بلیپار و تلاش قابل تقدیرش برای ایجاد تحولی عظیم تر از اینترنت

بلیپار را بیشتر به عنوان اپلیکیشن واقعیت افزوده می شناسند که به کاربران امکان می دهد دوربین موبایل خود را به سمت اشیاء مختلف گرفته و به آنها جان بدهند.

اما این شرکت اخیرا اعلام کرده که چشم به پروژه ای بلند پروازانه تر دوخته است: یک «مرورگر بصری» که کاربران را قادر می سازد با نگاه کردن به اجسام مختلف از طریق تلفن های هوشمند، اطلاعات مورد نظر خود را در مورد آنها بیابند و این اشیاء می توانند هر چیزی باشند؛ از یک گربه گرفته تا یک کاخ یا حتی اثری هنری.

گفتنی است که پروژه مرورگر بصری بلیپار فعلا در مرحله بتا قرار دارد و قرار است که تا اواسط آذرماه امسال به صورت عمومی ارائه گردد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

جذابیت این مساله خبرنگار بیزنس اینسایدر را بر آن داشت تا مصاحبه ای با آمباریش میترا مدیرعامل و بنیانگذار بلیپار در دفتر اصلی این شرکت در لندن داشته باشد و در مورد اهمیت این فناوری برای شرکت هایی مانند گوگل و مایکروسافت بگوید و احتمال خریده شدن بلیپار توسط یکی از این دو شرکت را بررسی کند.

میترا در پاسخ به این پرسش، احتمال خریده شدن را مردود دانست و اظهار داشت که نظرش در این باره تغییر نخواهد کرد چراکه قلبا باور دارد مشغول ساخت چیزی به مراتب بزرگ تر و مهم تر از اینترنت است.

وی در ادامه گفت: فروش چنین مرورگری کاری بسیار احمقانه خواهد بود و من این کار را انجام نخواهم داد چراکه باید این پروژه را به سرانجام برسانم.

اما ایجاد یک مرورگر بصری کاری بس دشوار و پیچیده است. فهرست بندی همه وبسایت های دنیا در داخل اینترنت (که توسط گوگل انجام می شود) یک کار است و لیست کردن همه اشیاء موجود در این هستی یک کار. میلیاردها میلیارد شی در این دنیا وجود دارد و البته اشیاء زنده ای که مرتبا خصوصیاتشان تغییر می کند.

توسعه یک مرورگر بصری شبیه به یکی از همان پروژه های بلندپروازانه گوگل به نظر می رسد و حتی شرکتی با ابعاد و اندازه گوگل هم تا به امروز اعلام نکرده که قصد کلید زدن چنین پروژه ای را دارد.

البته اپلیکیشن فایرفلای آمازون که تلفن های سری فایر این کمپانی نیز از آن بهره می برند کاری مشابه به این را انجام می دهد اما نتوانسته به موفقیتی چشمگیر در این زمینه دست پیدا کند.

با این همه، میترا باور دارد که با عزمی راسخ برای دست یابی به این مهم، می تواند بلیپار را به موفقیت برساند و کسب و کار خود را از توسعه اپلیکیشن های واقعیت افزوده به «هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی» ارتقاء دهد.

گفتنی است که بلیپار تاکنون 45 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و براساس برآوردهای انجام شده ارزشی برابر با 1.5 میلیارد دلار دارد و در زمره معدود شرکت های فعال در حوزه فناوری بریتانیا جای گرفته که ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار دارند.

این شرکت هم اکنون در حدود 300 نفر کارمند دارد و 11 دفتر مختلف آن در کشورهای مختلف دنیا دایر هستند. بلیپار از طریق همکاری اش با کمپانی های تبلیغاتی، ناشران و شرکت های فعال در حوزه آموزش پول در می آورد؛ بدین ترتیب که شرکت های تبلیغاتی لوگوی آن را روی محصولات خود چاپ می کنند و ناشران نیز با استفاده از اپلیکیشن ارائه شده توسط آن، داستان هایی تعاملی را به خوانندگان خود ارائه می دهند و به لطف از واقعیت افزوده کتاب ها و محتواهای چاپی خود را از حالت خسته کننده شان خارج می کنند.

میترا در مورد درآمدهای شرکت خود حرفی به میان نیاورد اما اظهار داشت که این مبلغ «چند میلیون دلاری» است و در مورد سوددهی اش نیز حرفی نزد و یادآور شد که این شرکت بیشتر تمرکز خود را روی سرمایه گذاری برای داشتن آینده ای بهتر قرار داده است.

برخی از این سرمایه گذاری ها در قالب خریدهایی هستند که این شرکت هم اکنون انجام می دهد و آنطور که میترا اظهار داشته شمار شرکت های خریداری شده آن به بیش از 50 عدد می رسد.

وی اضافه کرد: «این کار مانند فعالیت یک شرکت قطعه سازی است. هیچکس [در فضای مرورگر بصری] روی یک مقوله کلی کار نمی کند و در عوض تمرکز افراد روی قطعات و بخش های مختلف است. بنابراین اگر تشخیص دهم که فردی می تواند ماشین های در حال حرکت در سطح خیابان را بهتر از هر فرد دیگری شناسایی کند، آنگاه به سمت جذب آن فرد یا شرکت خواهم رفت. اگر شرکتی بگوید من همه اجزاء هنر را فهرست بندی کرده ام، من به آن شرکت علاقه نشان خواهم داد.»

میترا می گوید: پدیده اینترنت اشیاء به قرار دادن چیپ در داخل هر چیزی باز می گردد اما برای تشخیص این اشیاء نیازی نیست به انجام این کار نیست. من در نظر ندارم که در داخل هر گیاه، حیوان یا پروانه ای یک چیپ کار بگذارم چراکه توانایی تشخیص همه این موارد را دارم. ساخت این مرورگر در واقع نیامند کل تاریخچه علم دانش بشری است.

اما این همه تلاش و ممارست برای ساخت چنین مرورگری عاقبت این سوال را در ذهن به وجود می آورد که «چرا؟». آیا یک ذره آلودگی روی زمین ارزش فهرست بندی و شناسایی شدن را دارد؟

میترا می گوید ما به دانش اهمیت زیادی می دهیم. تنها کافیست زندگی خود در 15 سال گذشته را تصور کنید. در آن زمان خبری از گوگل نبود و زندگی بدون هیچ مشکلی جریان داشت. اما حالا چطور؟ آیا می توانید بدون این جستجوگر حتی یک تصمیم کوچک بگیرید؟ نیاز به اطلاعات مرتبا در حال افزایش است چراکه مردم دوست دارند هر لحظه بیشتر بدانند.

اما ما با جمعیت 30 الی 35 درصدی زمین هم که تا به حال موبایل نداشته اند روبرو هستیم. میترا می گوید: همه این افراد به زودی صاحب تلفن همراه می شوند چراکه قیمت دستگاه های موبایل روز به روز کمتر می شود و در نتیجه رسیدن این وسایل به دست جمعیت یاد شده چندان طول نخواهد کشید.

این افراد به زودی درخواهند یافت که تلفن های همراه زمانی کیبورد داشتند و همچنین متوجه می شوند که به زودی نوعی سیستم عامل به دنیا عرضه می شود که صرفا با تصویر و نگاه کردن به اجسام کار می کند.

این سیستم عامل جایگزین دانای روستا خواهد شد و ساکنین روستا به جای مراجعه به پیر قبیله برای اینکه در مورد اشیاء مختلف بدانند به این سیستم عامل مراجعه خواهند کرد.

تصویری که میترا از آینده ترسیم می کند بسیار هیجان انگیز و البته محتمل است، اما برای شرکتی با این ابعاد که تنها چهار سال از عمرش می گذرد شاید بیش از اندازه دور از ذهن به نظر بیاید.

میترا می گوید: جامعه سرمایه گذار توجه ویژه ای به شرکت او دارد و چنانچه بتواند رویای خود را محقق کند، به هیچ وجه عرضه سهام بلیپار در بازار بورس را دور از ذهن نمی داند.

او در ادامه گفت: حتی مارک زاکر برگ نیز اوایل همین سال گفت که بزرگ ترین گرایش آتی به حوزه واقعیت افزوده مربوط می شود و نحوه تعامل ما با اشیاء به زودی تغییر خواهد کرد.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

اولین عینک هوشمند فیسبوک با برند ری-بن سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شود

فیسبوک اعلام کرد اولین عینک هوشمند این شرکت تحت برند ری-بن سال آینده میلادی عرضه خواهد شد. این محصول فاقد نمایشگر بوده و در حال حاضر تحت پروژه‌ای به نام «آریا» در حال شکل گیری است.مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک در کنفرانس مجازی Facebook Connect اعلام کرد اولین «عینک هوشمند» این شرکت سال آینده میلادی تحت برند... ادامه مطلب

گوگل و توسعه میکروسکوپ مجهز به هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان

گوگل یک قرارداد با واحد نوآوری وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (DIU) منعقد کرده که هدف آن، ساخت میکروسکوپ با هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای کمک به تشخیص سرطان است.گوگل می‌خواهد با استفاده از پلتفرم متن باز «Tensor Flow» یک هوش مصنوعی را آموزش دهد تا بتواند سلول‌های سرطانی درون تصاویر گرفته شده توسط... ادامه مطلب

موزه های مشهور دنیا در اپلیکیشن واقعیت افزوده گوگل

درهفته ای که گذشت گوگل اعلام کرد که طی همکاری اش با موسساتی نظیر موزه داروین مسکو و موزه تاریخ طبیعی لندن تلاش دارد نمایشگاه های مجازی دیگری را به اپلیکیشن Arts & Culture خود در اندروید و iOS اضافه کند؛ اپلیکیشنی که به کاربران اجازه می دهد موجودات را با کمک واقعیت مجازی در محیط... ادامه مطلب

اپل می‌خواهد از محتوای واقعیت افزوده در سرویس TV پلاس استفاده کند

اپل برنامه‌های زیادی برای افزایش محبوبیت سرویس TV پلاس دارد و حالا بلومبرگ در گزارشی به اضافه شدن محتوای واقعیت افزوده به این سرویس استریم خبر می‌دهد.کاربران با این قابلیت جدید اپل می‌توانند شخصیت‌ها و اجسام را مانند بازی پوکمون با گوشی هوشمند یا تبلت، با محیط خود یکپارچه کند. این غول فناوری آمریکایی نه... ادامه مطلب

عینک واقعیت افزوده اپل هر سطحی را به نمایشگر لمسی تبدیل می‌کند

پتنت جدیدی از اپل از روش جدید این کمپانی برای طراحی عینک‌های واقعیت افزوده حکایت می‌کند که به کمک آن، می‌توان هر سطحی را به نمایشگری با قابلیت لمس تبدیل کرد. به این ترتیب که هنگام استفاده از اپل گلس، با نگاه کرده به سطحی مانند یک میز، صفحه نمایشی با مجموعه‌ای از دکمه‌های قابل... ادامه مطلب

عینک واقعیت افزوده فوق سبک ال‌جی سال آینده از راه می‌رسد؛ رقیب جدی اپل گلس

اپل که عینک واقعیت افزوده خود را توسعه می‌دهد، احتمالا با یک رقیب تازه نفس روبه‌رو می‌شود. به نظر می‌رسد ال جی بدنبال عرضه یک عینک فوق سبک در سال آینده میلادی است.ظاهرا عینک‌های واقعیت افزوده آینده دنیای فناوری را تشکیل می‌دهند و شرکت‌ها می‌خواهند در این بخش از بازار سهمی داشته باشند. گزارش جدید... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟