سمعک هوشمندی که می تواند با گجت های الکترونیکی تعامل داشته باشد

در برهه کنونی تقریبا هر دستگاهی قابلیت اتصال به اینترنت را دارد تا زندگی به کام بشر امروزی ساده تر و شیرین تر از هر زمان دیگری شود، اما آیا تمامی این گجت ها سودمند هستند و توانسته اند زندگی مان را متحول نمایند؟

اخیرا شرکتی انگلیسی به نام Oticon اعلام کرده نوعی سمعک را با قابلیت اتصال به اینترنت اشیاء تولید کرده که البته ظاهرا با باقی محصولات هوشمندِ عموما بی فایده فرق دارد و می تواند زندگی دست کم جمعیت قلیلی از افراد را متحول نماید.

این محصول Opn نام دارد و همانطور که گفته شد نوعی سمعک هوشمند است که به کاربر خود امکان می دهد صدای زنگ در را بشوند، در صورتی که سیستم اطفای حریق منزل از کار افتاد از این موضوع باخبر شود و وقتی صدای پایشگر نوزاد درآمد، بی درنگ به سمت آن برود.

Opn از فناوری دیگری به نام TwinLink بهره می برد که به لظف آن دستگاه هم عمر باتری معقولی دارد و هم اینکه ابعاد استانداردی برایش تعریف شده.

اما جدای از تعامل با تکنولوژی های موجود در منزل، این سمعک قادر است که از قابلیت های سرویس تحت وب IFTTT نیز استفاده نماید. البته شرکت سازنده جزئیات مربوط به امکانات فنی دستگاه را منتشر نکرده است اما احتمالا امکان تنظیم هشدار برای مواردی نظیر حرکات دنبال شده توسط دوربین های امنیتی ویژه منازل نیز برای کاربران آن فراهم خواهد بود (البته این تنها یک مثال است).

نکته ای که نباید از یاد برد این است که اصلی ترین وظیفه سمعک و تجهیزات کمک شنوایی تقویت قوه شنوایی افراد است. با در نظر داشتن همین مساله Oticon نیز اعلام کرده که دستگاه تولیدی اش قادر خواهد بود در هر ثانیه بالغ بر ۱۰۰ تحلیل صوتی را انجام دهد، موقعیت صداها را در هر جهتی تشخیص دهد و همزمان نویز پس زمینه را نیز حذف نماید.

این یعنی چنانچه فرد استفاده کننده در جمعی حضور داشته باشد که همگی در آن مشغول حرف زدن باشند، آنگاه درک گفته هایشان حتی در محیط های پر سر و صدا برایش دشوار نخواهد بود.

قیمت و تاریخ عرضه این محصول از سوی شرکت سازنده اش اعلام نشده، اما چناچه راغب به خرید آن هستید بهتر است از قبل با یک کارشناس شنوایی سنجی مشاوره نمایید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟