فضاپیمای Juno در مدار پیرامونی مشتری قرار گرفت

فضاپیمای Juno متعلق به ناسا با موفقیت وارد مدار مشتری شد تا از هر زمان دیگری، به این سیاره نزدیک تر گردد. این فضاپیما غروب روز گذشته به قطب شمالی سیاره گازی مشتری رسید و ناسا نیز در ساعت 11:18 شب به وقت ایالت های شرقی آمریکا تاییده ای را دال بر روشن شدن موتور اصلی آن دریافت کرد.

موتور اصلی Juno برای مدت 35 دقیقه روشن بود و از این طریق سرعت حرکت آن به قدری پایین آمد تا تحت تاثیر کشش گرانشی مشتری قرار بگیرد. ناسا راس ساعت 11:35 دقیقه شب به وقت ایالت های شرقی آمریکا تایید کرد که این فرایند موفقیت آمیز بوده و Juno در مدار 53 روزه مد نظر قرار گرفته است.

اما ورود این فضاپیما به مدار مشتری پروسه ای اندک دشوار برای ناسا بود چراکه باید فضاپیما به نواحی حاوی تشعشات قوی و حلقه های ریزگرد اطراف مشتری وارد می شد. در حین این فرایند،  تیم هدایت کننده Juno برای احتیاط بیشتر تجهیزات و سیستم های داخلی فضاپیما را خاموش کردند تا فعالیت هیچ قسمتی با احتراق و سوختن موتور تداخل نداشته باشد.

خوشبختانه همه چیز طبق برنامه پیش رفت و ناسا تاییدیه لازم مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات سوختن موتور را دریافت کرد. لازم است اضافه کنیم که این فرایند تقریبا طبق برنامه ریزی های صورت گرفته انجام شد و زمانبندی آغاز سوختن موتور تنها یک ثانیه با برنامه ریزی های صورت گرفته تفاوت داشت.

ناسا هم تاییده این اتفاق را 48 دقیقه بعد از وقوع آن دریافت کرد که البته این تاخیر زمانی از آن جهت است که ارسال یک سیگنال از مشتری به زمین به این میزان زمان نیاز دارد. پروسه سوختن موتور Juno راس ساعت 10:30 شب به وقت ایالت های شرقی آمریکا آغاز شد و در ساعت 11:05 اتمام یافت اما ناسا این موارد را تا نیمه شب تایید نکرد. این را هم اضافه نماییم که اگر مشکلی اتفاق می افتاد و فرایند سوختن موتور متوقف می شد ناسا در موقعیتی قرار نداشت که مشکل را برطرف نماید.

اما حالا Juno در مدار بیضوی اطراف مشتری قرار دارد که 53 روز طول می کشد تا آن را دور بزند. در بخش های اعظمی از این مسیر نیز فضاپیما فاصله زیادی تا سیاره میزبان خواهد داشت تا از این طریق خود را از کمربند تشعشعات و میدان ریزگرد آن دور نماید.

اما در پایان چرخه 53 روزه، Juno  مجددا به مشتری نزدیک خواهد شد. در جریان این عبور، فضاپیما نخست بر فراز قطب شمال سیاره مورد بحث حرکت می کند و سپس بین کمربند پرتوی و سطح سیاره بر فراز خط استوای آن قرار می گیرد. در مرحله بعد نیز Juno به فضا باز گشته و بر فراز قطب جنوی سیاره قرار می گیرد.

از تمامی این مراحل تحت عنوان عبور Perijove یاد می شود که تکمیلش هم تنها به چند ساعت زمان نیاز دارد. اما در همین حین است که Juno بیشترین فعالیت های علمی اش را بر فراز مشتری به انجام می رساند. تجهیزات و وسایل داخلی این فضاپیما قرار است که ضمن این عبور میزان آب موجود در جو مشتری و همچنین نیروی گرانشی و میدان مغناطیسی آن را اندازه بگیرند. این اندازه گیری ها به ناسا کمک خواهد کرد که دریابد آیا مشتری هسته متراکمی در زیر سطح خود دارد یا خیر.

در نهایت نیز با استفاده از تمامی این اطلاعات دانشمندان درخواهند یافت که مشتری دقیقا چه زمانی شکل گرفته (بالغ بر چهار میلیارد سال قبل).

در ابتدا Juno قرار است که دو مرتبه این مسیر 53 روزه را طی کند. نخستین عبور Perijove آن وقتی تمامی ابزارها و تجهیزات داخلی فضاپیما روشن شدند در تاریخ 27 آگست رخ خواهد داد و در جریان دومین عبور که 19 اکتبر آغاز می گردد، فضاپیما مجددا موتور اصلی اش را روشن خواهد کرد تا در یک مدار کوتاه تر دو هفته ای در اطرف سیاره قرار بگیرد.

در این مرحله Juno تا پایان ماموریت خود در این مدار 14 روزه باقی خواهد ماند. در مجموع هم قرار است که Juno  سی و هفت بار مدار مشتری را طی کرده و سپس در این سیاره گازی مرگ ابدی اش را تجربه کند.

مطالب مرتبط

ثبت مریخ لرزه ۴ ریشتری در سیاره سرخ برای اولین بار

کاوشگر اینسایت ناسا توانست برای اولین بار صدها زمین لرزه را در سطح مریخ ثبت کند. از بین این‌ها، ۲۰ مورد بسیار محسوس بوده که این سازمان اعلام می‌کند به کمک داده‌‌های به دست آمده می‌تواند درک بهتری از داخل کره قرمز به دست آورد.زمین لرزه (مریخ لرزه) در کره مریخ نسبت به کره زمین... ادامه مطلب

کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

«کاترین جانسون» (Katherine Johnson)، ریاضیدان آمریکایی-آفریقایی تحسین شده ناسا روز گذشته در سن 101 سالگی دار فانی را وداع گفت.خانم جانسون به خاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف بود و به مدت چندین دهه، کارهای فنی در ناسا انجام داد. وی مسیرهای پرتابی، زمان پرتاب ها و مسیرهای اضطراری بازگشت تعداد زیادی از پروازها از... ادامه مطلب

مردی که می‌خواست ثابت کند زمین تخت است در سقوط راکت کشته شد [تماشا کنید]

«مایک هیوز»، معروف به مایک دیوانه و از طرفداران پر و پا قرص نظریه «زمین تخت» در پی سقوط راکتش کشته شد. هیوز ۶۴ ساله در چند سال اخیر قصد اثبات تخت بودن زمین از طریق تصویربرداری از ارتفاع بالا را داشت.مایک پس از دو تلاش ناموفق اوایل سال گذشته برای نخستین بار با موشک... ادامه مطلب

کشف اکسیژن قابل تنفس در کهکشانی دیگر برای اولین بار در تاریخ

اخترشناسان برای نخستین بار از کشف اکسیژن مولکولی در کهکشانی دیگر خبر دادند. اکسیژن علاوه بر اینکه گاز مورد نیاز برای تنفس انسان ها و حیوانات روی زمین به شمار می رود یکی از رایج ترین عناصر در عالم هستی پس از هیدروژن و هلیوم است. به همین خاطر نیز دانشمندان مدت های طولانی باور... ادامه مطلب

اسپیس ایکس شهروندان عادی را به مدار زمین می‌فرستد

شرکت اسپیس ایکس قصد دارد اواخر سال 2021 یا اوایل 2022 حداکثر چهار نفر را برای سفر به دور زمین به فضا حمل کند.اسپیس ایکس به همین منظور با یک شرکت توریسم فضایی با نام Space Adventures قرارداد همکاری امضا کرده است. این شرکت در گذشته هفت شهروند عادی را با فضاپیمای سایوز روسیه به... ادامه مطلب

شرکت Rocket Lab ماهواره ناسا را به ماه می فرستد

شرکت فضایی «راکت لب» (Rocket Lab) اوایل سال آینده میلادی تاسواره ناسا با نام CAPSTONE را به مدار ماه حمل خواهد کرد.ناسا روز جمعه اعلام کرد که اوایل سال 2021 شرکت راکت لب ماهواره 25 کیلوگرمی CAPSTONE را از تأسیسات ناسا در ایالت ویرجینیا به فضا پرتاب خواهد کرد. این مأموریت برای آزمایش روش های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟