هشت مورد از بدترین تسلیحات ساخته شده در طول تاریخ

Martin Dougherty در کتاب خود با عنوان «بدترین تسلیحات دنیا» جزئیات مربوط به سلاح هایی را به تصویر کشیده که موفق نشدند مخاطبان زیادی را با خود همراه کرده و بازار را در احاطه خود در بیاورند.

در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به برخی از این تسلیحات.

8- Sten Gun MK II

8-sten-gun-mk-ii

متاسفانه در گزارشاتی که پیرامون این سلاح منتشر شد اینطور آمده بود که MK II به تناوب دچار هدف گیری اشتباه می شود و در مواردی حتی اینطور ذکر شده بود که گلوله های شلیک شده از آن، بعد از برخورد با هدف کمانه می کنند.

نویسنده در این باره گفته است: در زمانی که بریتانیا مورد هجوم قرار گرفته بود و به تسلیحات زیادی نیاز داشت، استن سرعت بالایی داشت و به راحتی می شد آن را سر هم کرد و می توان گفت که از هیچ بهتر بود.

کشور: انگلستان

شروع استفاده: 1940

نوع: مسلسل دستی

برد: 70 متر

ظرفیت: 32 گلوله

7- Bazooka

7-the-bazooka

یکی از مشکلات اصلی این سلاح، نور خیره کننده ای بود که بعد از شلیک هر گلوله ایجاد می کرد و به همین خاطر هم تیرانداز را در معرض دید قرار می داد و هم اینکه گرد و غبار، ذرات و حرارت ناشی از آن را متوجه فردی می کرد که با آن تیراندازی کرده است. نسخه های بعدی این سلاح در برگیرنده نوعی سپر یا پوشش محافظ بودند که از این مساله جلوگیری می کردند.

کشور: ایالات متحده آمریکا

شروع استفاده: 1942

نوع: سلاح ضد تانک غیر هدایت شونده

برد: کمتر از 152 متر

ظرفیت: پرتاب کننده راکت تکی/ هر کدام حاوی یک و نیم کیلو مواد منفجره

6- LeMat Grapeshot

6-lemat-grapeshot-revolver

این هفت تیر را می توان ایده فوق العاده دیگری برای میادین جنگ دانست که از یک مشکل جدی رنج می برد و آن عملکرد ضعیفش بود. LeMat در اواخر جنگ داخلی آمریکا و برای سواره نظام  آن طراحی شد.

این رولور 9 گلوله را در خود جای می داد و یک لوله اضافی برایش در نظر گرفته شده بود. طرز استفاده از آن هم به این شکل بود که کاربر باید ماشه اش را حرکت می داد تا تیر مورد نظرش برای شلیک را انتخاب نماید.

کشور: ایالات متحده آمریکا

شروع استفاده: 1856

نوع: تفنگ دستی

برد: 50 متر

ظرفیت: 9 گلوله

5- Krummlauf

5-krummlauf

اگر قوانین فیزیک مانند همان چیزی باشد که در کارتن بانی خرگوشه به نمایش در می آمد، آنگاه می توان گفت که در کل ایده خوبی پشت ساخت Krummlauf بوده است.

این سلاح با لوله خمیده اش (با انحراف 30 الی 45 درجه) و چشمی پریسکوپی که روی آن قرار گرفته بیشتر برای تیراندازی به کنج ها طراحی شده بود.

اما بعد از بودجه هنگفت و زمان زیادی که صرف بهینه سازی طراحی این سلاح شد، سازندگانش به این نتیجه رسیدند که Krummlauf بیش از اندازه گران تمام می شود و تولید آن در مقیاس وسیع موفقیت آمیز نخواهد بود.

کشور: آلمان نازی

شروع استفاده: 1945

نوع: لوله بلند

برد: حدودا دو کیلومتر

ظرفیت: 30 گلوله

4- Chauchat

4-chauchat

در سال 1915 و در اوج جنگ جهانی اول، مسلسل سبک فرانسه به نام

Chauchat به نمادی از تمامی مشخصاتی بدل گردید که نباید در مسلسل های سبک وجود داشته باشد. این سلاح هم به لحاظ کیفیت تولید در سطح پایینی بود و هم اینکه مکانیزم شلیک آن مرتبا دچار اختلال می شد و حتی زمانی که به درستی کار می کرد ظرفیت آن (20 گلوله) به قدری اندک بود که کاری از نیروهای نظامی فرانسه از پیش نمی برد.

کشور: فرانسه

شروع استفاده: 1915

نوع: تسلیحات پشتیبانی

برد: تقریبا هزار متر

ظرفیت: 20 گلوله

3- Gyrojet

3-gyrojet

تفنگ  Gyrojet یکی از مبتکرانه ترین ایده ها در تاریخ مدرن تسلیحات گرم به شمار می رفت.

این تفنگ برای شلیک مهمات خود از نیرو محرکه راکت استفاده می کرد با این همه، دقت آن به شدت پایین بود و در نتیجه تولیدش متوقف گردید.

کشور: ایالات متحده آمریکا

شروع استفاده: 1965

نوع: تفنگ دستی

برد: 50 متر

ظرفیت: 6 گلوله

2- MRS Pistol یا تفنگ مریخی

2-mars-pistol

در آغاز قرن 20 میلادی، مخترعان تلاش کردند تفنگی بسازند که می تواند به صورت خودکار خشاب خود را پر کند و عاقبت هم کلت M1911 این رویا را محقق کرد اما قبل از آن، بسیاری سلاح های دیگر نظیر تفنگ مریخی ساخته شدند که محکوم به شکست بودند.

کار کردن با مریخی بسیار دشوار بود و خشاب های خود را به محض تمام شدن روی صورت تیرانداز بیرون می داد. طبق اسناد، تنها 80 قبضه از این سلاح ساخته شد و بعد از آن، مریخی از صحنه روزگار محو گردید.

کشور: انگلستان

شروع استفاده: 1900

برد: حدودا 40 متر

ظرفیت: 6 گلوله

1- تفنگ آپاچی

1-apache-pistol

شاید هیچیک از سلاح های ذکر شده در این لیست همچون آپاچی در پایبندی به تعهدات و وعده های خود ناموفق عمل نکرده اند. این تفنگ ترکیبی از بخش های موثر یک چاقو، پنجه بوکس و هفت تیر کالیبر پایین را در خود دارد اما در عمل دارنده آن، از هیچیک از قابلیت های موارد ذکر شده برخوردار نخواهد بود.

البته پنجه بوکس آن خوب عمل می کند اما چاقوی تعبیه شده روی کل ساختار بیش از اندازه باریک و سست است. هفت تیر هم که در واقعیت فاقد لوله است نه دقت لازم را دارد و نه قدرت مورد نیاز و به همین خاطر می توان گفت که از سایر بخش ها بدتر است.

کشور: ایالات متحده آمریکا

شروع استفاده: 1880

نوع: دفاع شخصی

برد: مناسب برای نبرد نزدیک

malltina

مطالب مرتبط

مروری بر خاص‌ترین جنگ‌افزارهای ارتش زمینی روسیه

هشتم ماه می 1945 (18 اردیبهشت 1324) به عنوان روز پیروزی در اروپا (VE Day) شناخته می‌شود. در این روز نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم با تسلیم شدن بی قید و شرط آلمان موافقت کردند. با توجه به اهمیت تاریخی چند کشور اروپایی از جمله روسیه این روز را جشن گرفته و مراسم‌های مختلفی... ادامه مطلب

پرتاب پهپاد نظامی از هلیکوپتر با موفقیت آزمایش شد

ارتش آمریکا برای نخستین بار پهپاد نظامی «التیوس» را از هلیکوپتر پرتاب و با موفقیت کنترل کرده است. این پهپادها با قابلیت فیلمبرداری و نابودی اهداف، میدان دید خلبان را گسترش داده و مانور پذیری هلیکوپتر را ارتقا می دهند.در این آزمایش یک فروند هلیکوپتر «یواچ-۶۰ بلک هاوک» به جای مهمات معمول به پهپاد بدون سرنشین... ادامه مطلب

گوشی جان سخت سامسونگ برای میدان های جنگ رونمایی شد

روز گذشته سامسونگ نسخه دیگری از گوشی گلکسی اس 20 به نام Tactical Edition را رونمایی کرد که محصولی در سطح استانداردهای نظامی و آماده برای انجام ماموریت است. طراحی این گوشی جان سخت اندکی از نسخه استاندارد آن و مدل های اولترا و پلاس متفاوت است اما امکاناتش با آنها یکی است. در ادامه... ادامه مطلب

بوئینگ اولین پهپاد جنگی با قابلیت هدایت توسط هوش مصنوعی را به استرالیا تحویل داد

بوئینگ روز سه شنبه نمونه اولیه پهپاد رزمی خود به نام «Loyal Wingman» را به نیروی هوایی استرالیا تحویل داد. این پهپاد در آینده در کنار جنگنده‌های سرنشین دار پرواز خواهد کرد و هوش مصنوعی را به میدان نبرد خواهد آورد.«Loyal Wingman» یک پهپاد رزمی با موتور جت پیشرفته است که با همکاری بیش از... ادامه مطلب

پنتاگون به دنبال ساخت رآکتور هسته‌ای قابل حمل برای پایگاه‌های نظامی

پنتاگون روز دوشنبه سه شرکت آمریکایی را مأمور ساخت رآکتور هسته ای کوچک و قابل حمل کرد که قابلیت تأمین برق مورد نیاز پایگاه های نظامی و سربازان آمریکایی را داشته باشد.سه شرکت آمریکایی به نام های BWX Technologies، Westinghouse Government Services و X-energy مأمور ساخت رآکتور هسته ای کوچکی هستند که قابلیت تأمین برق... ادامه مطلب

تجهیز هلیکوپتر «بل» به چهار فن برقی به جای روتور عقب [تماشا کنید]

بالگردها را معمولاً با ملخ اصلی و پروانه کوچک دم می شناسیم که با سرعت دیوانه وار می چرخند. امکان برخورد با ملخ اصلی هلیکوپتر به دلیل فاصله زیاد با زمین بسیار کم است، ولی ملخ دم این وسیله جان بسیاری از افراد را گرفته است. حال شرکت هلیکوپترسازی بل (Bell) با تقسیم پروانه دم... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟