تولید ماهیچه های مصنوعی رباتیک با الهام از ماهیچه های بدن انسان [تماشا کنید]

تولید ماهیچه های مصنوعی رباتیک با الهام از ماهیچه های بدن انسان [تماشا کنید]

در حال حاضر پیستون های پنوماتیکی بهترین ابزارها برای به حرکت درآوردن اندام های رباتیک به شمار می روند. اما استفاده از آنها در تولید یک ربات انسان نمای کامل منجر به افزایش بیش از اندازه وزن و کاهش کارایی ربات خواهد شد. حال دانشمندان ژاپنی با الهام از عملکرد ماهیچه های طبیعی بدن انسان، اقدام به تولید ماهیچه های مصنوعی برای ربات ها کرده اند.

مهندسین انستیتو تکنولوژی توکیو برای شروع یک نمونه کامل و دقیق از اسکلت انسان را تولید و آن را به ماهیچه های مصنوعی چندرشته ای جالبی مجهز ساختند. به مانند ماهیچه های طبیعی، این رشته های ماهیچه ای مصنوعی نیز از طریق پالس های الکتریکی منقبض و منبسط می شوند و می توان با کنترل جریان الکتریکی ورودی به هر کدام از آنها، حرکات اندام های بدن را در این اسکلت مصنوعی شبیه سازی کرد.

نکته جالب در این اسکلت عجیب و غریب آن است که تعداد ماهیچه های به کار رفته در پای آن درست برابر با تعداد ماهیچه هایی است که در پای یک انسان وجود دارد. با این وجود این ربات ژاپنی هنوز نمی تواند راه برود و حرکات آن بسیار ابتدایی و محدود است.

ماهیچه های مصنوعی تولید شده هنوز از سرعت بسیار پایینی در حرکت و پاسخ به پالس های الکتریکی برخوردارند. ضمن این که شدت و ضعف نیروی وارد شده از طرف آنها نیز هنوز به طور کامل قابل کنترل نیست. با این وجود چنین اختراعی می تواند سرآغازی برای تولید ربات های انسان نما در ابعاد و وزن یک انسان واقعی باشد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato