مقایسه تست بنچمارک چیپست های پرچمدار توسط XDA

مقایسه تست بنچمارک چیپست های پرچمدار توسط XDA

جامعه توسعه نرم افزارهای موبایل XDA به تازگی تعدادی از موبایل ها و البته چیپست های آنها را برای سنجش عملکرد CPU و واحد پردازنده گرافیکی شان مورد بررسی قرار داده است.

این موبایل ها و چیپست هایشان شامل آیفون ۶ اس پلاس (A9)، گلکسی اس ۷ اج (اسنپدراگون ۸۲۰)، گلکسی نوت ۵ (اگزینوس ۷۴۲۰)، موتو اکس پیور ادیشن (اسنپدراگون ۸۰۸)، نکسوس ۶ پی و One M9 اچ تی سی (با چیپست اسنپدراگون ۸۱۰) می شدند.

در تست نخست عملکرد پردازنده به لطف بنچمارک Geekbench مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که آیفون ۶ اس پلاس همراه با چیپست A9 در تمامی تست ها امتیازی پایدار و مطلوب را همچون اسنپدراگون ۸۲۰ در گلکسی اس ۷ اج به دست آورده است.

در این بررسی ها مشخص گردید که A9 در تست تک هسته ای بالاترین امتیاز را در میان رقبای خود به دست آورده و موفق به ثبت امتیاز در بازه ۲۵۱۲ تا ۲۵۲۹ گردید.

بعد از این چیپست اسنپدراگون ۸۲۰ با امتیاز حدودی ۲۳۰۷ تا ۲۳۴۱ قرار داشت که سامسونگ آن را درون موبایل گلکسی اس ۷ اج کار گذاشته است. این چیپست همچنین در تست چند هسته ای موفق به ثبت بالاترین امتیاز گردید و نشان داد که تعداد هسته ها اهمیتی ندارد و مساله مهم قدرت هسته های یک پردازنده است.

در تست تک هسته ای اگزینوس ۷۴۲۰ با فاصله بسیار زیاد از این دو و ثبت امتیاز در رنج ۱۴۷۲ الی ۱۷۸۰ توانست جایگاه سوم را از آن خود کند، با این همه، در تست چند هسته ای امتیاز ۵۰۱۸ الی ۵۱۴۸ ثبت شده توسط این چیپست آنقدر بالا بود که اسنپدراگون ۸۲۰ را به چالش بکشد. با انجام هشت تست مختلف روی این چیپست ها، اسنپدراگون ۸۱۰ اندکی از نفس افتاد و به سختی توانست برای خود جایگاهی را دست و پا کند.

تست GPU هر یک از این دستگاه ها نیز از طریق ۳DMark انجام شد؛ آیفون ۶ اس پلاس با پردازنده گرافیکی PowerVR GT7600 خود توانست بالاترین امتیاز را به ثبت برساند که البته آن نیز بعد از انجام پنج تست پشت سر هم به سختی افتاد. اما نکته جالب اینکه آیفون ۶ اس پلاس بعد از فرایند تست گرم ترین بدنه را با دمای ۴۰ درجه ای خود داشت که این میزان افزایشی ۱۶ درصدی را نسبت به دمای اولیه این موبایل در زمان شروع فرایند تست نشان می دهد.

نمودار به دست آمده از عملکرد آدرنو ۵۳۰ در موبایل گلکسی اس ۷ اج نیز نشان دهنده آن است که دستگاه در جریان پروسه تست اندکی با دشواری روبرو شده اما دست آخر بالاترین امتیاز را از آن خود نموده و A9 را از جایگاه نخست به کنار زده.

میزان افزایش دمای بدنه این موبایل بعد از اتمام تست پنجم برابر با ۱۰ درصد عنوان گردید. آدرنو ۴۱۸ در موبایل موتو اکس پیور ادیشن نیز نتوانست امتیاز خوبی را از آن خود نماید اما نکته مهم در مورد این چیپ آنکه دمای دستگاه بعد از اتمام تست آخر افزایش محسوسی نداشت.

XDA در گزارش خود یادآور شده که با وجود بهبود عملکرد اسنپدراگون ۸۲۰ نسبت به نسخه پیشینش، رابط کاربری گلکسی اس ۷ اج در جریان تست GPU آن دچار لَگ می شده و نرخ فریم هایش هم افت قابل توجهی را تجربه می کرده است و جالب است بدانید که در زمان مرور وبسایت گوگل پلی با این موبایل نرخ فریم های آن در قیاس با تلفن های هوشمند نکسوس ۶ پی و وان پلاس ۲ که اسنپدراگون ۸۱۰ را در خود داشتند کاهش محسوس تری را تجربه کرد.

مساله دیگری که مشاهده گردید، بی حرکت ماندن یا اصطلاحا فریز شدن تصادفی نمایشگر است که در نتیجه آن امکان خواندن داده در بخش تنطیمات دستگاه یا اپلیکیشن دوربین فراهم نبود.

Adreno-530-shows-signs-of-stress-after-five-back-to-back-tests-w600-h600

After-GPU-tests-from-L-to-R-the-Nexus-6P-iPhone-6s-Plus-and-Galaxy-Note-5-w600-h600

Apple-A9-and-Snapdragon-820-show-strong-results-w600-h600

From-L-to-R-the-Galaxy-S7-edge-and-Moto-X-Pure-Edition-w600-h600

GPU-benchmark-test-results-w600-h600

iPhone-6s-and-Galaxy-Note-5-run-the-coolest-after-CPU-benchmark-tests-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (1)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (2)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (3)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (4)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (5)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices (6)-w600-h600

Results-of-benchmark-tests-on-various-chipsets-and-devices-w600-h600

 

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato