گزارش مالی اپل از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵؛ یک میلیارد دلار درآمد از فروش ساعت

گزارش مالی اپل از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵؛ یک میلیارد دلار درآمد از فروش ساعت

گزارش مالی اپل از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵؛ یک میلیارد دلار درآمد از فروش ساعت

اپل امروز گزارش مالی مربوط به سه ماهه دوم از سال ۲۰۱۵ (در واقع سه ماهه سوم از سال مالی ۲۰۱۵) را منتشر نمود. همانطور که می دانید، دوره ی سه ماهه قبلی، در واقع اولین دوره مالی بوده که ساعت اپل به شکل کامل در بازار حضور داشته و از همین رو نیز، سرمایه گذاران و سهام داران این شرکت به شدت علاقه داشته اند بدانند که فروش شخصی ترین محصول اپل، چگونه بوده است.

در این میان باید اذعان داشت که عمده درآمد شرکت یاد شده همچنان از فروش آیفون، آیپد و مک حاصل گشته و اپل در واقع توانسته درآمدی ۴۹.۶ میلیارد دلاری را از آن خود نماید. جالب اینکه پیشتر از سوی تحلیلگران، گمانه زنی شده بود که درآمد شرکت مورد بحث، تا ۴۹ میلیارد دلار خواهد رسید که آمار ارائه شده از سوی اپل در واقع درخشان تر از آن چیزی بوده که پیشتر تصور می شده است.

از همین درآمد ۴۹.۶ میلیارد دلاری، اپل توانسته سود خالص ۱۰.۷ میلیارد دلار را برای خود کنار بگذارد. هرچند که در دوره مالی پیش، سود عملیاتی این شرکت به واسطه فروش بالاتر آیفون ها، تا ۱۸ میلیارد دلار رسیده بود. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

به بحث ساعت اپل بازگردیم؛ همانگونه که قبلا برایتان گفته ایم، اپل در گذشته اعلام نموده بود که آمار دقیقی از تعداد ساعت های فروش رفته عنوان نخواهد کرد. با این حال، تحلیلگران گمانه زنی می کنند که در دوره گذشته، این شرکت قادر گشته تا ۴ میلیون اپل واچ را به فروش برساند. از سوی دیگر خود ساعت نیز با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد و از طرفی، فروش آیپاد، اپل تی وی و سخت افزارهای Beats نیز باعث گشته تا نتوان مشخص کرد که دقیقا چه تعداد اپل واچ فروش رفته. در واقع، ساعت و بقیه محصولاتی که نامشان ذکر شد، در میان دسته بندی «سایر محصولات» جای می گیرند.

حال می توان به این موضوع اشاره کرد که در دسته بندی «سایر محصولات»، درآمد به ۲.۶۴ میلیارد دلار رسیده در حالی که درآمد همین بخش در مقطع زمانی مشابه در سال ۲۰۱۴، برابر با ۱.۷۶ میلیارد دلار بوده است.

bgr-apple-watch-iphone-6

مدیر ارشد بخش مالی اپل به نام Luca Maestri به نیویورک تایمز گفته: «فروش اپل واچ در ۹ هفته اول موجود شدنش، حتی از آیفون و آیپد نیز در ۹ هفته ای که این محصولات برای اولین بار برای فروش ارائه شده بودند، بیشتر بوده است.»

وی همچنین در مصاحبه ای با Associated Press اذعان داشته که فروش اپل واچ باعث گشته تا بخش «سایر محصولات» با افزایش درآمدی ۹۵۲ میلیون دلاری رو به رو گردد و این در حالی بوده که این شرکت در دوره مورد بحث، آیپاد و لوازم جانبی کمتری را به فروش رسانده. در واقع، می توان برآورد کرد که اپل درآمدی ۱ میلیارد دلاری از فروش ساعت اپل در دوره سه ماهه پیش به دست آورده است.

در این میان آیفون، باز هم بیشترین سود را برای کمپانی ساکن کوپرتینو به همراه داشته؛ دقیق تر اگر بخواهیم به آمار مالی اپل نگاه کنیم، می بینیم که ۷۰ درصد درآمد این شرکت از سوی فروش آیفون هایش بوده. در این دوره سه ماهه، اپل ۴۷.۵ میلیون آیفون را به فروش رسانده؛ در صورتی که در دوره مشابه در سال پیش، این شرکت قادر به فروش ۳۵ میلیون آیفون شده بود. البته ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که تحلیلگران برآورد کرده بوده که اپل بتواند در دوره یاد شده، به فروش ۴۹ الی ۵۰ میلیون آیفون دست پیدا کند، در نتیجه ی همین موضوع، ساعاتی پس از اعلام نتایج، سهام اپل با کاهش ارزش ۷ درصدی رو به رو شد.

فروش آیپدها اما همچنان رو به کاهش است؛ اپل در سه ماهه گذشته ۱۰.۹ میلیون آیپد به فروش رسانده که آمار فروش همین محصول در سه ماهه مشابه در سال ۲۰۱۴، برابر با ۱۳.۳ میلیون واحد بوده است. از سوی دیگر ۴.۸ میلیون کامپیوتر مک فروش رفته که آمار همین مقطع زمانی در سال ۲۰۱۴ نیز ۴.۴ میلیون واحد بوده.

تیم کوک

تیم کوک

دوره ی سه ماهه ی شگفت انگیزی را پشت سر گذاشتیم؛ دوره ای که در آن درآمد حاصل شده از فروش آیفون، ۵۹ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال ۲۰۱۴ بوده است. فروش کامپیوترهای مک نیز بسیار بالا بوده و همچنین توانسته ایم بیشترین درآمد را بابت ارائه سرویس های خود دریافت کنیم؛ سرویس هایی که آنها را در App Store در اختیار کاربران قرار می دهیم. نباید فراموش کرد که «ساعت اپل» نیز شروعی عالی داشته است. 

آقای کوک، با این جملات کنفرانس مالی اپل را به پایان رساند و به سهام داران گفت که فروش ساعت اپل در ماه ژوئن، بیشتر از ماه های دیگر بوده است. وی همچنین باور دارد که کاربران علاقه بسیار زیادی به خرید این محصول دارند.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل