همه چیز درباره آیفون 13
چین برای ساخت رادیو تلسکوپ عظیم خود و کشف حیات فرازمینی، هزاران نفر را آواره کرد

چین برای ساخت رادیو تلسکوپ عظیم خود و کشف حیات فرازمینی، هزاران نفر را آواره کرد

دولت چین در پی ساخت بزرگ ترین رادیو تلسکوپ دنیا، بیش از ۹ هزار از افرادی که در نزدیکی محل نصب این تلسکوپ اقامت دارند را مجبور کرد تا تغییر مکان دهند.

تلسکوپ یاد شده که «رادیو تلسکوپ دیافراگم پانصد متری کروی» یا به اختصار FAST نامیده می شود، در واقع یک دیش بسیار بزرگ است که حدودا ۵۰۰ متر قطر دارد.

گفته می شود مراحل ساخت این آنتن در آخر تابستان سال آینده به پایان خواهد رسید و دولتمردان سرزمین اژدهای سرخ امید دارند به واسطه آن بتوانند از وجود هر گونه حیات در خارج از مدار کره زمین آگاه شوند زیرا رادیو تلسکوپ ها عموما برای گردآوری اطلاعات از هر نوع منبع رادیویی در فضا و همچنین مطالعه در مورد رخدادهای رادیویی ستاره ها، کهکشان ها و سایر اشیا فضائی، استفاده می شوند.

دیش مورد بحث در ایالت گوئیژو در جنوب غربی چین در دست ساخت است و از این رو دولت به ساکنین این منطقه تا شعاع ۵ کیلومتری دستور داده از آنجا نقل مکان نمایند زیرا امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از رادیو و تلویزیون آنها در روند کار این دستگاه اختلال ایجاد می نمایند. پیرو همین امر، اطراف این دیش باید کاملا خالی از سکنه باشد.

افرادی که مجبور به نقل مکان شده اند مبلغ ۱۲ هزار یوآن معادل ۱۸۳۸ دلار به عنوان کمک هزینه مالی از دولت دریافت خواهند کرد و همچنین به طور محدود به کسانی که قادر نباشند با این پول خانه ای برای خود دست و پا نمایند، ۱۰ هزار یوآن دیگر (۱۵۳۲ دلار) نیز پرداخت خواهد شد.

در همین راستا بد نیست بدانید ساخت این رادیو تلسکوپ در سال ۲۰۱۱ میلادی و با اختصاص بودجه ی ۱.۲ میلیارد یوآنی (۱۸۳ میلیون دلار) آغاز گشته و در حال حاضر بزرگ ترین آنتن رادیویی در زمینه اختر شناسی محسوب می گردد. پس از آن نیز رادیو تلسکوپ Arecibo Observatory در پورتوریکو است که ۳۰۰ متر قطر دارد.

بزرگی دیش FAST به اندازه ۳۰ زمین فوتبال در کنار هم است و سطح داخلی آن با ۴۶۰۰ پنل سه گوش پوشانده شده که موجب بازتاب و تمرکز اشعه های رادیویی می گردند و به دانشمندان کمک می کنند تا سیگنال های رادیویی را از ده ها میلیارد سال نوری آن طرف تر تشخیص دهند.

fast4-w600

fast3-w600

fast2-w600

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato