ماری که 4 بازو دارد می تواند حقایق جدیدی را آشکار کند

ماری که 4 بازو دارد می تواند حقایق جدیدی را آشکار کند

ماری که 4 بازو دارد می تواند حقایق جدیدی را آشکار کند

تا به حال فکر کرده اید که چه تفاوتی میان مارها و مارمولک ها وجود دارد؟ اگر پاسخ تان وجود «پا» در مارمولک ها است، باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید. فسیل ماری با ۴ بازوی پنج انگشتی اخیرا پیدا شده و درخت تکاملی خزندگان را کامل تر از قبل نموده است.

در بدن مارها چندین استخوان اضافه وجود دارد که پیش از این فرض می شد این استخوان ها بخشی از اندام وستیجیال (اندام های بی کاربرد و اضافه) هستند و به مرور زمان نقش خود را از دست داده اند، همانند سینه در پستانداران نر یا آپاندیس در انسان ها.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

snake2
پاها در سمت راست و دست کوچک در سمت چپ.

این مار که تتراپودوفیس آمپلکتوس نام دارد در موزه سولنهوفن آلمان، توسط دیرینه شناس دانشگاه پورتسموث به اسم دیوید مارتیل یافت شد. مارتیل و دانشجویان اش برای بازدید از این موزه به آلمان سفر کرده بودند که متوجه این مسئله شدند.

مارتیل در بیانیه ای گفت: «این فسیل بخشی از یک فسیل بزرگ تر از دوران کرتاسه بود. کاملا واضح بود که هیچ کس متوجه اهمیت آن نشده بود اما وقتی آن را دیدم می دانستم که گونه قابل توجهی است.»

این فسیل مربوط به ۱۱۰ میلیون سال پیش بوده و در برزیل یافت شده است. اگرچه پیش از این نیز فسیل مارهایی با بازو نیز پیدا شده بود اما این اندام ها کاملا بی استفاده بودند. همچنین تتراپودوفیس آمپلکتوس اولین ماری است که ۴ بازو دارد.

مارتیل می گوید: «باور بر این است که مارها در نقطه ای از تاریخ، از مارمولک ها مشتق شده اند. آنچه که دانشمندان نمی دانند، زمان، علت و گونه ای است که تکامل از آن ادامه پیدا کرده. این فسیل چند پرسش بسیار مهم را پاسخ می دهد، برای مثال، حالا مشخص است که مارها از مارمولک های زمینی مشتق شده اند، نه از مارمولک های آبی.»

البته، طول این مار به قدری زیاد هست که به راحتی نتوان در مورد فعالیت بازوها صحبتی کرد. این موجود ۲۰ سانتی، پاهای ۱ سانتی متری دارد و دست ها تنها نیم سانت اندازه دارند. برای خزنده ای سریع، این میزان اندازه برای دست و پا واقعا اندک است. البته باید این احتمال را هم در نظر گرفت که شاید جانور در مراحل ابتدایی رشد بوده و هنوز دست و پاهایش کاربردی نشده اند.

نیک لانگریچ، همکار پروفسور مارتیل در رابطه با انگشتان می گوید: «این یک مار کامل است، به استثنا دست و پاها و انگشتان بلند عجیبی که دارد. بنابراین وقتی مار راه رفتن و خزیدن را متوقف می کند، پاها بی کاربرد نمی شدند. مطمئن نیستیم که چه کاری انجام می دادند اما احتمالا برای گرفتن طعمه یا جفت گیری کاربرد داشته اند.»

این مار ۲۰ سانتی، ۱۵۰ مهره در بدن و ۱۱۲ مهره در دم دارد. باقی موارد، به جز دست و پاها در این جانور بیشتر به مارها نزدیک است تا مارمولک ها. جالب اینجاست که چند تکه استخوان سمندر در شکم این جانور یافت شده و این مسئله مشخص می کند که تتراپودوفیس آمپلکتوس گوشتخوار بوده.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل