موضوع انتقال سرور های شبکه های اجتماعی خارجی به داخل کشور هنوز مصوب نشده است

موضوع انتقال سرور های شبکه های اجتماعی خارجی به داخل کشور هنوز مصوب نشده است

موضوع الزام شبکه های پیام رسان خارجی فعال در ایران به انتقال سرورهایشان طی یک سال به داخل، پس از جلسه ی شورای عالی فضای مجازی در خرداد ماه سال جاری  مطرح شد. اما اخبار منتشر شده در روز های پس از آن داستان متفاوتی را بازگو می کنند.

بر اساس خبری که همان زمان منتشر شد در جلسه ی مذکور به ریاست رئیس جمهور، مقرر گردیده همه ی شبکه‌ های پیام‌ رسان برخط فعال در کشور این کار را انجام دهند یا به عبارتی برای ادامه ی فعالیت خود ملزم شده اند همه ی اطلاعات و فعالیت های مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند.

این در حالی است که محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه ی همایش ملی حمایت از توسعه ی شبکه‌ های اجتماعی بومی گفت: «مصوبه‌ ای در این زمینه نداشته‌ ایم».

امیر حسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز پیش از این اظهار نظر وزیر عنوان کرده بود «انتقال سرور های تلگرام به داخل کشور مطرح نیست و با وجود شبکه‌ های جهانی اطلاعات این کار فایده‌ ای هم ندارد. بلکه آنچه مهم است مدیریت ایرانی بر سرور هاست».

اکنون سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز در این خصوص گفته است: «این موضوع هنوز مصوب نشده است. موضوعی که در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد، پیشنهاد ما (مصوبه ی کمیسیون‌ های عالی امنیت و محتوا) بود و زمان یک سال مربوط به آن پیشنهاد است».

وی در ارتباط با تکلیف فعالان این حوزه عنوان کرد: «به احتمال زیاد در جلسه ی پیش روی شورای عالی فضای مجازی، بحث شبکه‌ های اجتماعی را تمام می‌ کنیم و سعی می‌ کنیم با نهایی کردن سند مربوط به این حوزه، تصمیمات را مصوب کنیم».

بر این اساس باید گفت در خصوص انتقال سرور های شبکه‌ های اجتماعی سرویس دهنده به کاربران ایرانی به داخل کشور هنوز مصوبه‌ ای وجود ندارد و خبری که پیشتر در این خصوص منتشر شده بوده در حد پیشنهاد بوده که احتمالاً به اشتباه تحت عنوان مصوبه به رسانه ها منتقل شده است. .

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato