رئیس سازمان پدافند غیرعامل: هکرها به راحتی از پروتکل های امنیتی موجود عبور می کنند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: هکرها به راحتی از پروتکل های امنیتی موجود عبور می کنند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفته است برای دفاع سایبری به رویکردهای جدیدی نیاز داریم. وی از قول کارشناسان عنوان کرده است که هکر ها به‌ راحتی از پروتکل‌ های امنیتی موجود عبور می‌ کنند.

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در همایش «عمارت شیشه‌ ای: توسعه ی امنیت فضای سایبری سازمان» که با شرکت مدیران ارشد فناوری اطلاعات سازمان‌ ها و مؤسسات دولتی، نظامی، دفاعی و امنیتی برگزار شده، با اشاره به سرعت فزاینده ی توسعه ی فناوری اطلاعات و فضای سایبری تأکید کرده است: «اکنون نگاه ما به جنگ در آینده تلفیقی از جنگ نظامی و سایبری است. همین امروز هم اگر جنگی در دنیا روی دهد بدون شک بخشی از آن جنگ سایبری است کما اینکه در حملات روسیه به اوکراین و گرجستان شاهد این پدیده بودیم».

سردار جلالی ضمن اشاره به لزوم اتخاذ رویکرد های جدید در قبال دفاع سایبری، افزوده است: «ما باید در این راستا ادبیات جدیدی تولید کنیم که پاسخگوی نیاز های کشور ما باشد و برای این کار نباید منتظر آمریکا و یا هیچ کشور پیشرفته‌ ای باشیم، چرا که بومی‌ سازی در بخش امنیتی بیش از ۸۰ درصد الزامی است و نبود آن امنیت و دفاع سایبری را بی‌ مفهوم خواهد کرد».

انتظاری، عضو شورای عالی فضای مجازی نیز در این همایش اظهار داشته است: «رمزگذاری، یکی از بخش‌ های مهم حوزه ی فناوری است. در کشور هایی مثل آمریکا به مدیریت اینترنت اهمیت فراوانی می‌ دهند تا جایی‌ که یکی از مدیران ارشد امنیتی در آمریکا در جایی بیان کرده بود که ما حاضر به مذاکره و تبادل اطلاعات در همه ی زمینه‌ های حوزه ی اینترنت اعم از نوشتن مقررات امنیتی و مدیریتی هستیم اما در مدیریت اینترنت هرگز کوتاه نمی‌ آییم و کسی را در این مورد با خود شریک نمی‌ کنیم».

به اعتقاد وی اکنون مهم‌ ترین بخش حاکمیت اینترنت، امنیت آن است و حاکمیت به امنیت وابستگی دارد.

در بخش دیگری از این همایش نیز دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان به تشریح پروژه هایی پرداخت که ظرف سال های اخیر در این زمینه انجام شده اند. وی گفته است: «طی این سال‌ ها پروژه‌ هایی همچون طراحی، پیاده‌ سازی و استقرار مرکز عملیات امنیت در سازمان‌ های بزرگ و متوسط از سال ۸۹ کلید خورد و پس از یک سال به بهره‌ برداری رسید و اکنون این محصول بومی در حوزه‌ های بانکی، انرژی و مخابراتی کشور فعال است».

او همچنین اظهار داشته مگاپروژه ی الکترونیکی کردن تعاملات و مراودات متداول با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در دست کار است که طی ۲ یا ۳ سال آینده خبر های خوب بیشتری از آن خواهیم شنید. به گفته ی او این پروژه ی بزرگ گام مثبت و ارزشمندی در مسیر بومی‌ سازی حریم خصوصی امنیت اطلاعات در کشور خواهد بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato