نیم نگاهی به تکنولوژی های تصویربرداری ناسا از فضا

بازدید کنندگان موزه ملی هوا و فضا اسمیتسونیان واقع در واشنگتن قادر خواهند بود تا وسایلی که نیل آرمسترانگ در طول سفر آپولو 11 به همراه داشت را از نزدیک تماشا کنند. ابزارهایی که وی برای سفر به ماه لازم داشت قطعاتی جذاب برای علاقه مندان به علم نجوم است.

با این حال، قطعات کوچکی که درون کیف معروف آرمسترانگ قرار داشته، ابزارهایی پیش پا افتاده در برابر تکنولوژی های غول آسای ناسا به حساب می آیند. تا به حال تصاویری که از کهکشان ها و منظومه های دیگر دیده اید فکر کرده اید؟ آیا واقعا کسی در آن نقطه قرار داشته که چنین تصاویری را به ثبت برساند؟ خیر.

اما تکنولوژی های عجیب و غریب ناسا، تصویربرداری از دورترین نقاط هستی (تا جایی که توان مشاهده اش بوده) را هم برای ما ممکن کرده اند. به هر حال، برای ثبت وقایع اطراف، سازمان ناسا نیازمند تکنولوژی های پیشرفته ای است که تعدادی از آن ها را با یکدیگر می بینیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

untitled-1-1

گشت و گذار در فضا، حوالی دهه های 50 و اوایل دهه 60 میلادی با شکست های مکرری روبرو شد. ماموریت رنجر روی ماه، سال 1959 آغاز شد اما پس از شکست های فراوان در دوره های متعدد، بالاخره رنجر 7 توانست اولین تصویر را از کره ماه در سال 1964 ثبت کند. با 6 دوربینی که روی آن قرار گرفته بود، ماه پیمای رنجر 7 توانست حدودا 4300 عکس با کیفیت از ماه ثبت کند و پیش از برخورد به سطح کره ماه به زمین مخابره نماید. اطلاعات به دست آمده از رنجر 7 به ناسا در ماموریت تاریخی آپولو 11 کمک بسیاری نمود.

apollo11cam-1

آرمسترانگ قطعات بسیاری در این سفر به همراه داشت اما شاید تنها چیزی که برای ما اهمیت بسیاری دارد، دوربین وی باشد. این دوربین کوچک تمام ماجرای سفر آپولو 11 را از دید آرمسترانگ به نمایش کشید. اما حالا دوربین 16 میلی متری معروف را می توان در موزه اسمیتسونیان بازدید کرد.

landsat-669843main-etmplus-engineer-lg-1

دیدن هر تصویری که از فضا گرفته می شود بسیار دیدنی و خارق العاده است اما دانشمندان با استفاده از تصاویری که از زمین ثبت شده، حالا اطلاعات بیشتری در مورد کره دوست داشتنی مان دارند. در سال 1972، ناسا برنامه Landsat را به هدف ثبت تصاویری کاربردی آغاز نمود. قرار بر این بود که تصاویر در زمینه های کشاورزی، نقشه کشی و نظامی کاربرد داشته باشند. Landsat در میان تمام ماموریت های ناسا در زمینه تصویربرداری از زمین بیشترین طول عمر را دارد و در این عکس نیز می توانید قسمتی از Landsat 7 را مشاهده کنید.

686775main-iras-image-cropped-full-1

محققین برای اولین بار در دهه 70 به این نتیجه رسیدند که شاید بشود با اشعه فروسرخ هم به مطالعه آسمان پرداخت. در سال 1983، IRAS یا ماهواره نجومی فروسرخ به فضا پرتاب شد. آمریکا، هلند و بریتانیا در این پروژه سهیم بودند و طی 10 ماه توانستند از این دستگاه نهایت استفاده را ببرند.

345535main-hubble1997-hi-1

و بالاخره هابل. امکان ندارد که در طول عمرتان هیچ تصویری که توسط هابل ثبت شده را ندیده باشید. طی سی سال فعالیت، این تلسکوپ فضایی خدمات زیادی به بشر کرد و جالب است بدانید که هابل اولین تلسکوپ فضایی هم محسوب می شود.

cass-507898main-pia04866-full-full-1

کاسینی در سال 1997 به منظور کاوش در زحل به فضا پرتاب شد. سر راه خود موفق شد تصاویر و نکاتی هم از مشتری و زهره به ثبت رساند. اگرچه Cassini چهارمین فضاپیمایی بود که به زحل می رسید اما اولین تلاش موفق ناسا برای گردش به دور سیاره هم بود. بسیاری از اطلاعات موجود و یافته های اخیر در مورد زحل از طریق تصاویر بی نظیر Cassini به دست آمده است.

chandra-1

ماموریت بزرگ ناسا برای تصویربرداری از طریق اشعه اکس، Chandra Observatory نام دارد که سال 1999 آغاز به کار کرد. در آن سال، فضاپیما تصاویری تولید کرد که یکی از آن ها را الان می بینید. اما حالا، پس از گذر زمانی 16 ساله، فضاپیما قادر است تصویری همانند عکس اول این مطلب به انسان ارائه دهد. حین چرخش به دور زمین، چاندرا اشعه های ساطع شده از ستاره ها و کهکشان های در حال انفجار اطراف سیاه چاله ها را دنبال می کند.

opportunity-mars-rover-lander-pia19112-br-1

مریخ نورد Opportunity ناسا چندین ویژگی منحصر به فرد برای عکاسی از سطح مریخ دارد. این ماشین کوچک می تواند اطلاعات بسیاری در مورد جو و خاک سیاره سرخ در اختیار ما قرار دهد اما این روزها، Opportunity با مشکل یادآوری اطلاعات دست و پنجه نرم می کند. البته نباید فراموش کنیم که ناسا این ربات را صرفا برای 3 ماه طراحی کرده بود ولی حالا عمر آن از یک دهه هم فراتر رفته است.

spitzerpia18908-main-1

پس از دهه ها تحقیق، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که فروسرخ می تواند در ارائه تصاویر باکیفیت از فضا به ما کمک کند. آنچه در تصویر می بینید، نتیجه تلسکوپ فضایی اسپیتزر است.

newhorizonsplutosurface-1

طی یکی دو ماه اخیر، صحبت های بسیاری در مورد New Horizons شنیده اید. هدف این فضاپیما، گرفتن تصاویری شفاف و کارآمد از سیاره پلوتو است تا دانشمندان بتوانند اطلاعاتی جدید پیرامون این سیاره دور افتاده از سطح زمین به دست آورند. با کند و کاو در تصاویر، همین حالا هم گفته های بسیاری پیرامون پلوتو توسط دانشمندان مطرح شده.

286263main-07-3348d1-kepler-4x3-1024-768-1

کپلر که در سال 2009 به فضا فرستاده شد، یک هدف کلی دارد: یافتن سیاراتی که ویژگی هایی مشابه ویژگی های زمین را دارند. از آن زمان تاکنون، کپلر بسیار موفق ظاهر شده که چند مورد از موفقیت های آن را طی چند ماه گذشته شنیده اید.

curiosity-pia18390-full-1

این هم سلفی خارق العاده مریخ نورد کنجکاوی. این تصویر از چند جهت متفاوت به ثبت رسیده تا در نهایت توسط نرم افزاری خاص، با متصل کردن تصاویر به هم، سلفی شکلی خاص به خود بگیرد.

مطالب مرتبط

شرکت Orbital ATK توانست موشک Antares را با موفقیت به فضا بفرستد

راکت آنتارس (Antares) کمپانی فضایی Orbital ATK با پرتاب موفقیت آمیز از مرکز Wallops Flight ناسا در ویرجینیا، دوباره به صحنه باز گشت. این عملیات، اولین پرواز آنتارس پس از اکتبر 2014 به شمار می رود که نتیجه ای ناگوار به همراه داشت و موشک مورد نظر چند ثانیه پس از بلند شدن از زمین،... ادامه مطلب

تحولی بزرگ در اکتشافات فضایی؛ ناسا برای اولین بار پرینتری سه بعدی را به فضا می فرستد

فردا و در صورتیکه شرایط جوی مساعد باشد ناسا برای اولین بار یک پرینتر سه بعدی را به فضا ارسال خواهد نمود. پیرنتر یاد شده توسط یک کپسول دراگون از اسپیس اکس حمل خواهد گردید و تکنولوژی مرتبط به آن توسط فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی مورد تست و آزمایش قرار خواهد گرفت. ناسا... ادامه مطلب

چه اتفاقی پس از برخورد زباله های فضایی با زمین رخ می دهد؟

همین حالا که این مطلب را می خوانید، میلیون ها قطعه زباله در فضا شناور هستند و یکی از آنها نیز شهاب سنگی است که در آینده با زمین برخورد می کند. این زباله ها می توانند پیامدهای متعددی را برای ماهواره ها، کره زمین و ساکنانش داشته باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی... ادامه مطلب

طوفان بزرگ خورشیدی به زودی با زمین برخورد می کند

طوفان های عظیمی قرار است به زودی با زمین برخورد کنند اما لازم نیست که چتر یا بارانی خود را از کمد لباس بیرون آورید. این طوفان ها از سمت خورشید می آیند و همانند بارش مقادیر زیادی از امواج نورانی هستند. ما در امانیم اما شبکه های برق، رادیوها و ماهواره ها ممکن است آسیب ببینند. مرکز... ادامه مطلب

اختصاص بودجه 19 میلیارد دلاری به ناسا برای سال مالی ۲۰۱۷

مقامات دولتی امروز لایحه بودجه سالانه آژانس فضایی آمریکا، ناسا، را تقدیم کنگره کردند. دولت ایالات متحده برای تمام فعالیت های فضایی کشورش در سال پیش رو مبلغ 19 میلیارد دلار را در نظر گرفته است. این رقم نیم میلیارد دلار بیش از بودجه مصوب سال قبل و 300 میلیون دلار کمتر از بودجه ای... ادامه مطلب

احتمال وجود شواهدی از حیات فرازمینی در شهاب سنگ های مریخ

کاوشگر Curiosity ناسا روی مریخ مشغول کار خود است. این کاوشگر با نمونه برداری و معاینه سنگ ها، حفاری و زیر نظر داشتن وضعیت آب و هوا، نه تنها قابلیت سکون انسان را در این سیاره بررسی می کند، بلکه به دنبال علائم کلی حیات نیز می گردد. حیاتی که شاید مدت ها پیش، میکروب های فرازمینی روی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x