودس ارتفاعی برابر با 33.5 متر داشت و تا قبل از آنکه این... ادامه مطلب

نگاهی به داخل خانه ساتیا نادلا که به قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته شده

به گزارش LA تایمز، مدیر عامل کنونی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا خانه ی سیاتل خود را با قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته.این خانه که در وب سایت املاک و مستغلات Redfin فهرست گشته، 4 اتاق خواب و سه سرویس بهداشتی دارد و  مساحت کلی آن نیز حدود 372 متر مربع اعلام گشته. این... ادامه مطلب

نگاهی به چشم انداز گوگل برای آینده پر از هرج و مرج پردازش کامپیوتری

ماتیاس دوآرته [Matias Duarte]، با یک مشکل بزرگ رو به روست. او می خواهد تا ده سال آینده، کامپیوتری که روی میز خود قرار داده اید و موبایلی که در جیب دارید را با انبوهی از اطلاعات هوشمند عوض کند. مشکلش اما اینجاست که برای انجام دادن چنین کاری، باید نحوه تعامل همه افراد با... ادامه مطلب

با «اکوکپسول» آشنا شوید؛ خانه ای متحرک با کلیه امکانات زندگی

این کپسول دوستدار محیط زیست که در ظاهر شبیه یک تخم بزرگ شترمرغ به نظر می رسد در واقع خانه ای مدرن با امکانات کامل است که به هیچ نوع شبکه برق یا سیستم لوله کشی آب نیاز ندارد و می توان حداکثر تا یک سال در آنها زندگی کرد.این اکوکپسول انرژی خود را از... ادامه مطلب

طرح نهایی استادیوم توکیو برای المپیک 2020 توسط نخست وزیر ژاپن رونمایی شد

همان طور که احتمالا می دانید، بازی های المپیک سال 2020 میلادی در کشور ژاپن و شهر توکیو برگزار خواهند شد. در همین راستا، دولت این کشور به دنبال ساخت یک استادیوم ملی در شهر مذکور بود و طراحی آن را به «زَها حدید»، یکی از برجسته ترین معمارهای انگلیسی سپرد که همیشه برای ساخت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟