پژوهشگران آلمانی واکسنی فراگیر برای مقابله با کلیه اشکال سرطان می سازند

روزی را تصور کنید که در آن سرطان فارغ از نوع آن با استفاده از یک واکسن قابل پیشگیری باشد و تنها با یک تزریق بتوان از شکل گیری اش جلوگیری نمود. ظاهرا پزشکان به چنین معجزه ای فکر می کنند و قرار است نوعی از یک «واکسن فراگیر برای سرطان» را تولید نمایند که قادر است مکانیزم های داخلی بدن انسان را برای کشتن و از میان بردن سلول های سرطانی برانگیزد.

پژوهشگران دانشگاه Johannes Gutenberg در آلمان بعد از دریافت نتایج امیدوار کننده روی موش ها، آزمایشی محدود را برای سنجش ایمنی انسان در برابر سرطان ترتیب داده اند.

واکسنی که این گروه از پژوهشگران تلاش دارند بسازند برخلاف انواع دیگر که از نوع خاصی بیماری پیشگیری می کنند، برای تمامی بیماران سرطانی تجویز می گردد و آنطور که نشریه ساینس اَلِرت آورده، هر واکسن درمانی که با استفاده از آن انجام خواهد شد در اصل یک درمان شخصی سازی شده است چراکه پزشکان با استخراج RNA از سلول های سرطانی یک فرد، سیستم ایمنی بدن او را به واکنش وادار خواهند نمود.

تیم پزشکان دست اندرکار این پروژه در مقاله ای که پیرامون آن منتشر کرده اند آورده اند: «تولید این واکسن ها بسیار سریع انجام می شود و هزینه اندکی هم دارند و با استفاده از آن می توان هر پادگن تومور را با استفاده از RNA رمزگشایی نمود».

آنها در ادامه آورده اند: راهکار جدید که ایمنی درمانی با نانوذرات RNA نام دارد را می توان به عنوان یک کلاس جدید از واکسن ها برای درمان سرطان در اقصی نقاط دنیا به خدمت گرفت.

سلول های سرطانی می توانند ظاهر و رفتاری شبیه به سلول های نرمال داشته باشند و به همین خاطر، سیستم  ایمنی به آنها حمله نخواهد کرد. با این همه، واکسن ابداعی با کاربرد پادگن اختصاصی برای سرطان سیستم ایمنی را فریب خواهد داد و آن را وادار می کند که حمله ای تمام عیار را علیه سلول هایی که نماینده سرطان هستند به انجام رسانده و آنها را از بدن خارج نماید.

دانشمندان برای انجام این کار، RNA سرطانی را در داخل نوعی غشای اسید چرب قرار می دهند که اندکی بار منفی دارد. به این ترتیب، پادگن می تواند به هر نقطه ای از بدن از جمله مغز استخوان، طحال و گره های لنفاوی نفوذ کند.

بعد از آنکه واکسن خود را به سلول های دندریتیک ایمنی رساند، سلول های T شکل بدن برای دریافت اطلاعات در مورد RNA وارد عمل می شوند. واکنش بعدی، خنثی سازی کلیه سلول های سرطانی است که شکلی مشابه به هم را دارند.

آزمایشات انجام شده با این روش روی موش ها نشان داده که سیستم ایمنی آنها توانسته با سرطان مبارزه کند. تیم دانشمندان آلمانی حالا آزمایشات خود را به صورت محدود روی سه بیمار مبتلا به ملانوم آغاز کرده اند.

علت انجام این آزمایش هم آن است که مشخص گردد آیا واکسن ابداعی برای انسان قابل استفاده و بی خطر است یا خیر که خوشبختانه نتیجه کار هم امیدوار کننده گزارش شده.

نتایج اولیه از سوی تیم پزشکی مطلوب گزارش شده و گفته می شود که عوارض جانبی پدیدار شده در بیماران شبیه به آنفلوآنزا بوده اند که این، بهتر از عوارض مرسوم ناشی از شیمی درمانی است.

امید می رود که این آزمایش در مقیاس وسیع تر ظرف سال های آتی انجام گیرد. تیم پژوهشگران دست اندر کار این پروژه حالا باید 12 ماهی را صبر کند تا برای انجام آزمایشات بعدی وارد عمل شوند (مرحله بعدی کاربرد واقعی واکسن برای کشتن سلول های سرطانی است).

مطالب مرتبط

آزمایش نویدبخش نوع جدیدی از داروی سرطان؛ توقف رشد تومور در مراحل اولیه

نتایج آزمایش‌های مقدماتی از دارویی جدید برای سرطان روی انسان‌ها به نتایج خوبی رسیده و از توقف روند رشد بیش از نیمی از تومورها به طور کامل خبر می‌دهد. این داروی آزمایشگاهی که «برزوسرتیب» (berzosertib) نامیده می‌شود، بزودی وارد مرحله جدیدتری از فرآیند آزمایشی شده و متخصصان به شدت به آینده امیدوارکننده آن خوش‌بین هستند.برزوسرتیب... ادامه مطلب

دگرگونی در درمان سرطان پروستات با فرمولاسیون جدید

محققان با تغییر فرمول داروی ابیراترون استات (Abiraterone Acetate) که در حال حاضر با نام تجاری «Zytiga» برای درمان سرطان پروستات به فروش می‌رسد، توانستند اثربخشی آن را ۴۰ درصد افزایش دهند. این دارو در صورت تولید کیفیت زندگی بیمارانی که از این سرطان رنج می‌برند را به طور قابل توجهی بهبود خواهد داد.محققان دانشگاه... ادامه مطلب

یکجانشینی و عدم تحرک احتمال مرگ بر اثر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

انجام حرکات ورزشی برای خیلی از مردم دشوار است و از طرفی، بخش اعظمی از زمان انسان امروزی صرف نشستن در پشت میز کار، نشستن و انتظار کشیدن برای قرارهای ملاقات و نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی می شود که همین اینها نیز مزید بر علت می شوند.طبق بسیاری از مطالعات،... ادامه مطلب

کمپانی چینی از آزمایش موفق واکسن کرونا خبر می‌دهد؛ تدارک برای عرضه جهانی

کمپانی چینی «Sinovac Biotech» از دستیابی به نتایج امیدبخش در فازهای اول و دوم آزمایش واکسن کرونا خبر داده است.بسیاری از شرکت‌‌های داروسازی معتبر دنیا در ماه‌های اخیر سرگرم تولید واکسن کووید-۱۹ بوده‌اند. در حالی که روز گذشته شرکت «مدرنا» از آماده سازی مقدمات فاز سوم آزمایش واکسن خود خبر داده بود، حالا یک کمپانی... ادامه مطلب

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا «مدرنا» با شرکت ۳۰ هزار نفر آغاز می‌شود

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا تولید شده توسط کمپانی «مدرنا» با مشارکت ۳۰ هزار نفر از اواسط تیر ماه آغاز خواهد شد. این واکسن قبلا با موفقیت روی ده‌ها نفر آزمایش شده و بسیاری برای مقابله با کویید-۱۹ به آن امید بسته‌اند.مدرنا یکی از نخستین واکسن‌های امیدوار کننده در مقابله با کرونا بود. این شرکت... ادامه مطلب

روسیه کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را به زودی شروع می‌کند

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که محققان این کشور می‌خواهند کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را تا دو هفته دیگر شروع کنند. این کشور همچنین داروی «آویفاویر» (Avifavir) را برای درمان کووید ۱۹ تایید کرده است.روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل، سومین کشور دنیا با بیشترین آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟