توضیحات یکی از طراحان پروژه رجیستری موبایل در خصوص این طرح

طرح رجیستری موبایل مدتی است خبرساز شده و به خاطر اطلاع رسانی های ضعیف و بعضاً ناقص برخی مسئولین و دست اندرکاران طرح، اثری منفی روی بازار موبایل کشور گذاشته است. این طرح که قرار بود از اول مرداد ماه اجرایی شود، قرار است جلوی استفاده از موبایل های قاچاق را در شبکه ی تلفن همراه کشور بگیرد.

پس از بالا و پایین های بسیار در اجرایی شدن این طرح، روز گذشته حسین فلاح جوشقانی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آخرین اظهار نظر رسمی در این خصوص را به خود اختصاص داد و گفت استفاده از سامانه ی فنی طرح رجیستری آغاز شده است.

حال، علیرضا محمدی، یکی از طراحان پروژه ی مذکور، در ارتباط با مشخصات و نحوه ی اجرای این طرح توضحیاتی ارائه کرده است. وی درباره ی نحوه ی اجرای این پروژه در سال ۸۵ و دلایل شکست آن گفته است طرحی که در سال ۸۵ اجرا شد به این دو دلیل شکست خورد: «۱- اجرا نشدن توسط همه ی اپراتورها و ۲- تنها متکی بر شناسه ی گوشی بودن که ماهیتی قابل جعل داشت و به راحتی، با هزینه ی اندک و دانشی جزئی قابل جعل بود».

چه راهکارهایی برای جلوگیری از شکست مجدد این طرح اندیشیده شده است؟

او در خصوص راهکارهایی که برای جلوگیری از شکست مجدد طرح اندیشیده شده اظهار داشته که این طرح در کشور هایی که مبارزه با قاچاق موبایل در آنها موضوعیت دارد اجرایی شده و در ITU نیز مستندات کاملی برای آن وجود دارد. به گفته ی محمدی بخش زیادی از دانش این طرح در بسیاری از کشور های دنیا مثل ترکیه، امارات و اوکراین نهادینه شده اما این طرح در کشورمان با دانش فنی داخلی باز تولید شده است و متخصصان، اندیشمندان دانشگاهی، شرکت‌ های دانش بنیان، تیم‌ های فنی اپراتور های موبایل، متخصصان ستاد قاچاق کالا، گمرک و وزارت صنعت نیز حدود یک سال و هشت ماه است که ساز و کار های آن را مورد بررسی و تدوین قرار داده اند.

وی تصریح کرده است: «مطمئن باشید که ضعف های گذشته را ندارد و منحصراً متکی بر شناسه‌ های قابل جعل نیست. در این طرح ترکیب شناسه ی تلفن همراه و سریال سیم‌ کارت مد نظر است تا ماهیتی غیر قابل جعل ایجاد کند». این طراح پروژه ی رجیستری گفته طرح مذکور قرار است طی یک بازه ی زمانی ۲ ماهه‌ به صورت پایلوت روی موبایل های منتخب اجرایی شود تا در همه ی حالات تست نفوذ به طرح انجام و ایرادات و سناریو های خطر برای آن آزمایش شود.

بالاخره طرح رجیستری کی رسماً اجرایی می شود؟

محمدی در خصوص زمان اجرای تمام عیار طرح گفته است: «ورود به مرحله ی پایلوت، یکی دو هفته است که آغاز شده و طبق گفته ی رگولاتوری ۲ ماه برای پیاده‌ سازی، نصب و تست سناریو های شکست زمان لازم است. ممکن است برخی ناهماهنگی‌ها در بدنه مخابرات مثل اپراتورها برای نصب تجهیزات، زمانی را تلف کند اما به معنای توقف طرح نیست».

مخاطب این طرح کیست؟

این طراح پروژه ی رجیستری بار دیگر تأکید کرده است طرح یاد شده موبایل هایی که در دست مردم هست را مورد خطاب قرار نمی‌ دهد، اما بعد از اجرای رجیستری، موبایل هایی که از مبادی قانونی وارد کشور می‌ شوند، کد IMEI آنها ثبت می‌ شود و با ترکیب آن با شناسه ی هویتی مثل سریال سیم‌ کارت، شناسه ی غیرقابل جعلی ایجاد می‌ شود که مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی افزوده است: «با این شناسه ی غیرقابل جعل، در سمت اپراتور های موبایل امکان سرویس دادن به گوشی‌های قاچاق نخواهد بود».

در زمان اجرای طرح چگونه باید از قاچاق نبودن موبایل هنگام خرید اطلاع حاصل کرد؟

محمدی در این ارتباط اظهار کرده است: «فرض کنید برای خرید موبایل به فروشگاهی می‌ روید، باید ابتدا سیم‌ کارت را داخل گوشی قرار دهید و بعد از آن پیامی از سمت اپراتور برای شما ارسال می‌ شود که مثلاً گوشی قاچاق نیست و شروع به کار می‌ کند، در این صورت می‌ توانید آن را بخرید».

وی در خصوص راه های دیگر تشخیص قاچاق بودن یا نبودن موبایل اظهار کرده است: «۶ کانال ارتباطی برای این موضوع در نظر گرفتیم که یکی اینترنت، USSD، خود سیم‌ کارت و... است و لذا بگذارید که در پایان مرحله ی پایلوت آنها را اطلاع‌ رسانی کنیم. مکانیزم‌ هایی که برای این کار در نظر گرفتیم راحت است و مردم بدون نیاز به دانشی خاص می‌ توانند از قاچاق بودن گوشی‌ شان مطلع شوند».

آیا طرح رجیستری با پلمپ برخی عرضه کنندگان آیفون ارتباط داشت؟

وی درباره ی پلمپ برخی فروشگاه‌ های عرضه کننده ی آیفون طی روز های اخیر نیز عنوان کرده است که این موضوع مطلقاً هیچ ربطی با اجرای رجیستری ندارد. محمدی افزوده است: «رجیستری می‌ خواهد اجرا شود تا در لایه ی مصرف شاهد چنین برخورد هایی با مردم و فروشندگان نباشیم؛ ماهیت کار به این شکل است که کالای قاچاق در کشور بی‌ معنی شود. برخورد با برخی برند های موجود در بازار در راستای برخی سیاست‌ های دیگر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است».

محمدی در ادامه از سود کلان قاچاق کالا و بازگرداندن آن به حاکمیت گفته است: «تصور می‌ کنم با توجه به اینکه رجیستری می‌ خواهد سود ۱۰۰۰ میلیارد تومانی را از جیب قاچاقچیان یقه سفید بیرون آورده و به حاکمیت بازگرداند، عده‌ ای سعی می کنند با هر دستاویزی آن را محکوم کنند».

مطالب مرتبط

واکنش روحانی به بخش‌نامه رییس قوه قضاییه: شورای عالی فضای مجازی ورود کند

هفته گذشته بود که رییس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای (به تاریخ ۲۸ دی ماه) به مراجع قضایی سراسر کشور، اعلام کرد که هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» صرفا در صورت اخذ مجوز از صدا و سیما مجاز است و این سازمان، وظیفه نظارت بر این موضوع را برعهده دارد.با... ادامه مطلب

ماجرای بسته شدن دامنه دات‌کام سایت‌های ایرانی چیست؟

دامنه دات کام برخی سایت‌های ایرانی توسط سرویس دهنده بین‌المللی آنها به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران مسدود شده است. پس از سایت آپارات و سپس بانک سامان، آخرین قربانی این اقدام، خبرگزاری فارس بوده که دامنه با پسوند دات کام آن دیروز از دسترس خارج شد.عصر دیروز بود که خبرگزاری فارس با رتبه ۱۲ الکسا... ادامه مطلب

وزارت ارشاد: مصادیق صوت و تصویر فراگیر توسط مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد از شورای عالی فضای مجازی خواست تا مصادیق صوت و تصویر فراگیر ارائه شود تا دقیقا مشخص شود چه محتوای صوتی و تصویری در این تعریف قرار می‌گیرد.«حامد سهرابی» در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به فرمان رهبری مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های کشور موظف به همکاری همه... ادامه مطلب

فعالیت در زمینه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، فقط با مجوز صدا و سیما

رییس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرده که هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر» در فضای مجازی صرفا در صورت اخذ مجوز از صدا و سیما مجاز است.«ابراهیم رئیسی» در بخشنامه خود با اشاره به ابلاغیه رهبری به ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۴ تاکید کرده که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

ماهواره ظفر به زودی در مدار قرار می‌گیرد

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود. در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند.در این مراسم اعلام... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟