همه چیز درباره آیفون 13
برترین فورد موستانگ های تاریخ در یک نگاه

برترین فورد موستانگ های تاریخ در یک نگاه

اوایل دهه ۶۰ و دوران طلایی صنعت خودروسازی آمریکا بود که فورد تصمیم گرفت برای رقابت با شورلت کورویر Corvair، دست به طراحی فورد موستانگ بزند.

در میانه ی سال ۱۹۶۴ اولین نمونه های فورد موستانگ به فروش رفتند و تولید انبوه این پانی کار جذاب به سال ۱۹۶۵ موکول شد. اسب سرکش فورد تا به امروز ۶ نسل را پشت سر گذاشته و لقب پر فروش ترین خودروی اسپرت جهان را یدک می کشد.

111

بعد از گذشت ۵۲ سال هنوز نمونه های کلاسیک موستانگ طرفداران خود را دارد و نمونه های سالم آن در کشور ما نیز یافت می شود. حال به معرفی نمونه های خاص و قدرتمند از این یانکی سرکش می پردازیم.

شلبی موستانگ جی تی ۳۵۰ ۱۹۶۵

در اولین سال تولیدِ موستانگ، فورد با همکاری شلبی نمونه ای خاص و منحصربه فرد را به بازار معرفی کرد. جی تی ۳۵۰ با تمام نمونه های تولیدی کمپانی فرق داشت، چراکه توسط کارل شلبی مورد بهینه سازی قرار گرفته بود. این خودرو دارای پیشرانه ۴.۷ لیتری V8 بود که بسته به ست آپ موتور بین ۲۷۱ تا ۳۰۶ اسب بخار نیرو تولید می کند.

1965-mustang-1-720x480-c

این خودرو در سیستم فرمان، سیستم تعلیق و سیستم خروج دود نیز مورد بهینه سازی قرار گرفته بود. در واقع در سال ۱۹۶۵ مدل جی تی ۳۵۰ برای شرکت در مسابقات و نمایشگاه Sports Car Club of America (SCCA) ساخته شده بود و فقط در این سال تعداد ۳۴ دستگاه تولید شد و در سال ۱۹۶۶ تولید آن با تیراژ بالاتر ادامه یافت.

فورد موستانگ mach 1 1969

در سال ۱۹۶۷ شورلت رقیبی جدی تر برای این اسب سرکش را به بازار معرفی کرد، بنابراین شورلت کامارو را به میدان مبارزه فرستاد. پلیموث نیز باراکودا را عرضه کرد و AMC با جاولین به رقابت با موستانگ پرداخت. فورد برای رقابت با رقبای جدید، در سال ۱۹۶۹ نسل بعدی موستانگ را معرفی کرد که با نام mach 1 شناخته می شد. این خودرو با ظاهری اسپرت تر وارد جنگ تمام عیار پانی کارها شده بود و وظیفه حفظ نام بزرگ موستانگ را بر دوش داشت.

2

فورد برای این نسل پیشرانه ۴۲۸ اینچ مکعبی موسوم به سوپر کبرا جت را در نظر گرفته بود. این پیشرانه قدرتمند توان تولید ۳۳۵ اسب بخار نیرو را داشت.

در سال ۱۹۷۱ نمونه ی جدیدی از Mach 1 به بازار عرضه شد که دارای ابعاد بزرگتر و وزن بیشتری بود و قابلیت های نمونه ی قبلی را نداشت. این افول با ارائه موستانگ دو در سال ۱۹۷۴ کامل شد. موستانگ دو، خودرویی هاچبک با پیشرانه شش سیلندر خورجینی به حجم ۲.۸ لیتر بود. دیگر خبری از پیشرانه های حجیم و قدرتمند برای موستانگ نبود، تا جایی که توان این پیشرانه ۶ سیلندر به ۱۰۵ اسب بخار رسیده بود. تولید این هاچبک کسل کننده تا سال ۱۹۷۸ ادامه داشت.

فورد موستانگ SVO 1984

در سال ۱۹۸۴ فورد نسل سوم موستانگ را معرفی کرد که با نام SVO شناخته می شود. فورد برای این خودرو طیف وسیعی از پیشرانه ها را در نظر گرفته بود که شامل ۲.۳ لیتری ۴ سیلندر تنفس طبیعی و توربوشارژردار، ۳.۳ لیتری شش سیلندر خطی، ۲.۸ و ۳.۸ لیتری ۶ سیلندر خورجینی و ۴.۲ و ۴.۹ لیتری هشت سیلندر خورجینی می شد. ضعیف ترین پیشرانه که ۲.۳ لیتری ۴ سیلندر بود توان تولید ۱۷۵ اسب بخار را داشت.

3

شما می توانید در حال حاضر نیز یک موستانگ با پیشرانه ۸ سیلندر داشته باشید ولی لذت رانندگی با نسل سوم موستانگ قابل قیاس با نمونه های امروزی نیست. این خودرو آن چنان از قابلیت های فنی بالایی برخوردار بود که در مسابقات درگ به کررات از آن استفاده می شد.

فورد موستانگ SVT کبرا آر ۲۰۰۰

نام کبرا همیشه علاقمندان به خودروهای اسپرت آمریکایی را به وجد می آورد، فورد نیز برای جلب نظر مشتریان نمونه های قدرتمند تر و اسپرت تر را با نام و نشان کبرا راهی بازار می کند. در سال ۲۰۰۰ نیز همراه با عرضه نسل چهارم موستانگ نام کبرا دوباره بر سر زبان ها افتاد. موستانگ SVT کبرا در واقع میراث دار خودروهای اسپرت دهه ۶۰ و ۷۰ بود که با تکنولوژی و امکانات رفاهی به روز رسانی شده بود.

4

موستانگ SVT کبرا آر نمونه ای اختصاصی و تولید محدود بود که از پیشرانه ۵.۴ لیتری V8 سود می برد. این پیشرانه پرحجم توان تولید ۳۸۵ اسب بخار نیرو داشت. SVT برای کنترل این قدرت سرسام آور از ترمز های برمبو سود می برد.

برای سبک تر شدن وزن خودرو سیستم کروزکنترل و سیستم پخش حذف شده بودند. این خودروی زیبا و خاص فقط با رنگ قرمز عرضه می شد.

موستانگ شلبی GT350R ۲۰۱۶

موستانگ GT350R نمونه ای انحصاری و تولید محدود است که ۳۷ دستگاه از آن عرضه شده است و نمونه #۰۰۱ آن به مبلغ ۱ میلیون دلار به فروش رفته است.

این خودرو نسبت به نمونه استاندارد GT350 حدود ۵۹ کیلوگرم سبک تر بوده و دارای پیشرانه ۵.۲ لیتری هشت سیلندر خورجینی است که بیشتر از ۵۰۰ اسب بخار نیرو تولید می کند. این مار زهرآگین از گیربکس ۶ سرعته دستی سود می برد.

5

این نمونه از نسل جدید موستانگ یکی از خاص ترین خودروهای مدرن می باشد که قیمت بعضی مدل های آن در حراجی های معتبر به بالاتر از یک میلیون دلار نیز می رسد.

موستانگ در صنعت خودروسازی یکی از نام هایی است که اصالت خود را بعد از ۵۲ سال حفظ کرده است. زمانی که پشت فرمان یک موستانگ قرار می گیرید هنوز مانند نمونه های کلاسیک، ضربان قلب تان شدیدتر شده و هیجان به رگ هایتان تزریق می شود.

16-mustang-2-720x480-c

قدرت و اصالت رمزهای موفقیت این نام بزرگ آمریکایی است که بعد گذشت نیم قرن هنوز طرفداران خاص خود را دارد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato