طبیعت وحش کره زمین با سرعت بسیار زیادی در حال نابودی است

طبیعت وحش کره زمین با سرعت بسیار زیادی در حال نابودی است

طبیعت وحش کره زمین با سرعتی فزاینده در حال از بین رفتن است و به نظر می رسد که انسان ها برنامه ای برای جلوگیری از این مسئله ندارند. نابود شدن طبیعت وحش کره زمین از آن جهت خبری بد تلقی می شود که اشکال مختلف حیات، جلوگیری از تغییرات پیوسته آب و هوایی و زنده ماندن اقتصادهای محلی تا حد شگرفی به این سرزمین های بکر و دست نخورده بستگی دارند. اما با وجود تمام این مسائل، تحقیقات نشان می دهد که انسان ها به هیچ وجه در وحشی نگه داشتن حیات وحش موفق نبوده اند.

مشکل اصلی طبیعت وحش این به شمار می رود که تمام اکوسیستم آن به صورت یک مجموعه کامل کار می کند؛ بنابراین کافی است بخش کوچکی از آن را از بین ببرید تا زنجیره ای از اتفاقات، دیگر بخش های آن را دچار مشکل سازند. نشریه Current Biology در شماره اخیر خود نوشته که از دهه ۱۹۹۰میلادی تا به امروز، انسان ها ۱۰ درصد از سرزمین های بکر زمین را از بین برده اند.

«اسکار ونتار» (Oscar Ventar) پروفسور دانشگاه «نورثرن بریتیش کلمبیا» که وظیفه تهیه این مقاله را برعهده داشته می نویسد: «ما کارمان را به شکلی ساده انگارانه شروع نمودیم و فرض کردیم که کاهش زیادی در طبیعت وحش کره زمین نخواهیم یافت؛ چرا که آنها بسیار دورافتاده هستند. بنابراین وقتی که به میزان کاهش این مناطق از دهه ۱۹۹۰ تا به امروز پی بردیم، بسیار غافلگیر و شوکه شدیم.»

برای مدتی طولانی، محققان تصور می کردند که طبیعت وحش می تواند از خود محافظت کند. این تفکر از آن جا ریشه گرفته بود که به دلیل شرایط سخت زندگی در طبیعت وحش، این محیط ها وحشی باقی خواهند ماند، مثل بخش هایی از سیبری یا صحرای بزرگ آفریقا. اما حالا محققان عقیده دارند که این مناطق هم باید تحت محافظت قرار گیرند چرا که ما با سرعت زیادی در حال از دست دادن طبیعت وحش کره زمین هستیم.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم، طی ۲۰ سال گذشته، بیش از ۳.۶ میلیون کیلومتر مربع از از سرزمین های وحشی از بین رفته اند و تنها ۲.۲ میلیون کیلومتر مربع از طبیعت باقی مانده تحت محافظت قرار دارد؛ یعنی چیزی به اندازه مجموع مساحت ایالت های آلاسکا و کالیفرنیا.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato