ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استراتژی رشد

3 نکته برای 5 دقیقه ی اول مصاحبه های شغلی

تأثیر اولین برخورد همیشه مهم است، پس کمی وقت بگذارید و روی مرحله ی ابتدایی مصاحبه ی شغلی خود کار کنید. سپس بسته به مخاطب خود تغییراتی جزئی در آن پدید بیاورید. در نظر داشته ...

پیام ادیب
نوشته شده توسط پیام ادیب | ۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۰

تأثیر اولین برخورد همیشه مهم است، پس کمی وقت بگذارید و روی مرحله ی ابتدایی مصاحبه ی شغلی خود کار کنید. سپس بسته به مخاطب خود تغییراتی جزئی در آن پدید بیاورید. در نظر داشته باشید که معرفی، بخش ثابت همه ی مصاحبه های کاری است.

یک معرفی خوب، یخ فضا را می شکند و شانس شما برای قدم گذاشتن به مراحل بعدی را بالا می برد. کسانی که کارشان انجام مصاحبه های کاری است، با تجربه ای که از صد ها و شاید هزاران مصاحبه به دست آورده اند در همان 5 دقیقه ی اول به خوبی می دانند فرد مورد نظر به درد استخدام می خورد یا نه. پس بهتر است خود را برای 5 دقیقه ی اول کاملاً آماده کنید.

در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اهداف شما در معرفی خود خیلی ساده هستند. شما باید نشان دهید که:

 • توانایی و علاقه ی لازم برای انجام شغل مورد نظر را دارید
 • در فرهنگ شرکت جا می افتید و کار کردن در کنار شما لذت بخش است
 • پس از استخدام، زود کار جدید خود را ترک نخواهید کرد

اول از همه، معرفی خود را مثبت و ساده نگه دارید و از صحبت های نامربوط اجتناب کنید. برای مثال، بیشتر به جنبه هایی از زندگی شغلی، علاقمندی ها، دستاوردها و تحصیلات خود بپردازید که با منافع شرکت مورد نظر و مصاحبه کننده همخوانی دارند.

روی چیزهایی متمرکز شوید که با شغل مورد نظر و نیروی مورد نیاز مصاحبه کننده ارتباط مستقیم دارند. در نظر داشته باشید که مصاحبه ی کاری، بیشتر از آنکه برای سنجش هوش یا استعداد و توانایی های شما برگزار شود، برای این است که مسئولین شرکت، همخوانی شما با یک شغل خاص را ارزیابی کنند.

اغلب مصاحبه کنندگان بازه ی تمرکز پایینی دارند، بنابراین از زمانی که در اختیارتان قرار می گیرد درست استفاده کنید. تصور نکنید که فرد مصاحبه کننده رزومه ی شما را از قبل مطالعه کرده است. با این حال، از روخوانی کلمه به کلمه ی آن خودداری کنید. متأسفانه خیلی از مصاحبه کننده ها تخصص و آمادگی لازم برای این کار را ندارند. این شمایید که نباید اجازه بدهید عدم آمادگی مصاحبه کننده روی قابلیت های تعاملی شما تأثیر بگذارد.

از طرف دیگر، مصاحبه کننده ی خود را در نظر داشته باشید. اگر مصاحبه یک جلسه ی معارفه ی نیروی انسانی است، همه چیز را سطح بالا نگه دارید. یا مثلاً اگر برای شغل فنی و تخصصی خاصی مصاحبه می شوید، احتمالاً مصاحبه کننده بخش فنی مصاحبه را به متخصصی از همان حوزه واگذار خواهد کرد. در این صورت لزومی ندارد وقت با ارزش خود را صرف توضیحات فنی کنید.

«چرا فکر می کنید برای این شغل انتخاب مناسبی هستید؟»

این پرسش، فرصتی برای رساندن پیامتان در اختیار شما خواهد گذاشت، پس از ذکر هر گونه نکته ی منفی خودداری کنید. حتی اگر شدیداً به شغل مورد نظر احتیاج دارید، به جای صحبت از نیاز خود به آن، طوری خود را معرفی کنید که بیانگر صلاحیت شما برای کار کردن در موقعیت مورد نظر باشد. هیچ وقت در چند دقیقه ی اول مصاحبه، صلاحیت های خود برای کسب موقعیت شغلی مورد بحث را زیر سؤال نبرید.

به عنوان مثال:

 • اگر تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید، روی دوران کارآموزی، یا پروژه های دانشگاهی خود تکیه کنید که با شغل مورد نظر ارتباط دارند
 • اگر در حال تعویض حوزه ی شغلی خود هستید، روی ویژگی های مثبت و مهارت هایی تأکید کنید که می توانید در حوزه ی جدید نیز از آنها استفاده کنید
 • اگر به دنبال کسب موقعیت مدیریتی هستید، از موقعیت های خاصی که تیمی را رهبری و هدایت کرده اید مثال هایی بیاورید

اگر توسط یکی از کارمندان فعلی آن شرکت معرفی شده اید، بهتر است ذکر کنید که توجه شما به واسطه ی او به این فرصت شغلی جلب شده است. همینطور اگر شخص دیگری از اعضای آن شرکت را می شناسید که حس می کنید می تواند بازخورد مثبتی در مورد شما ارائه دهد، او را به مصاحبه کننده ی خود معرفی کنید.

در نهایت، اگر احساس راحتی نمی کنید و برای فهم خواسته های مصاحبه کننده با دشواری روبرو هستید، پرسش کردن از وی هیچ اشکالی ندارد. برای مثال، می توانید سؤال خود را با جمله ای شبیه به این مطرح کنید: «من 10 سال تجربه ی کاری دارم، و می خواهم مطمئن شوم سؤال شما را به بهترین نحو پاسخ می دهم. می توانید بگویید در پاسخم دقیقاً باید روی چه چیزی تمرکز کنم؟»

همین نکات ظریف می توانند به شما کمک کنند به نحو احسن از پس مرحله ی ابتدایی مصاحبه ی خود بر بیایید و وارد مراحل بعدی آن شوید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • sorush33
  sorush33 | ۷ آبان ۱۳۹۴

  ممنون

 • iMan LP
  iMan LP | ۶ آبان ۱۳۹۴

  من يك ماه پيش مصاحبه اي داشتم براي اشتغال. فقط خواستم بگم اين مقاله حقيقته محضه، خيلي با دقت بخونيدش و توجه كنيد.
  فارغ التحصيل ها هم قسمت پروژه مقاله را يكم زيـــادي جـــــدي بگيريـــــد.
  سپاس آقاي اديب

 • فرهاد
  فرهاد | ۶ آبان ۱۳۹۴

  مفید بود
  ممنون

مطالب پیشنهادی