نگاهی بر سرگذشت ساتیا نادلا، مدیرعاملی که کشتی ردموندی ها را به ساحل امن رساند

نگاهی بر سرگذشت ساتیا نادلا، مدیرعاملی که کشتی ردموندی ها را به ساحل امن رساند

در فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی، وقتی ساتیا نادلا برای نخستین بار سکان هدایت مایکروسافت را به عنوان مدیرعامل در دست گرفت، این شرکت حال و روز خوشی نداشت.

در آن دوران، ویندوز ۸ بیشتر به یک فاجعه می ماند و کارکنان این شرکت نیز در پشت پرده مرتبا با یکدیگر در اختلاف بودند تا جایگاه خود را بهبود ببخشند و همزمان مشتریان و توسعه دهندگان نیز در مورد آینده محصولات نرم افزاری آن دچار تردید شده بودند.

زمان گذشت. حالا در سال ۲۰۱۶ میلادی به سر می بریم و مایکروسافت به عنوان شرکتی که محصولات نرم افزاری و خدماتش در همه جا دیده می شود بار دیگر به روزهای اوج خود باز گشته و سرمایه گذران مردد خود را قانع کرده که دوران تغییر فرا رسیده است.

البته این کمپانی مستقر در ردموند هنوز باید کارهای بیشتری انجام دهد اما بهتر است تا آن موقع نگاهی بیاندازیم به زندگی خصوصی و حرفه ای ساتیا نادلا، فردی که آمده است تا همه این اتفاقات خوش را رقم بزند.

ساتیا نارایانا نادلا در سال 1967 میلادی در حیدرآباد هند متولد شد. پدرش کارمند دولت بود و مادرش استاد زبان باستانی سانسکریت.
ساتیا نارایانا نادلا در سال ۱۹۶۷ میلادی در حیدرآباد هند متولد شد. پدرش کارمند دولت بود و مادرش استاد زبان باستانی سانسکریت.
نادلا از همان دوران جوانی دوست داشت که بازیکن حرفه ای ورزش کریکت شود و در مدرسه نیز این رشته را دنبال میکرد. اما طولی نکشید که تشخیص داد، استعداد ورزشی اش در برابر علاقه اش به علوم و فناوری هیچ است.
نادلا از همان دوران جوانی دوست داشت که بازیکن حرفه ای ورزش کریکت شود و در مدرسه نیز این رشته را دنبال میکرد. اما طولی نکشید که تشخیص داد، استعداد ورزشی اش در برابر علاقه اش به علوم و فناوری هیچ است.
نادلا مدرک لیسانسش را در رشته مهندسی برق از موسسه تکنولوژی مانیپال در سال 1988 گرفت. او می گوید: همیشه می دانستم که دوست دارم دستگاه های مختلفی را بسازم.
نادلا مدرک لیسانسش را در رشته مهندسی برق از موسسه تکنولوژی مانیپال در سال ۱۹۸۸ گرفت. او می گوید: همیشه می دانستم که دوست دارم دستگاه های مختلفی را بسازم.
اما در آن دانشگاه یک رشته واقعی در زمینه علوم کامپیوتر وجود نداشت و به همین خاطر ساتیا به آمریکا سفر کرد تا در دانشگاه ویسکانسین تحصیل کند و عاقبت در سال 1990 میلادی فارغ التحصیل شد.
اما در آن دانشگاه یک رشته واقعی در زمینه علوم کامپیوتر وجود نداشت و به همین خاطر ساتیا به آمریکا سفر کرد تا در دانشگاه ویسکانسین تحصیل کند و عاقبت در سال ۱۹۹۰ میلادی فارغ التحصیل شد.
بعد از اتمام تحصیلات، نادلا به شرکت سان میکروسیستمز رفت؛ همان کمپانی افسانه ای در سیلیکون ولی که در زمینه ساخت کامپیوترهای سروری فعالیت داشت.
بعد از اتمام تحصیلات، نادلا به شرکت سان میکروسیستمز رفت؛ همان کمپانی افسانه ای در سیلیکون ولی که در زمینه ساخت کامپیوترهای سروری فعالیت داشت.
در سال 1992 میلادی، نادلا به مایکروسافت پیوست. در آن زمان بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت بود و ویندوز در ابتدای مسیرش برای تسخیر عالم بود.
در سال ۱۹۹۲ میلادی، نادلا به مایکروسافت پیوست. در آن زمان بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت بود و ویندوز در ابتدای مسیرش برای تسخیر عالم بود.
نادیا یکی از سی مهاجر هندی تباری بود که در مایکروسافت کار می کرد. نخستین پروژه وی به تلویزیون تعاملی این شرکت و همچنین سیستم عامل ویندوز NT مربوط می شد.
نادیا یکی از سی مهاجر هندی تباری بود که در مایکروسافت کار می کرد. نخستین پروژه وی به تلویزیون تعاملی این شرکت و همچنین سیستم عامل ویندوز NT مربوط می شد.
او در سال های نخست حضورش در مایکروسافت، در تعطیلات آخر هر هفته از کمپ شرکت در ردموند به دانشگاه اقتصادی شیکاگو می رفت تا دوره MBA را به اتمام برساند و به خاطر این پشتکارش مورد تحسین همکاران و مدیرانش بود. او عاقبت در سال 1997 میلادی مدرک خود در این رشته را به دست آورد.
او در سال های نخست حضورش در مایکروسافت، در تعطیلات آخر هر هفته از کمپ شرکت در ردموند به دانشگاه اقتصادی شیکاگو می رفت تا دوره MBA را به اتمام برساند و به خاطر این پشتکارش مورد تحسین همکاران و مدیرانش بود. او عاقبت در سال ۱۹۹۷ میلادی مدرک خود در این رشته را به دست آورد.
در سال 1999 میلادی، نادلا نخستین پست مدیریتی خود را به عنوان نایب رئیس Microsoft bCentral دریافت کرد؛ مجموعه از خدمات وب برای کسب و کارهای کوچک که در برگیرنده خدمات ایمیلی و میزبانی وب می شد.
در سال ۱۹۹۹ میلادی، نادلا نخستین پست مدیریتی خود را به عنوان نایب رئیس Microsoft bCentral دریافت کرد؛ مجموعه از خدمات وب برای کسب و کارهای کوچک که در برگیرنده خدمات ایمیلی و میزبانی وب می شد.
در سال 2000 میلادی، مایکروسافت دومین مدیرعاملش یعنی استیو بالمر را به خود دید.
در سال ۲۰۰۰ میلادی، مایکروسافت دومین مدیرعاملش یعنی استیو بالمر را به خود دید.
in-2001-nadella-rose-to-corporate-
در سال ۲۰۰۱ میلادی، نادلا به سمت معاونت بخش راهکارهای سازمانی مایکروسافت منصوب شد. این بخش در واقع از خرید شرکت های متعددی از جمله Great Plains شکل گرفته بود که برای کسب و کارهای کوچک و متوسط نرم افزارهای حسابداری تولید می کرد. این گروه همچنین نوعی سیستم CRM مبتنی بر ابر را برای رقابت با Salesforce طراحی کرد و عاقبت همه محصولات آن با برند Dynamics در اختیار مشتریان قرار گرفتند.
ستاره بخت و اقبال نادلا همچنان در آسمان اوج می گرفت: در سال 2007 میلادی، وی سمت معاونت ارشد سرویس های آنلاین مایکروسافت را در اختیار گرفت و این یعنی، مسئولیت موتور جستجوی بینگ و همچنین نسخه های اولیه آنلاین از آفیس مایکروسافت و سرویس گیمینگ Xbox Live به او محول شد.
ستاره بخت و اقبال نادلا همچنان در آسمان اوج می گرفت: در سال ۲۰۰۷ میلادی، وی سمت معاونت ارشد سرویس های آنلاین مایکروسافت را در اختیار گرفت و این یعنی، مسئولیت موتور جستجوی بینگ و همچنین نسخه های اولیه آنلاین از آفیس مایکروسافت و سرویس گیمینگ Xbox Live به او محول شد.
در فوریه 2011، نادلا یک ترفیع دیگر را دریافت کرد و این بار ریاست بخش سرورها و ابزارهای مایکروسافت به او محول شد. در آن زمان، گروه یاد شده بر محصولات پرسود شرکت نظارت داشت و در عین حال پلتفرم ابری Azure که در اصل حاصل بلند پروازی های بالمر بود را نیز میزبانی می کرد.
در فوریه ۲۰۱۱، نادلا یک ترفیع دیگر را دریافت کرد و این بار ریاست بخش سرورها و ابزارهای مایکروسافت به او محول شد. در آن زمان، گروه یاد شده بر محصولات پرسود شرکت نظارت داشت و در عین حال پلتفرم ابری Azure که در اصل حاصل بلند پروازی های بالمر بود را نیز میزبانی می کرد.
وقتی نادلا مدیریت بخش سرورها و ابزارهای مایکروسافت را بر عهده گرفت، درآمد آن برابر با 16.6 میلیارد دلار بود که تا سال 2013 به رقم 20.3 میلیارد دلار رسید.
وقتی نادلا مدیریت بخش سرورها و ابزارهای مایکروسافت را بر عهده گرفت، درآمد آن برابر با ۱۶.۶ میلیارد دلار بود که تا سال ۲۰۱۳ به رقم ۲۰.۳ میلیارد دلار رسید.
در این برهه، مایکروسافت در شرایط دشواری به سر می برد. در بخش پی سی، ویندوز 8 وجهه آن را مخدوش کرده بود و در حوزه موبایل نیز اندروید و آیفون با سرعت بسیار زیاد آن را پشت سر می گذاشتند. در حوزه سرچ نیز اوضاع بهتر از این نبود و بینگ نتوانسته بود بر سلطه گوگل فائق آید.
در این برهه، مایکروسافت در شرایط دشواری به سر می برد. در بخش پی سی، ویندوز ۸ وجهه آن را مخدوش کرده بود و در حوزه موبایل نیز اندروید و آیفون با سرعت بسیار زیاد آن را پشت سر می گذاشتند. در حوزه سرچ نیز اوضاع بهتر از این نبود و بینگ نتوانسته بود بر سلطه گوگل فائق آید.
در آگست سال 2013 میلادی، بالمر که در خود توانایی کنار زدن این مشکلات را نمی دید اعلام کرد که از سمت خود استعفا می دهد و در نتیجه اعضای هیئت رئیسه ماموریت یافتند تا هرچه سریع تر فرد دیگری را به عنوان جایگزین برای وی منصوب نمایند. کمیته ای که مسئولیت پیدا کردن شخص مناسب برای این سمت را بر عهده داشت دربرگیرنده بالمر و بیل گیتس می شد.
در آگست سال ۲۰۱۳ میلادی، بالمر که در خود توانایی کنار زدن این مشکلات را نمی دید اعلام کرد که از سمت خود استعفا می دهد و در نتیجه اعضای هیئت رئیسه ماموریت یافتند تا هرچه سریع تر فرد دیگری را به عنوان جایگزین برای وی منصوب نمایند. کمیته ای که مسئولیت پیدا کردن شخص مناسب برای این سمت را بر عهده داشت دربرگیرنده بالمر و بیل گیتس می شد.
در فوریه سال 2014، بعد از شایعات و ارزیابی های مختلف، اینطور اعلام شد که نادلا بر صندلی مدیرعاملی مایکروسافت تکیه خواهد زد و همزمان از کمک و پشتیبانی بالمر و گیتس نیز برخوردار خواهد شد.
در فوریه سال ۲۰۱۴، بعد از شایعات و ارزیابی های مختلف، اینطور اعلام شد که نادلا بر صندلی مدیرعاملی مایکروسافت تکیه خواهد زد و همزمان از کمک و پشتیبانی بالمر و گیتس نیز برخوردار خواهد شد.
این شرکت مستقر در ردموند برای آنکه نادلا را ترغیب کند تا کنترل اوضاع نامساعدش را بر عهده بگیرد پیشنهاد پاداش 84 میلیون دلاری را در سال نخست پس از تصدی این پست به نادلا داد.
این شرکت مستقر در ردموند برای آنکه نادلا را ترغیب کند تا کنترل اوضاع نامساعدش را بر عهده بگیرد پیشنهاد پاداش ۸۴ میلیون دلاری را در سال نخست پس از تصدی این پست به نادلا داد.

نادلا بعد از انتصابش به این سمت، نامه ای را برای کارکنان خود ارسال کرد

در نامه آمده بود: من ۴۶ سال دارم و برای مدت ۲۲ سال است که ازدواج کرده ام و سه فرزند دارم و مانند هر فرد دیگری بخش اعظمی از کارهایی که انجام می دهم و تفکراتم از خانواده و تجربیاتم در زندگی تاثیر می پذیرد. آنها که با من آشنایی دارند می دانند که بسیار کنجکاوم و تشنه یادگیری. کتاب هایی که می خرم بیشتر از میزانی است که بتوانم تمامشان کنم. دوره های آنلاینی که در آنها ثبت نام می کنم بیشتر از میزانی است که بتوانم به اتمام برسانم. به طرزی باور نکردنی باور دارم که اگر چیزهای جدیدی یاد نگیرم دیگر نمی توانم کارهای مفید و فوق العاده انجام دهم. بنابراین، خانواده، کنجکاوی و تشنگی ام برای دانش شخصیت کلی مرا تعریف می کند.

نادلا برنامه نویسی را با ترانه سرایی مقایسه کرد.

تصور کنید که مطلب مورد نظرتان را در قالب چندین صفحه و خط کلمه و عبارت بیان نمایید، حال آنکه با سرودن چند بیت می توان همین کار را انجام داد و مطالب را با همان مضمون و به شکل فشرده بیان کرد. بهترین کد همان شعر است.
تصور کنید که مطلب مورد نظرتان را در قالب چندین صفحه و خط کلمه و عبارت بیان نمایید، حال آنکه با سرودن چند بیت می توان همین کار را انجام داد و مطالب را با همان مضمون و به شکل فشرده بیان کرد. بهترین کد همان شعر است.
nadella-quickly-won-over-microsoft-employees-by-making-big-changes-quickly-in-an-effort-to-right-the-course-and-win-back-customers-w600
نادلا به سرعت به واسطه تغییراتی که در مایکروسافت به وجود آورد کارکنان این شرکت را تحت تاثیر خود قرار داد و توانست ضمن همراه کردن مشتریان شرکت، آن را در مسیر درست قرار دهد.
that-includes-once-unthinkable-things-like-embracing-the-rival-linux-operating-system-on-the-microsoft-azure-cloud--w600
یکی از اقدامات او استقبال از سیستم عامل رقیب یعنی لینوکس در پلتفرم ابر Azure بود.
-releasing-microsoft-office-for-the-apple-ipad--w600
ارائه آفیس مایکروسافت برای آیپد اپل...
صرف بودجه 2.5 میلیارد دلاری برای خرید موجنگ؛ همان استودیویی که بازی ماینکرفت را ساخته بود.
صرف بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری برای خرید موجنگ؛ همان استودیویی که بازی ماینکرفت را ساخته بود.
ارائه اپلیکیشن های تراز اول برای آیفون و اندروید نظیر اوت لوک مایکروسافت.
ارائه اپلیکیشن های تراز اول برای آیفون و اندروید نظیر اوت لوک مایکروسافت.
گذار از ویندوز 9 برای رسیدن به نسخه تمام عیار ویندوز 10
گذار از ویندوز ۹ برای رسیدن به نسخه تمام عیار ویندوز ۱۰
معرفی سرفس بوک؛ نخستین لپ تاپ در تاریخ مایکروسافت
معرفی سرفس بوک؛ نخستین لپ تاپ در تاریخ مایکروسافت
رونمایی از هولولنز مایکروسافت، همان عینک هولوگرافیک آینده نگرانه این شرکت
رونمایی از هولولنز مایکروسافت، همان عینک هولوگرافیک آینده نگرانه این شرکت
فلسفه کلی نادلا مشارکت و حصول اطمینان از این مساله است که نرم افزار و خدمات آن هرجا که مشتریان حضور دارند در دسترس باشند حتی اگر آن محیط ویندوز نباشد. به همین خاطر است که نادلا تصمیم گرفت پگی جانسون مدیر سابق کوالکام را به سمت معاونت توسعه کسب و کار مایکروسافت منصوب نماید تا از این طریق همکاری اش را با شرکای بیرونی خود افزایش دهد.
فلسفه کلی نادلا مشارکت و حصول اطمینان از این مساله است که نرم افزار و خدمات آن هرجا که مشتریان حضور دارند در دسترس باشند حتی اگر آن محیط ویندوز نباشد. به همین خاطر است که نادلا تصمیم گرفت پگی جانسون مدیر سابق کوالکام را به سمت معاونت توسعه کسب و کار مایکروسافت منصوب نماید تا از این طریق همکاری اش را با شرکای بیرونی خود افزایش دهد.
در سال 2015 نادلا برای نشان دادن اپلیکیشن های محبوب خود از یک آیفون استفاده کرد و قدم به روی استیج گذاشت.
در سال ۲۰۱۵ نادلا برای نشان دادن اپلیکیشن های محبوب خود از یک آیفون استفاده کرد و قدم به روی استیج گذاشت.
نادلا روزهای بسیار پرمشغله ای در مایکروسافت دارد. اما سرمایه گذاران نیز به او علاقه دارند: بین سال های 2014 تا 2015 (یعنی نخستین سال مدیریت او) ارزش سهام مایکروسافت رشدی 14 درصدی را تجربه کرد و در سال 2015 هم 21 درصد دیگر رشد داشت.
نادلا روزهای بسیار پرمشغله ای در مایکروسافت دارد. اما سرمایه گذاران نیز به او علاقه دارند: بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ (یعنی نخستین سال مدیریت او) ارزش سهام مایکروسافت رشدی ۱۴ درصدی را تجربه کرد و در سال ۲۰۱۵ هم ۲۱ درصد دیگر رشد داشت.
کارکنان مایکروسافت نیز او را دوست دارند و همواره با نوعی حس قدردانی از زحمات و تلاش هایش برای سر پا نگه داشتن مایکروسافت و کنار گذاشتتن مشکلات پیش روی شرکت حرف می زنند.
کارکنان مایکروسافت نیز او را دوست دارند و همواره با نوعی حس قدردانی از زحمات و تلاش هایش برای سر پا نگه داشتن مایکروسافت و کنار گذاشتتن مشکلات پیش روی شرکت حرف می زنند.
با قدم گذاشتن به سال 2016، نادلا باز هم مجبور است که با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم کند. مایکروسافت هنوز هم در بخش اسمارت فون با مشکل روبروست و کاهش فروش واحد پی سی آن نیز اثری نامطلوب بر جاه طلبی های ویندوز 10 گذاشته است. کنسول اکس باکس وان نیز با مشکلات عدیده ای برای رقابت با پلی استیشن 4 روبروست.
با قدم گذاشتن به سال ۲۰۱۶، نادلا باز هم مجبور است که با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم کند. مایکروسافت هنوز هم در بخش اسمارت فون با مشکل روبروست و کاهش فروش واحد پی سی آن نیز اثری نامطلوب بر جاه طلبی های ویندوز ۱۰ گذاشته است. کنسول اکس باکس وان نیز با مشکلات عدیده ای برای رقابت با پلی استیشن ۴ روبروست.
اما برای نخستین بار بعد از سال ها، باد موافق برای مایکروسافت شروع به وزیدن کرده است.
اما برای نخستین بار بعد از سال ها، باد موافق برای مایکروسافت شروع به وزیدن کرده است.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato