نقشه جدید کهکشان های جهان هستی، از اسرار بیشتری پرده بر می دارد

چیزی نزدیک به 68% از جهان هستی را انرژی تاریک تشکیل داده؛ ظاهراً این نیروی اسرارآمیز، عامل اصلی انبساط عالم به شمار می رود. 27% دیگر را نیز ماده تاریک تشکیل می دهد. بنا به گفته پژوهشگاه CERN این نوع ماده «نمی تواند نور را جذب کند، بازتاب دهد، یا بتاباند.» اما به نظر می رسد که بر روی دنیای قابل مشاهده تأثیرگذار است. با همه این تفاسیر، هنوز در مورد خیلی چیزها اطلاع نداریم.

در همین راستا و به منظور سنجش دقیق تر تأثیر انرژی تاریک، گروهی تحقیقاتی متشکل از صدها فیزیکدان و اخترشناس گرد هم آمده و اقدام به ساخت «بزرگ ترین نقشه سه بعدی کهکشان های دوردست» نموده اند. قطعه ای کوچک از این نقشه را در زیر می بینید:

new_galaxy_map_dark_energy_2

عکس فوق که تقریباً 3 درصد از یافته های تحقیق یاد شده را تشکیل می دهد، موقعیت 48.741 کهکشان را در زمان حدود 6 میلیارد سال قبل به تصویر می کشد. این نما حدود یک بیستم از آسمان را پوشش داده؛ ضمن اینکه پهنای این تصویر در حدود 6 میلیارد سال نوری و ارتفاع آن تقریباً 4.5 میلیارد سال نوری را در بر می گیرد (هر نقطه در این تصویر، یک کهکشان است).

دانشمندان معتقدند با بررسی شیوه خوشه بندی کهکشان ها در کنار یکدیگر که به تشکیل ابرخوشه های کیهانی منتهی می شود، می توانند ساختار جهان هستی را مشخص تر کرده و نیروی جاذبه گرانشی را بیشتر از قبل بشناسند.

«دیوید شلیگل»، اخترفیزیکدان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد:

ما بزرگ ترین نقشه ممکن را برای مطالعه 95% درصد از جهان هستی که تاریک است، ساخته ایم. در این نقشه، می توان دید که کهکشان ها بر اثر گرانش و به وسیله ماده تاریک به سمت کهکشان های دیگر کشیده می شوند. و در مقیاس بزرگ تر، می بینیم که انرژی تاریک با تأثیر خود بر کهکشان ها، باعث انبساط عالم می شود.

گفتنی است که نتایج تحقیقاتی این گروه به صورت مجموعه ای از مقالات در گزارشات ماهیانه انجمن سلطنتی اخترشناسی ارائه گشته.

گروه تحقیقاتی یاد شده برای تهیه این نقشه، از روش سنجش تأثیر امواج فشاری استفاده کرده اند؛ بیش از 13 میلیارد سال قبل، یعنی زمانی که زمین 400.000 ساله بود، این امواج در جهان هستی طی طریق می کردند.

در ادامه این گزارش، تصویر زیر ارائه شده است. در این نما، برشی متشکل از 10% نقشه فوق را می بینیم که ساختار سه بعدی جهان را نشان می دهد. در این تصویر، قسمت های تیره به منزله فضاهای تهی و قسمت های روشن نشانگر ابرخوشه های کهکشانی هستند.

new_galaxy_map_dark_energy_1

در همین راستا، «شرلی هو» اخترفیزیکدان دیگر آزمایشگاه برکلی و دانشگاه کارنگی ملون در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد:

حال می توانیم نحوه خوشه بندی کهکشان ها و ستارگان را به طور دقیق بر حسب زمان اندازه گیری کنیم. بدین ترتیب، قادر هستیم نظریه نسبیت عام را در مقیاس های کیهانی بیازماییم.

محققین معتقدند که تا به اینجا، داده های فوق با مدل استاندارد کیهانی مطابقت دارند. بنابراین در تحقیقات آینده، دانشمندان با استفاده از نتایج این پژوهش می توانند تأثیر انرژی تاریک را به خوبی فهمیده و طبق اظهارات «ناتال رو» مدیر بخش فیزیک آزمایشگاه برکلی، بتوانند روند انبساطی جهان هستی را به طور دقیق تری پیش بینی نمایند.

مطالب مرتبط

میزان تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است

برای اولین بار شاهد اندازه‌گیری تشعشات مانند پرتوهای کیهانی روی ماه هستیم که از ۲۰۰ برابر بودن میزان آن نسبت به زمین خبر می‌دهد و می‌تواند برای فضانوردان دردساز شود.زمانی که فضانوردان ناسا با خود تشعشع‌سنج به ماه بردند تا میزان تشعشات را اندازه‌گیری کنند، اطلاعات آن را هیچ‌وقت گزارش نکردند. حالا طبق پژوهشی جدید... ادامه مطلب

ناسا برای ایده‌های تامین انرژی روی ماه ۵ میلیون دلار جایزه می‌دهد

در سال ۲۰۲۴ فضانوردان ناسا دوباره پا روی ماه می‌گذارند و در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود، به انرژی زیادی نیاز خواهد بود و به همین دلیل ناسا جایزه ۵ میلیون دلاری برای ایده‌های عملی درنظر گرفته است.ناسا قصد دارد تحت برنامه «آرتمیس» دوباره انسان‌ها را راهی ماه کند و در حالی... ادامه مطلب

دو ماژول روسی احتمالا باعث نشتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی شده‌اند

ایستگاه فضایی بین‌المللی بیش از یکسال است که با مشکل نشتی دست و پنجه نرم می‌کند که احتمالا مربوط به دو ماژول روسی می‌شود.در حالی که این ایستگاه به طور مداوم مقداری هوا از دست می‌دهد، مقامات برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته میلادی متوجه افزایش نرخ نشتی هوا شدند. در حالی که این... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت.ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

ایستگاه فضایی بین‌المللی از برخورد با بقایای راکت ژاپنی در امان ماند

«ایستگاه بین المللی فضایی» موسوم به «ISS» که در معرض برخورد با بقایای یک راکت ژاپنی قرار داشت، مجبور شد طی مانوری، مدار خود را تغییر دهد و در نهایت جان سالم به در برد.براساس اعلام ناسا، روز سه شنبه ساعت 12:49 دقیقه به وقت تهران، مانوری با همکاری مرکز «Mission Control» آمریکا و «Russian... ادامه مطلب

ناسا از نقشه راه خود برای بازگشت انسان روی ماه پرده برداشت

ناسا در گذشته رسما پروژه «آرتمیس» را معرفی کرده بود که طی آن اولین زن روی ماه پا می‌گذارد، با این حال اخیرا این آژانس فضایی جزئیات آن را منتشر کرده است.ناسا اعلام کرده تا سال ۲۰۲۴ دوباره بشر پا روی ماه می‌گذارد، با این حال برخی از متخصصان هوا و فضا این بازه زمانی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟