در جستجوی حیات فرازمینی؛ بزرگ ترین رادیو تلسکوپ جهان در چین آغاز به کار کرد

در جستجوی حیات فرازمینی؛ بزرگ ترین رادیو تلسکوپ جهان در چین آغاز به کار کرد

چندی پیش خواندید که چین روند ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ دنیا را به پایان رساند. حال استفاده از این مرکز به منظور پیمایش آسمان ها و گوش سپردن به پیام های احتمالی حیات فرازمینی آغاز شده.

این سازه عظیم با نام نه چندان خلاقانه «تلسکوپ گرد با دهانه ۵۰۰ متری» که به اختصار FAST نامیده می شود، رکورد بزرگ ترین تلسکوپ جهان که پیش تر در اختیار رصدخانه ۳۰۵ متری آرسیبو در پورتوریکو بود را با اختلاف زیاد جابجا کرد.

fast-radio-telescop-4

ساخت این مجموعه بیش از ۵ سال طول کشیده و بالغ بر ۱۸۰ میلیون دلار هزینه در پی داشته. در این سازه از ۴۴۵۰ عدد پنل ۱۱ متری برای بازتاب امواج رادیویی بین سیاره ای به سمت گیرنده ۳۰ تنی معلق در وسط آن استفاده شده.

fast-radio-telescop-3

طبق اظهارات محققین مرکز رصدخانه های فضایی ملی (NAO) در دانشگاه علوم چین، اخترشناسان از این مرکز برای رصد راه شیری و دیگر کهکشان ها، تشخیص تپ اخترهای دوردست و گوش سپردن به سیگنال های دریافتی از تمدن های فرازمینی استفاده خواهند نمود.

fast-radio-telescop-2

«پنگ بو» از مرکز NAO پس از اتمام ساخت مرکز فوق در ماه جولای، در این رابطه به خبرگزاری ها گفت: «پتانسیل FAST برای کشف تمدن های بیگانه، بین ۵ الی ۱۰ برابر بیشتر از تجهیزات کنونی است، زیرا می تواند سیاره های دورتری را رصد نماید.»

fast-radio-telescop-1

گفتنی است علاوه بر وقت و هزینه مالی، هزینه انسانی این پروژه نیز بسیار سرسام آور بوده است. چینی ها می گویند بیش از ۹۰۰۰ نفر برای شرکت در این عملیات مجبور به ترک خانه خود شده تا رادیوتلسکوپ FAST و تأسیسات مربوط به آن را بسازند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato