شکست دیگری برای انسان در برابر هوش مصنوعی؛ سری بازی Go با نتیجه ۴ بر ۱ پایان یافت

شکست دیگری برای انسان در برابر هوش مصنوعی؛ سری بازی Go با نتیجه ۴ بر ۱ پایان یافت

روز یکشنبه هوش مصنوعی توسعه یافته توسط «DeepMind»، برای اولین بار در برابر Lee Se-dol شکست خورد. امروز ولی این هوش مصنوعی که «AlphaGo» نام دارد، موفق شد تا چهارمین پیروزی خود در برابر این قهرمان جهانی را به دست آورد تا در بازی پنجم و نهایی، محموع بازی ها با نتیجه چهار بر یک به پایان رسد.

بازی آخری که امروز صورت پذیرفت، رقابت بسیار تنگاتنگی برای هر دو طرف بود؛ AlphaGo و Lee Se-dol هر دو بارها وارد وقت اضافه می شدند.

AlphaGo سیستم هوش مصنوعی توسعه یافته به دست DeepMind است؛ استارتاپی انگلیسی که اکنون در تملک کمپانی گوگل قرار دارد. این سیستم هوشمند اخیرا موفق شده بود برای اولین بار یک بازیکن سطح جهانی را در این بازی فکری شکست دهد.

دمیس هاسابیس (Demis Hassabis)، موسس استارتاپ انگلیسی DeepMind پس از مسابقه پایانی گفت: «این بازی، بهترین بازی بود که تا کنون داشته ایم و پایانی بسیار نزدیک و دشوار داشت.»

آقای Lee Se-dol تا کنون ۱۸ بار قهرمان جهانی این بازی فکری شده و خبر می دهد که از نحوه بازی سیستم هوشمند AlphaGo متعجب شده است. AlphaGo به شبکه های عمیق عصبی و یادگیری ماشینی مجهز شده بود.

تا کنون تصور می شد که Go، به عنوان یک بازی فکری باستانی چینی و بسیار دشوار، از درک کامپیوترها و سیستم های هوشمند آنها خارج است، چه رسد به اینکه ماشین بتواند در این بازی بر انسان پیشی گیرد.

در این رویارویی، در صورتی که آقای Lee Se-dol برنده بازی می شد، جایزه ای یک میلیون دلاری را از سوی گوگل دریافت می نمود. اکنون، پس از اینکه سیستم هوش مصنوعی توسعه یافته در DeepMind در مجموع بازی ها پیروز اعلام شد، مبلغ یک میلیون دلار نیز به خیریه تعلق خواهد گرفت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato