رکورد تازه برای سریعترین درگستر برقی دنیا [تماشا کنید]

رکورد تازه برای سریعترین درگستر برقی دنیا [تماشا کنید]

شاید کمی عجیب باشد اما در این دنیای پهناور هستند کسانی که جز به شتاب ۴۰۰ متر و رکورد شکنی در مسابقات درگ، هم و غم دیگری ندارند.

طراحی و ساخت خودروهای چند هزار اسبی با موتورهای غول آسا برای ثبت این رکوردها سال هاست که ادامه دارد اما مسلما تغییر و تحولات صنعت خودروسازی به سمت تولید خودروهای برقی و بدون آلایندگی حتی در این مسابقات دیوانه وار نیز تاثیراتی به دنبال داشته است.

حالا تیمی تحت عنوان فاکس الکتریک در سوئد دست به ساخت یک درگستر ۱۳۶۸ اسب بخاری برقی زده است و به لطف گشتاور مهیب ۲۱۶۰ نیوتن متری، رکورد ۷.۶۳۱ ثانیه را برای طی ۴۰۰ متر به ثبت رسانده که حدود ۰.۳ ثانیه از رکورد قبلی ویژه درگسترهای برقی سریعتر است.

برای مقایسه خوب است بدانید که یک خودرو معمولی به زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۰ ثانیه برای طی ۴۰۰ متر نیاز دارد و زمان مورد نیاز برای خودروهای اسپرت نیز در محدوده ۱۱ الی ۱۴ ثانیه قرار می گیرد.

در واقع رد شدن از مرز ۱۰ ثانیه حتی برای خودروسازانی چون بوگاتی نیز بسیار سخت است و اکثر خودروهای تولید انبوه و خیابانی جهان به زمانی بیش از این رقم برای طی مسافت ۴۰۰ متر نیاز دارند.

DRAG-19

فاکس الکتریک البته فعالیت خود را به این رکورد شکنی محدود نکرده است و در آینده نزدیک قصد دارد تا از مرز ۷ ثانیه رد شود و با سرعتی بیش از ۳۲۲ کیلومتر در ساعت خط پایان را پشت سر بگذارد.

مسئله وزن باتری ها چالشی بزرگ در این زمینه است، آنچنان که هرچه توان موتور افزایش یابد، وزن باتری ها نیز بیشتر می شود و از این رو عملا امکان بهبود زمان متناسب با افزایش توان (مانند آنچه در درگسترهای متداول رایج است) برای این درگستر برقی وجود ندارد.

این تیم هفته آینده در مسابقه مشهور تپه نوردی پایکس پیک نیز شرکت خواهد کرد و هیچ بعید نیست که بتواند در این مسابقه جالب هم رکوردی را برای سریعترین خودروهای سبز جهان بدست آورد.

نظرات ۱

امکان ارسال نظر برای این نوشته وجود ندارد.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato